رشد ۶۹ درصدی صادرات غیرنفتی ایران در بهار ۱۴۰۰

رشد ۶۹ درصدی صادرات غیرنفتی ایران در بهار ۱۴۰۰

کارت خوب: رییس کل گمرک از افزایش 69 درصدی صادرات غیرنفتی ایران در بهار 1400 آگاهی داد.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، سید مهدی میراشرفی اظهار داشت: مقایسه آمار تجارت خارجی کشورمان در سه ماهه بهار سال ۱۴۰۰ با زمان مشابه سال قبل حاکی از افزایش ۲۵ درصدی در وزن و ۵۰ درصدی در ارزش کالاهای تجاری مبادله شده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای خارجی است.
وی اضافه کرد: مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال جاری ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است، که از نظر وزنی ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و از حیث ارزش حدود ۷ میلیارد دلار نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد نشان میدهد.
میراشرافی افزود: روند افزایشی تجاری خارجی ایران در اولین فصل از سال ۱۴۰۰ نشانه بهبود نسبی است که تراز تجاری مثبت ۴۷۶ میلیون دلاری را برای کشور ایجاد کرده است.
معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: در بهار امسال ۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر شد که در مقایسه با زمان مشابه سال پیش از نظر وزن ۳۸ درصد و از لحاظ ارزش ۶۹ درصد رشد داشت.
رئیس کل گمرک ایران در مورد با اهمیت ترین مقاصد صادراتی ایران در مدت مذکور اضافه کرد: چین با ۷ میلیون و یک صد هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار، عراق با ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات با ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶۶۳ هزار تن به ارزش ۵۹۵ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۵۷۰ میلیون دلار پنج مقصد مهم صادرات کالای ایرانی بودند.
میراشرفی درباب آمار واردات کالا در بهار سال جاری نیز اظهار داشت: در طول این مدت ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۶ درصد کاهش و از حیث ارزش ۳۴ درصد رشد داشت.
وی اظهار داشت: عمده کشورهای طرف معامله واردات با ایران در مدت مذکور شامل امارات متحده عربی با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، چین با ۶۸۳ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۸۸۸ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار، آلمان با ۲۳۹ هزار تن به ارزش ۴۱۴ میلیون دلار و سوئیس با ۴۷۲ هزار تن به ارزش ۳۸۴ میلیون دلار بودند.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: حجم ترانزیت کالای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به میزان ۲ میلیون و ۷۴۲ هزار تن بود، که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۲۱ درصد افزایش نشان میدهد و همچنان که پیش تر هم اعلام شد، این امر می تواند نشانه بهبود نسبی وضعیت ترانزیت و احتمالاً افزایش میزان آن در ماه های آتی باشد.
میراشرفی همین طور درباب آمار کشفیات کالای قاچاق از طرف گمرکات کشور اظهار داشت: در سه ماهه ابتدای سال جاری کارکنان زحمتکش و سخت کوش گمرک خصوصاً در گمرکات مرزی موفق به کشف ۵۳۰ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق شدند و ۵۸۰ فقره پرونده در این خصوص در گمرک تشکیل شد.


منبع:

1400/04/04
18:30:23
5.0 / 5
187
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب