معاون گمرك خبر داد؛

اعلام جرم قاچاق برای 360 خودروی گذر موقت

اعلام جرم قاچاق برای 360 خودروی گذر موقت

معاون فنی گمرک ایران از اعلام جرم قاچاق برای ۳۶۰ خودروی گذر موقت اطلاع داد.به گزارش کارت خوب به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی ضمن اشاره به این که حساسیت و اهمیت مبحث گذرموقت خودرو های سواری به دفعات در چارچوب بخشنامه های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه های نظارت و کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تاکید گردیده است، توضیح داد: طبق ماده ۱۴۲ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی و تبصره ۲ آن، مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیه شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه جواز عبور (کارنه دوپاساژ، تریپتیک یا دیپتیک) از کانون های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی عرضه کنند، می توانند تا سه ماه با عنایت به مدت اعتبار جواز بدون اجبار به تسلیم اظهارنامه یا تادیه وجه ضمانت به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند.
معاون فنی گمرک ایران اضافه کرد: این امکان وجود دارد که خودرو های گذر موقت در این زمان چندین بار از طریق های مجاز وارد و بیرون بروند.
وی با اشاره به اینکه گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا آخر مدت اعتبار جواز تمدید کند، اظهار داشت: ایرانی ها مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از مقررات این ماده استفاده کنند که پیش از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی در خارج اقامت داشته باشند.
برندها و تعداد خودروهایی که قاچاق شد
این مقام مسئول در گمرک ایران ضمن اشاره به بخشنامه ابلاغی به کلیه حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی کشور در سوم اردیبهشت سال جاری با مبحث اعلام گزارش خودرو های ورود موقت و آمار دریافتی از ۴۱ گمرک اجرایی اظهار داشت: بر طبق این گزارش، از سال ۱۳۹۷ تابحال برای بیشتر از ۳۵۰ دستگاه خودروی سواری گذرموقت به علت عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم «قاچاق» تنظیم و به مراجع ذی صلاح همچون سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.
وی افزود: از خودروهایی که دارای پرونده قضائی به علت جرم قاچاق در محاکم رسیدگی کننده هستند، میتوان به حدود ۱۶۰ دستگاه انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی ام دبلیو، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵ لندکروز، ۲۰ دستگاه انواع تویوتا، ۱۰ دستگاه رنجرور، هشت دستگاه آئودی و پنج دستگاه نیسان اشاره نمود.
بیشترین پرونده قاچاق خودرو در کدام گمرکات است؟
ارونقی خاطرنشان کرد: گمرک آستارا و بیله سوار هر کدام با ۹۷ فقره پرونده، دوغارون ۶۴ و تاجر با ۲۷ فقره بیشترین پرونده قاچاق را برای خودرو های گذر موقت از سال ۱۳۹۷ تا اردیبهشت سالجاری داشته اند.
۳۳۰ دستگاه در حال تردد در کشور
معاون فنی گمرک ایران عنوان کرد: هم اکنون بیشتر از ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری، به صورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور و به صورت قانونی در حال تردد هستند.
۳۶۰ دستگاه تحویل گمرک شد
وی همینطور ضمن اشاره به خودرو های ورود موقتی که تحویل گمرک شده است، خاطرنشان کرد: ۳۶۰ دستگاه خودروی سواری به علت به انتها رسیدن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج با عنایت به بسته بودن بعضی از مرزهای زمینی به علت شرایط کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات شده و برای آنها قبض انبار صادر گردیده است.
این مقام مسئول در گمرک ایران اضافه کرد: هر گونه خرید و فروش خودرو های دارای پلاک گذر موقت ممنوع بوده و در صورت احراز، مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.


منبع:

1400/02/27
09:33:46
5.0 / 5
304
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب