روحانی در افتتاح طرح های وزارت صمت:

مردم نباید همه سرمایه شان را وارد بورس كنند

مردم نباید همه سرمایه شان را وارد بورس كنند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم وقتی وارد بورس می شوند نباید همه سرمایه خویش را بیاورند، اظهار داشت: باید در حدی سرمایه شان را وارد بورس کنند که فراز و نشیب آن زندگی شان را به هم نزند.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور در هفتاد و نهمین برنامه از افتتاح طرح های وزارت صمت که پیش ازظهر امروز انجام شد طی سخنانی، اظهار داشت: بسیار خرسندیم که برنامه های افتتاح طرح های ملی از شروع سال تا حالا ادامه پیدا کرد و امروز هفتادونهمین افتتاح را داشتیم و ان شاءالله این روند در هفته های پیش رو نیز ادامه خواهد یافت و تا آخرین فرصتی که ما در این دولت داریم و طرح هایی که آماده می شود را افتتاح خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: افتتاح این طرح ها مفهوم بسیاری برای دوستان و دشمنان ما دارد. پیام آن برای دوستان ما این است که ملت بزرگ ایران با استعداد و شرکت های دانش بنیان و بانک ها و سرمایه گذاری ها، بورس و با حضور مردم و استفاده بهینه و درست از همه امکانات کشور قادر می باشد در وضعیت جنگ اقتصادی تولید و جهش تولید را به پیش ببرد و به همین دلیل هر روز و هر هفته شاهد افتتاح های بزرگی در کشور هستیم.
افتتاح۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه نشان دهنده برنامه ریزی درست است
رئیس جمهور با اشاره به پروژه های افتتاح شده در کرمان، اظهار داشت: مردم شاهدند که امروز طرح هایی با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی راه اندازی شد که این نشانگر توانمندی این ملت و برنامه ریزی درست دولت می باشد که بیان کننده کارآمدی دولت و ملت است.
روحانی اظهار داشت: دولت و ملت در کنار هم و در سخت ترین شرایط، با اهمیت ترین پروژه ها را به ثمر می رسانند. این که پس از انقلاب برای نخستین بار یک مجتمع بزرگ فولادی را با طرح کوره بلند افتتاح می نماییم نشان میدهد که مردم و جوانان ما بطور منظم برای سربلندی ایران عزیز درنگ نمی کنند و مسیر را ادامه می دهند.
وی افزود: طرح امروز که در آن مجتمع فولادی کوره بلند راه اندازی شد در مکانی است که می توانیم از ذغال سنگ استفاده نمائیم. در بحث و طرح امروز نکات چشمگیری بیان شد که می توان به آن توجه کرد و نشان میدهد می توان در یک سرمایه گذاری بزرگ از سرمایه های خرد، یک سرمایه بزرگ را تولید و بوسیله آن یک طرح بزرگ را به ثمر رساند. با کنار هم گذاشتن پول کم مردم و با مشارکت آنها می توان طرح عظیم را به ثمر رساند و آنرا در فرابورس و بورس عرضه نمود.
زنجیره تولید فولاد در کشور کامل شده است
رئیس جمهور اظهار داشت: همانطور که مسئولان این طرح اعلام نمودند ارزش این طرح از ابتدا تا به امروز نزدیک دو برابر شده و این نشان میدهد اگر در راه تولید حرکت نماییم می توانیم هم سود کافی داشته باشیم و هم با برنامه ریزی درست تحول و تولید را ایجاد نماییم.
روحانی اشاره کرد: ما در حوزه فولاد از خام فروشی فاصله گرفتیم. این در حالیست که در مقاطعی، خیلی از سنگ معدن ها را بصورت خام صادر می کردیم اما امروز زنجیره تولید ما کامل شده و به فولاد رسیده ایم و دیگر سنگ خام را صادر نمی نماییم.
وی اظهار داشت: این دستاوردها نشان میدهد که ما به نقطه ای رسیده ایم که می توانیم از ارزش افزوده کار و تلاش مردم بهره مند شویم نه این که تنها سنگ های معدنی را در اختیار دیگران قرار دهیم.
رئیس جمهور گفت: طرح امروز یک طرح بسیار عظیم است که ظرفیت تولید آن ۱.۷ میلیون تن است که می تواند بسیار در توسعه کشور موثر باشد.
روحانی اضافه کرد: از سویی دیگر این مجموعه در یک استان، ادعای خودکفایی دارد. یعنی زنجیره آن در همان استان تامین می شود. همین طور آب مورد نیاز این صنعت از داخل استان تامین می شود. همین طور در زمینه برق نیز می تواند نیروگاه مورد نیاز را ایجاد و در این بخش نیز خودکفا باشد.
وی خودکفایی طرح ها و مشارکت مردم در به ثمر رسیدن طرح های ملی را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: همه مردم باید در عرصه پیشرفت کشور حضور داشته باشند و هر کس به اندازه توان خود باید نقش داشته باشد.
رئیس جمهور اظهار داشت: به نظر من در دولت یازدهم و دوازدهم، بورس یک کار بسیار مهمی را به جهت اینکه بازار سرمایه ما یک بازار فعال باشد انجام داد. روحانی اشاره کرد: در بازار سرمایه بطور معمول ریسک نیز وجود دارد و ممکنست روند رشد در یک سالی خیلی خوب باشد و چند ماه روند نزولی داشته باشد. بطور معمول در بورس یک خط مستقیم به سمت بالا نداریم. در مجموع در ماه های اخیر نیز بورس مقداری نشاط پیدا کرده است. تلاش ما در دولت توسعه و تعمیق بورس بودوی اضافه کرد: تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه بورس و تعمیق بورس بود. ما می خواستیم شرکت های بسیار زیادی و شرکت های دولتی وارد بورس شوند. البته از شروع دولت یازدهم تصمیم من بر این بود که کاری نماییم که شرکت های اقتصادی دولتی را وارد بورس نماییم و مدیریت بنگاه ها در اختیار دولت نباشد و اگر لازم است دولت فقط سهام داشته باشد نه این که مدیریت بنگاه های اقتصادی را داشته باشد، البته بخش زیادی از این کار انجام شد و تا حدود زیادی هم به سبب مقاومت دستگاهها انجام نشد. رییس جمهور افزود: بطور معمول دستگاهها به جهت اینکه از پول و کاسبی فاصله بگیرند، مقاومت می کنند. اما بخش بزرگی از شستا این شرکت عظیم و مهم دولتی وارد بورس شد که بسیار موثر بود.مردم نباید همه سرمایه خودرا به بورس بیاورندروحانی، بورس را امروز یک بازار بسیار مهمی دانست و گفت البته مردم وقتی وارد بورس می شوند نباید همه سرمایه خودرا بیاورند. باید در حدی سرمایه شان وارد بورس کنند که فراز و نشیب آن زندگی شان را به هم نزند. اما در عین حال بورس اهمیت ویژه ای دارد و در بلندمدت نیز سود چشمگیری دارد. وی ادامه داد: بعنوان مثال اگر شما بورس را در یک مدت زمان ۱۰ ساله نگاه کنید حتی آنرا با پولی که در بانک می گذارند و یا سکه و دلار می خرند در بلندمدت، سود بورس از آن پائین تر نیست. البته در بین مدت طبیعی است که بورس فراز و نشیب هایی داشته باشد. رییس جمهور اشاره کرد: بوسیله بورس ما توانستیم میلیونها نفر را وارد کسب وکار جدیدی نماییم که ان شاءالله امیدواریم با دقت هایی که در شورای عالی بورس انجام می شود و مصوبات فراوانی که در ماه های اخیر در این خصوص داشتیم، بورس تا اختتام این دولت در راه درست خود حرکت می کند. البته دولت سیزدهم نیز می تواند از این بازار به خوبی استفاده نماید. این بازار می تواند حتی اعتبارات مالی سرمایه گذاری های بزرگ را هم تامین کند. روحانی توجه به فضای سبز در کنار مجتمع های بزرگ را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: بااینکه مجتمع های صنعتی آلودگی هایی تولید می کنند اما ما باید با درختکاری و جنگل کاری این لطمه ها را جبران نماییم. اگر جنگل کاری صورت بگیرد برای زیبایی محیط زیست و آب و هوا بسیار موثر است. وی ادامه داد: استفاده از نیروی کار بومی یکی دیگر از موارد مهمی است که در راه اندازی این پروژه ها باید به آن توجه گردد. ما اگر از نیروی کار همان استان و شهرستان ها استفاده نمائیم می تواند تاثیر بسیار مهمی در آن منطقه داشته باشد. رییس جمهور اظهار داشت: از سویی دیگر نباید خدمات بانک ها در آبادانی را فراموش کرد. برای اینکه برای اجرای طرح های بزرگ نیاز به سرمایه گذاری داریم که برای آن یا باید بانکهای داخلی یا بانکهای بین المللی و یا صندوق توسعه و سرمایه گذاری های خارجی صورت گیرد و بدون آنها نمی گردد طرح های بزرگ را انجام داد.
طرح های ملی وزارت صمت افتتاح شد
هفتاد و نهمین برنامه از افتتاح طرح های ملی و با دستور رییس جمهور بهره برداری از مجتمع فولادسازی زرند، واحد خنک سازی کک به روش خشک شرکت فولاد زرند ایرانیان، مجتمع تولید کاتد مس بابک مس ایرانیان، طرح تجهیز ناوگان عملیات معدنی کارآوران و مجتمع پخت آهک و دولومیت ممرادکو انجام شد.
این طرح های ملی با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان برای ۴ هزار و ۱۵۰ نفر اشتغال به وجود می آورد.


1400/04/18
22:34:55
5.0 / 5
239
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب