توسعه سرمایه گذاری بالادستی آرامكو در سال ۲۰۲۱

توسعه سرمایه گذاری بالادستی آرامكو در سال ۲۰۲۱

سعودی آرامکو باتوجه به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت بعد از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است.


به گزارش کارت خوب به نقل از وزارت نفت، سعودی آرامکو باتوجه به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت بعد از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است. آرامکو می خواهد رقم سرمایه گذاری خودرا از ۱۹.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۲۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برساند که بخش اعظم افزایش سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ مربوط به بخش بالادستی صنعت نفت می باشد.
بر اساس صورت سود و زیان سه ماه نخست، شرکت آرامکو در سه ماه نخست ۶.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته که از سه ماه چهارم سال ۲۰۱۹ تا حالا بی سابقه است.
پیش بینی می شود اگر آرامکو با همین الگو تا آخر سال سرمایه گذاری کند رقم سرمایه گذاری این شرکت به ۲۵.۹۸ میلیارد دلار برسد. سود عملیاتی شرکت آرامکو در سه ماه نخست برابر ۴۱ میلیارد دلار گزارش شده که ۶ میلیارد دلار بیشتر از زمان مشابه پارینه است. سود خالص نیز با رشد ۵ میلیارد دلاری نسبت به زمان مشابه سال قبل از آن به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.
شایان ذکر است که بخش اعظم سود عملیاتی حاصل شده به بخش بالادستی مربوط می شود و بخش پایین دستی تنها ۴.۴ میلیارد دلار از مجموع سود عملیاتی را به خود مختص کرده است.
عربستان سه میدان نفتی زلف، مرجان و بری را که توسعه آنها متوقف شده بود برای توسعه به مناقصه گذاشته است. طبق برنامه اعلام شده، میدان مرجان با افزایش ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز تا سال ۲۰۲۵ می رسد و میدان بری نیز با دو برابر ظرفیت تولید خود که معادل ۵۰۰ هزار بشکه در روز است، در همین افق زمانی تولید خواهدنمود. میدان فراساحلی زلف نیز که اکنون دارای ظرفیت تولید ۸۲۵ هزار بشکه در روز است با سرمایه گذاری جدید شاهد افزایش ظرفیت ۶۰۰ هزار بشکه در روز می شود.

1400/02/22
22:56:38
5.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب