حمایت سازمان امور مالیاتی از تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس

حمایت سازمان امور مالیاتی از تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس

به گزارش کارت خوب معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اعلام نمود: مالیات بر عایدی سرمایه بر بخش های مختلف اقتصاد اثرات مثبت دارد.به گزارش کارت خوب به نقل از رادیو اقتصاد؛ محمود علیزاده از اثرات مثبت مالیات بر عایدی سرمایه بر بخش های مختلف اقتصاد آگاهی داد و اظهار داشت: اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه عامل مؤثری در افزایش کارهای تولیدی است و فاصله طبقاتی را می کاهد و نوسانات قیمتی در ۴ حوزه مسکن، خودرو، ارز و طلا را مهار می کند.
وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس اخیراً کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند.
اثرات مالیات بر کارهای اقتصادی از با اهمیت ترین موضوعات مالیه عمومی است. این مساله که سیستم های مالیاتی موجود ممکنست انگیزه سرمایه گذاری را بکاهد و در نتیجه استانداردهای زندگی آینده را کم کند، یک نگرانی مهم می باشد. ساختار نظام مالیاتی علاوه بر تأثیر بر انباشت سرمایه می تواند اثرات دیگری نیز بر توسعه مالی و رشد اقتصادی داشته باشد.
وی همین طور اظهار داشت: در بازار مسکن نیز اثرگذار می باشد. تقاضای مسکن شامل دو بخش تقاضای مصرفی و تقاضای سوداگرانه است، بروز رفتار نوسانی قیمت در بازار مسکن به سبب تقاضای سوداگری سبب بی نظمی در تامین مسکن مورد نیاز تقاضای مصرفی شده است. انگیزه سوداگرانه، سبب افزایش تقاضای مسکن شده و نوسان های قیمتی را تشدید و حباب های قیمتی در این بخش را حجیم تر می کند؛ بدین سبب اتخاذ سیاست های مناسب برای کنترل این نوع از تقاضاها امری واجب است. دولت ها برای کنترل سوداگری موجود در این بازار، تخصیص بهینه منابع و کسب درآمد بمنظور ایجاد زیرساخت های شهری، مبادرت به ستاندن مالیات عایدی سرمایه از بخش املاک می کنند؛ این طرح شامل کل دارایی های مردم مانند سود سهام و سپرده ای بانکی نمی گردد و سقفی هم درحال حاضر ندارد.
وی اضافه کرد: در این طرح، با تبیین برخی مشکلات همچون کارهای غیر مولد جهت سوداگری، کاهش قدرت خرید تقاضای مصرفی و بروز رکود در بخش های مختلف اقتصاد ناشی از رکود حوزه مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن معرفی شده است. به همین دلیل آثار اعمال مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن به روش توصیفی-تحلیلی مورد مطالعه قرارگرفته است. نتایج نشان دهنده این است که اعمال این پایه مالیاتی علاوه بر ایجاد درآمد ۶ تا ۹ هزار میلیاردی برای دولت، منجر به خروج سوداگران از بخش املاک شده و به تدریج با کاهش نوسانات قیمتی، تورم مسکن کنترل خواهد شد. این کاهش تورم سبب کاهش فاصله نابرابری درآمدی ناشی از تملک دارایی مسکن نیز می شود. همین طور نتایج نشان داد مالیات بر عایدی سرمایه، سرمایه ها را به سمت کارهای مولد همچون ساخت و ساز مسکن سوق می دهد و این مساله رشد اقتصادی را به دنبال دارد.


منبع:

1400/03/10
22:52:49
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب