در گزارش كارت خوب مطرح شد؛

حذف انحصار مجوز داروخانه ها زمینه ساز بهبود خدمت رسانی به مردم

حذف انحصار مجوز داروخانه ها زمینه ساز بهبود خدمت رسانی به مردم

به گزارش کارت خوب تسهیل مجوز تأسیس داروخانه ها با حذف قوانین انحصارگرانه زمینه ساز اشتغال زایی داروسازان و ورود آنها به بازار رقابت داروخانه ها در عرضه خدمات باکیفیت تر و ارزان تر به مردم شده است.مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اقدام قابل تحسین وزارت بهداشت در آیین نامه جدید تأسیس داروخانه ها که منجر به حذف انحصار در صدور مجوز تأسیس داروخانه شده است، اظهار داشت: در طرح اصلاح مجوزهای کسب و کار که در کمیسیون ویژه جهش تولید مطرح بود، رفع قوانین انحصاری در تأسیس داروخانه ها هم از موارد مورد بررسی بود. برای تأسیس داروخانه در آیین نامه قبلی محدودیت هایی وجود داشت، که اساساً سبب شده بود مجوز داروخانه با قیمت هایی بسیار بالا در بازار سیاه مجوزها خرید و فروش شود. درحالیکه مجوز تأسیس داروخانه هیچ امتیاز ویژه ای نیست چونکه در تأسیس داروخانه، هر داروخانه استانداردهایی را داراست و همواره متخصص داروسازی باید در داروخانه وجود داشته باشد، بنابراین طبق چارچوبی که قانون مقرر می کند، اگر کسانی بتوانند استاندارد لازم در داروخانه ها را رعایت نمایند و شرایط لازم را داشته باشند، می توانند به این کسب و کار وارد شده و کسب و کار خویش را فعال کرده و در عرضه خدمات بهتر و باکیفیت تر با یکدیگر به رقابت بپردازند.
وی درباره تاثیر آیین نامه جدید در کیفیت عرضه خدمات به رجوع کنندگان، اضافه کرد: وجود انحصار در بحث داروخانه ها هزینه عرضه خدمات را بالا می برد و این هزینه ها به صورت ناعادلانه ای به مردم تحمیل می شود و مردم باید این هزینه را بپردازند، چونکه وقتی با رعایت استانداردها و سنجش صلاحیت های لازم مجوز تأسیس داروخانه به افراد شایسته داده شود، رقابت بوجود آمده میان داروخانه ها سبب افزایش کیفیت خدمات و رقابت در قیمت ها می شود و این گونه محدودیت های جغرافیایی، فاصله ای، جمعیتی و غیره به شکل جدی مانع ورود افراد به کسب و کار، مانع آزادی انتخاب شغل است و در نتیجه هزینه عرضه خدمات به مردم را بالا خواهد برد.
طغیانی ضمن اشاره به خدماتی که در نتیجه اجرای آیین نامه جدید تأسیس داروخانه ها به مردم می رسد، اظهار داشت: دانش آموختگان زیادی در رشته های داروسازی هستند که خیلی از این ها به حق صلاحیت و امکانات قابل قبولی برای اداره موفق داروخانه را هم دارند و اگر به این افراد امکان تأسیس داروخانه و ورود به این بازار داده شود، به میزان قابل توجهی تاثیر مثبتی در اشتغال زایی دانشجویان رشته های مرتبط داشته و به رشد صنعت دارویی ما کمک شایانی خواهد نمود. اما این فضا که در آیین نامه قبلی ابلاغ گردیده از جانب وزارت بهداشت به عبارتی مسدود شده و ورود این افراد به بازار دارویی را محدود کرده بود، با حذف موانع تأسیس داروخانه در آیین نامه جدید و با رعایت صلاحیت های لازم که ذره ای نباید در آن کوتاهی رخ دهد، داروخانه ها می توانند وارد یک رقابت سالم شده و خدمات بهتر و ارزان تری را به مردم عرضه کنند.
وی درباره محدودیت های موجود بر سر راه تأسیس داروخانه های جدید توضیح داد: این محدودیت ها در مشاغل مختلف وجود دارد و بخشی از آنکه در ارتباط با صلاحیت افراد در دریافت مجوز است به حق بوده و نباید نادیده انگاشت ولی بخشی از محدودیت ها که در ارتباط با حدنصاب جمعیتی، حدفاصله ای و جغرافیایی است هیچ توجیهی ندارد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در انتها در مورد ایجاد یک درگاه واحد ملی برای صدور مجوزها، توضیح داد: درگاه واحد برای صدور مجوزها امری لازم است و باید پیگیر ایجاد آن بود. درگاه واحد جهت صدور مجوزها در قانون رفع موانع تولید یا قانون بهبود فضای کسب و کار هم آمده است، که طبق این درگاه واحد دریافت مجوزها، هدف اصلی این است که فرد درگیر دستگاههای مختلف در ارتباط با مجوزها، استعلامات و غیره نشده و با ثبت و تحویل اطلاعات و مدارک لازم در درگاه ملی صدور مجوز کسب و کارها، دیگر استعلامات در پس این درگاه بین سازمان ها و نهادها اتفاق بیافتد. متأسفانه درحالیکه این مورد حکم ستاد ملی کرونا، حکم دولت الکترونیک در برنامه توسعه و هم یکی از احکام مهم بهبود فضای کسب و کار در کشور است، بسیاری از سازمان ها در مقابل ایجاد آن مقاومت می کنند.

1400/03/31
23:19:36
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب