در نشست فعالان اقتصادی با رئیسی مطرح شد؛

ضرورت تحول اقتصادی در دولت سیزدهم

ضرورت تحول اقتصادی در دولت سیزدهم

به گزارش کارت خوب یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، اظهار داشت: احتیاج به یک جراحی جدی در سیاست های پولی و ارزی داریم.به گزارش کارت خوب به نقل از دفتر رئیس جمهور منتخب، تعدادی از اساتید و نخبگان اقتصادی از گرایش های مختلف، چهارشنبه در نشستی ۳ ساعته با حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به بیان دیدگاه ها، نظرات و راهکارهای مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل و فصل این مشکلات پرداختند.
ضرورت اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی
در نشست رئیس جمهور منتخب با اساتید و نخبگان اقتصادی، شاپور محمدی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، بعنوان نخستین سخنران، اظهار داشت: کسری بودجه به یک بیماری و عادت مزمن در دولت های مختلف تبدیل گشته که تأمین این کسری هم همواره با ایجاد تورم و بی ثباتی اقتصادی همراه بوده و مهم ترین راه رفع این مشکل، اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی و استفاده از دارایی های راکد است.
غلامرضا مصباحی مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) هم بعنوان دومین سخنران کمبود سرمایه مالی را جدی ترین مانع در راه سرمایه گذاری و رشد سریع اقتصادی دانست و گفت: کسری بودجه به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه های جاری بیشتر از ۹۰ درصد بودجه سالیانه را می بلعند. همینطور زمان اجرای پروژه های عمرانی به صورت متوسط به بیشتر از ۱۰ سال رسیده است.
دولت جدید تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی را اصلاح کند
سومین سخنران جلسه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که اظهار داشت: بعضی از مصوبات شورای هماهنگی سران قوا باید مورد صدمه شناسی قرار گیرد و این صدمه شناسی اساسا برای ادامه مسیر این شورا راهگشا خواهد بود.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت و استفاده از همه ظرفیت ها در عرصه دیپلماسی اقتصادی، از این که در سه سال قبل با وجود جنگ تحمیلی اقتصادی، در چین بعنوان بزرگ ترین شریک تعاملات اقتصادی رایزن اقتصادی نداشته ایم، انتقاد و اشاره کرد: یکی دیگر از تصمیمات شجاعانه ای که دولت سیزدهم باید اتخاذ کند، اصلاح تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی است که بر مبنای بررسی های انجام شده در مجلس، بیشتر از سه چهارم مابه التفاوت قیمت آن، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع شده است.
حسین راغفر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) بعنوان سخنران بعدی این نشست شرایط کشور را اضطراری توصیف و اشاره کرد: در اثر سیاست های اجرا شده دولت های سه دهه گذشته، جمعیت محدودی از درون بخش های دولتی به ثروت فراوان رسیده اند و با کنار گذاشتن بخش بزرگی از مردم از متن امور، امروز بزرگترین مانع انجام اصلاحات اساسی شده اند. همین افراد درحال فضاسازی برای تاثیرگذاری بر روی تصمیمات و اقدامات دولت سیزدهم هستند.
ارائه راهکار برای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی
سید محمدرضا سیدنورانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی سخنران پنجم این نشست بود که جلوگیری از احجاف دستگاه های دولتی و تکریم مردم، ضرورت کوچک و چابک سازی دستگاه های دولتی و عمومی غیردولتی، واگذاری مدیریت بنگاه های دولتی به جای واگذاری خود بنگاه، تک نرخی کردن ارز، ادغام بانکهای خصوصی در یکدیگر، مقابله با فساد و جلوگیری از تعارض منافع را بعنوان برخی راهکارهای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی موجود بیان نمود.
احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بعنوان ششمین سخنران جلسه اصرار کرد که ۳۰ سال است هر چه اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده است و از رئیس جمهور منتخب درخواست نمود که در نخستین اقدام کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند تا اندکی فشارها از روی مردم کاسته شود.
مشکلات اقتصادی صرفا با نگاه اقتصادی حل نمی شود
هفتمین سخنران جلسه محمد خوش چهره عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که اشاره کرد: دخالت دادن ایده ها، سلایق و باورهای روسای جمهور در راهکارهای اجرایی یکی از علل بروز و انباشت مشکلات اقتصادی بوده است. همینطور باید بدانیم که مشکلات اقتصادی صرفا با نگاه اقتصادی قابل حل و فصل شدن نیستند چون که عوامل غیراقتصادی گوناگونی هستند که در اقتصاد کشور تاثیرگذارند.
مسعود نیلی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هم بعنوان دیگر سخنران این نشست، با طرح این ۴ سوال که مشکل چیست، علل بروز آن چیست، راهکارهای رفع مشکل کدامند و از کجا باید آغاز به حل مشکل کرد؟ گفت: هم اکنون تأمین مالی، تأمین انرژی، تأمین خدمات و بودجه عمومی، خدمات اجتماعی و نظام مبادله با دنیا ۶ مشکل اولویت دار کشور هستند که کارکردهای آنها هم اکنون به صورت کامل مختل است. امروز متاسفانه در آستانه وقوع یک شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل هستیم.
شمس الدین حسینی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نهمین سخنران این نشست بود که با تاکید بر لزوم جدی گرفتن حمکرانی اقتصادی از جانب دولت، اشاره کرد: متاسفانه در گذشته به قانون اساسی وفادار نماندیم و با وجود آنکه قرار بود دولت کارفرمای بزرگی نباشد، امروز بزرگ ترین کارفرمای کشور است. از طرف دیگر قرار بود دولت تأمین کننده نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی باشد و نه تولید کننده، اما متاسفانه دولت های گذشته ورود ناموفقی در حوزه تولید نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی داشته اند و امروز وضعیت مطلوبی دراین زمینه نداریم.
لزوم تحول اقتصادی در دولت مردمی
سید مهدی زریباف رئیس موسسه مطالعات مبانی و مدلهای اقتصادی بومی بعنوان دهمین سخنران جلسه اظهار داشت: دولت سیزدهم باید بر تحول اقتصادی مبتنی بر عدالت تاکید کند چون که در سالهای قبل متاسفانه نگاههای سرمایه سالارانه در کشور حاکم و در ساختارهای تصمیم سازی و تصمیم گیری نهادینه شده است. دولت آینده بیشتر از آنکه وارث اقتصاد فقیر دولت دوازدهم باشد، وارث مکانیزم انتقال ثروت از فقرا به ثروتمندان است.
محمدرضا فرزین عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم گفت: مجموعه ای عظیم از ناترازی ها شرایط کشور را خیلی سخت و نگران کننده ساخته، اما انتخاب شما بعنوان رئیس جمهور امیدی برای حل مشکلات به وجود آورده است. باید با عملیاتی کردن سامانه های اطلاعاتی و اتصال و یکپارچه کردن این سامانه ها، با ایجاد شفافیت کارزار موثری برای مبارزه با فساد ایجاد کرد.
عادل پیغامی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) دوازدهمین سخنران جلسه بود که اظهار داشت: اطلاعات مغشوش، متفاوت و بعضاً متناقض از یک مبحث واحد یکی از بزرگترین مشکلات کشور است که هیچ گاه اراده ای برای حل آن وجود نداشته است. عمق حکمرانی دولت منوط به تهیه و عرضه آمار دقیق و واحد است.
حکمرانی اقتصادی احتیاج به اصلاح دارد
آیت ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار هم با اعلان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، اظهار داشت: احتیاج به یک جراحی جدی در سیاست های پولی و ارزی داریم. همینطور باید یارانه ها را به شکل واقعی و دقیق هدفمند نماییم. دولت سیزدهم باید حکمرانی اقتصادی کشور را اصلاح نماید.
چهاردهمین سخنران جلسه محمدهادی زاهدی وفا عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود که گفت: متاسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم، کثرت و انباشت مشکلات، دولت را در اولویت دهی به مسائل گرفتار دردسر می کند. بهره وری در بخش دولتی بسیار پایین است که این مورد به بخش خصوصی هم تحمیل شده است. برای حل این مسائل در وهله اول باید خود نظام تصمیم گیری اقتصادی را که به یک مشکل تبدیل گشته است، اصلاح کنید.
مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد هم در این جلسه اشاره کرد: خیلی از مسائلی که بعنوان مشکلات پیش روی دولت در آغاز کار عنوان شد، در سیاست های اقتصاد مقاومتی دیده شده و به آنها پرداخته شده است. باید با اصلاح نظام تفکر و تصمیم گیری اقتصادی، سیاست های اقتصاد مقاومتی را محور اصلاح وضعیت قرار داد.
سازمان امور مالیاتی زیر نظر ریاست جمهوری قرار گیرد
یاسر جبرائیلی عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت بعنوان شانزدهمین سخنران جلسه با اشاره به لزوم اصلاح نظام مالیاتی بخصوص باتوجه به کسری ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری، اشاره کرد: متاسفانه نگاه در دولت از اداره کشور به اداره خود دولت تنزل یافته است. امروز عمده فشار مالیات بر دوش کارمندان و کارگران است و طبقه ثروتمند کشور مالیات چندانی پرداخت نمی کنند.
وی اضافه کرد: در کشورهای مختلف، سازمان های کم اهمیت تر از سازمان امور مالیاتی به شکل مستقیم زیر نظر رئیس جمهور اداره می گردند و در بعضی کشورها حتی ادارات ثبت احوال و املاک زیر نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت می نمایند. سازمان امور مالیاتی باید از وزارت اقتصاد جدا شده و زیر نظر رئیس جمهور فعالیت کند.
احسان خاندوزی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بعنوان هفدهمین و آخرین اقتصاددان مدعو این جلسه، اظهار داشت: دولت دوازدهم در روزهای اخیر افتتاح طرح های عمرانی را افزایش داده، اما تأثیر ملموسی از این افتتاح ها در جامعه مشاهده نمی نماییم چون که اقتصاد از سطح کلان از دست رفته و در سطح خرد و با آغاز به کار پروژه ها اصلاح نمی گردد. دولت سیزدهم باید نابرابری ها در کشور را به نفع مردم بهم بزند.


منبع:

1400/04/25
21:58:09
5.0 / 5
256
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب