زنگنه:

حاكم بودن عقلانیت عامل بقا و موفقیت اوپك است

حاكم بودن عقلانیت عامل بقا و موفقیت اوپك است

وزیر نفت اظهار داشت: قبول همکاری بر اساس منافع ملی کشورها و حاکمیت عقلانیت در روابط، اصلی است که به رغم همه فراز و نشیب ها و تنش های بزرگ بین اعضا در ۶۰ سال، سبب بقا و موفقیت اوپک شده است.به گزارش کارت خوب به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان امروز (پنجشنبه، دهم تیرماه) در یکصد و هشتاد و یکمین نشست اوپک که از دقایقی پیش شروع شده است، بعد از پخش نماهنگی که به مناسبت آخرین حضور وی در نشست ۱۸۱ عادی اوپک پخش گردید، اظهار داشت: به نظرم اوپک تنها سازمان اقتصادی جهان سوم است که در فعل و انفعالات اقتصادی جهان تأثیرگذار است. این سازمان بر مبنای یک اصل طلایی تشکیل شده و به طرز بی نظیری هم در طول عمر ۶۰ ساله خود موفق بوده است. این اصل، پذیرش لزوم همکاری در عین رقابت و حتی اختلافات سیاسی میان اعضاست. این برای جهان سوم یک اصل طلایی است چونکه به صورت معمول کشورها در جهان سوم یا با هم خوبند یا درحال نزاع و کشمکش با همدیگر هستند.
وی اضافه کرد: قبول همکاری بر اساس منافع ملی کشورها و حاکمیت عقلانیت در روابط، اصلی است که به رغم همه فراز و نشیب ها و تنش های بزرگ بین اعضا در ۶۰ سال سبب بقا و موفقیت اوپک شده است و همه هم در این روابط سود برده اند.
وی اظهار داشت: اوپک در ۶۰ سال قبل با رعایت این اصل، حتی در موارد زیادی سبب بهبود روابط سیاسی بین کشورها شده است و این کلام درستی است که وزیران اوپک به معنایی وزیران خارجه دوم کشورهایشان هم هستند.
زنگنه افزود: تلاش جمهوری اسلامی بعنوان عضو مؤسس اوپک، همواره بر همکاری مؤثر با فعالان این عرصه، چه میان اعضای اوپک و چه دیگر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بزرگ استوار بوده است.
وزیر نفت اظهار داشت: اولین حضور من در نشست های اوپک به نشست جاکارتا در نوامبر سال ۱۹۹۷ میلادی برمی گردد. بعد از آن در خلال این مدت بازار نفت با فراز و نشیب های وسیعی روبه رو شد و طیف وسیعی از قیمت ها را از هفت دلار تا بیشتر از ۱۰۰ دلار تجربه نمود. خوشبختانه اوپک با تدبیر به خوبی توانست نه تنها از منافع اعضای خود دفاع کند بلکه در جهت ثبات بازار نفت و تداوم سرمایه گذاری تولید و اطمینان بخشی به مصرف کنندگان برای عرضه بموقع و کافی قدم بردارد.
به گفته وی، بعد از ۶۰ سال از عمر اوپک، اینک با بازشدن باب همکاری اوپک و تعدادی از دیگر تولیدکنندگان نفت در چارچوب اوپک پلاس، دوران جدیدی از حیات این سازمان شروع شده است.
زنگنه خاطرنشان کرد: در ادامه این راه، مطمئنم که با همان تدبیری که اوپک بوجود آمد و در این سال ها با موفقیت به حیات خود ادامه داد و به بلوغ و توانمندی غیر قابل انکاری دست یافت، به کار خود همراه با دیگر تولیدکنندگان و در همکاری نزدیک با مصرف کنندگان ادامه خواهد داد.
وی افزود: من در آستانه ۷۰ سالگی، در زمانی که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران با انتخاب جناب آقای رئیسی تشکیل می شود، تصمیم گرفته ام از فعالیتهای رسمی و تمام وقت کناره گیری کنم و بازنشسته شوم. از دوستان و همکارانم در اوپک انتظار و تقاضا دارم که با همان محبتی که با من برخورد می کردند، با وزیر بعدی نفت ایران که ظرف کمتر از ۲ ماه آینده مستقر خواهد شد، همکاری و مساعدت کنند. در این جلسه با پخش نماهنگی، از حضور چندساله بیژن زنگنه در وزاتخانه های نفت و نیرو ایران قدردانی کرد.

1400/04/11
15:49:25
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب