معاون گمرك اعلام كرد؛

آخرین فرصت استفاده از رویه اعتباری ترخیص كالا

آخرین فرصت استفاده از رویه اعتباری ترخیص كالا

معاون گمرک ایران با اشاره به اینکه ۳.۵ میلیون تن کالای دپو شده داریم، اظهار داشت: متقاضیان استفاده از رویه اعتباری برای ترخیص کالا از گمرکات کشور تا ۱۳ خرداد فرصت دارند.به گزارش کارت خوب به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی عنوان کرد: طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید در فراخوانی به متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام نماید تا درخواست خویش را به بانک مرکزی عرضه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها، اقدام نماید. بر این اساس از هشتم خردادماه در نامه کتبی و رسمی به صاحبان کالاهای اساسی این مورد ابلاغ می شود و صاحبان کالا فقط تا سیزدهم خردادماه فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ کنند.
جزئیات کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر
وی افزود: بررسی های به عمل آمده نشان داده است ۳ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۸۷۰ تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور دپو شده که شامل ۶۲.۹۵۱ تن گندم، ۱.۷۶۷.۲۴۸ تن ذرت، ۲۷۶.۱۵۶ تن جو، ۶۶۸.۲۰۴ تن سویا، ۱۳.۶۲۲ تن برنج، ۱۶۶.۴۴۷ تن شکر، ۱۸۰.۷۱۶ تن روغن خام و ۳۰۲.۵۲۶ تن دانه های روغنی است که بیشتر آنها مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰۰ ریالی است و این کالاها در بندر امام خمینی (ره) تخلیه شده است. همینطور ۱۰ فروند کشتی حاوی ۲۵۷.۴۰۴ تن دانه های روغنی، ذرت، سویا، گندم و روغن خام در کنار اسکله موجود بوده و ۱۲ فروند کشتی حاوی ۷۱۸.۴۷۹ تن سویا، ذرت، گندم، جو و دانه های روغنی منتظر در لنگرگاه هستند.
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه صاحبان کالا باید فوراً به تعیین تکلیف کالاهای خود اقدام نمایند، تصریح کرد: با عنایت به تسهیلات و مصوباتی که اخیراً جهت ترخیص کالاهای اساسی تعیین شده صاحبان کالاهای اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای خود در اسرع وقت اقدام نمایند، ولی اگر عذر موجهی در این رابطه وجود دارد به صورت مکتوب به گمرک اعلام گردد در غیر این صورت بر مبنای مقررات با آنها برخورد خواهد شد که متروکه شدن کالا امر بعیدی نیست.
ارونقی ضمن اشاره به تکلیف گمرکات اجرایی در جهت اجرای این مصوبات اضافه کرد: به گمرکات اجرایی تکلیف شده تا در مدت سه روز و تا سوم خرداد ماه با رفتن به سازمان بنادر و دریانوردی به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی که در بندر تخلیه شده، اقدام و لیست در ارتباط با تفکیک نوع کالا، نام صاحب کالا و بقیه مشخصات جمع بندی و به گمرک ایران اعلام گردد. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه هم باید به دریافت شماره ثبت سفارش کالاهای اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و این شماره ثبت در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.
ترخیص قطعی فقط با کد رهگیری
ارونقی ضمن اشاره به مصوبه در ارتباط با ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی افزود: بر این اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی با درخواست و دریافت تعهد از صاحب کالا و مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همینطور برای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی اقدام نماید. این در شرایطی است که ترخیص کل کالاها، یعنی ۱۰ درصد باقی مانده منوط به دریافت و عرضه اعلامیه تأمین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.

1400/03/02
21:41:47
5.0 / 5
479
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب