رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ؛

تشكیل ۵۷۰ پرونده كلان مبارزه با قاچاق

تشكیل ۵۷۰ پرونده كلان مبارزه با قاچاق

به گزارش کارت خوب رئیس ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: ۵۷۰ پرونده مقابله با قاچاق ملی و مهم به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان تشکیل شده که تابحال ۱۶۲ پرونده با جزای نقدی ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان قطعیت یافته است.علی مویدی خرم آبادی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره اینکه تحقق پشتیبانی از تولید در گروی رفع موانع مقابله با قاچاق است، اظهار داشت: مقابله مؤثر و هوشمند با قاچاق بعنوان یکی از فرآیندهای اساسی مبارزه با این پدیده شوم، باعث می شود تا خطر انجام این تخلف و جرم افزایش پیدا کرده و بازدارندگی آن آشکارتر شود. ستاد با این نگاه در پرتو تأکیدات مقام معظم رهبری در سالهای اخیر برای حمایت همه جانبه از تولید و با عنایت به تشدید تحریم های ظالمانه و شیوع بیماری کرونا و درک لزوم بوجود آمده برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، تمرکز برنامه ها و اقدامات مقابله ای خویش را بر کالاهای اساسی قرار داده و با اتخاذ تمهیداتی فوق العاده، توفیقات قابل ملاحظه ای را برای مهار قاچاق دام، سوخت، گندم، اقلام شوینده و بهداشتی و سایر کالاهای اساسی به دست آمد.
وی اضافه کرد: این اقدامات برای پیشگیری از خروج کالاهای اساسی در حالی صورت گرفت که همزمان طرح های عملیاتی برای برخورد با قاچاق پوشاک، کالاهای دخانی، لوازم خانگی از مبادی ورودی تا سطح عرضه و تنگ تر کردن محاصره کالاهای قاچاق به سمت مبادی ورودی برای پشتیبانی از تولید داخل در جریان بود که دستاوردهای ارزشمند ای را به اذعان تولیدکنندگان بخصوص در بخش پوشاک داشته است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: عبارت پشتیبانی از تولید، تنها به اقدامات مقابله ای محدود نشد و در حوزه حقوقی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که دستاورد صدمه شناسی فرایند مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از چندین سال اجرای قانون فعلی و صدها ساعت فعالیت کارشناسی خبرگان امر برای رفع خلأهای قانونی و اجرایی در راه مبارزه با قاچاق و تحقق منویات مقام معظم رهبری برای پشتیبانی از تولید بود هم به مراحل پایانی تأیید آن در شورای نگهیان رسیده است و بزودی برای اجرا ابلاغ می شود.
تشکیل ۵۷۰ پرونده کلان در راه مقابله با قاچاق سازمان یافته / ‏‬رشد ۸۰ درصدی پرونده ها در سال گذشته
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: همینطور با عنایت به اهمیت تمرکز مبارزه با قاچاق کلان و سازمان یافته، ستاد مبارزه با قاچاق حرکتی نظام مند را در جهت هدایت کشفیات از کشف خرد و تصادفی به سمت کشفیات علمی و سازمان یافته در سالهای اخیر شروع کرده و نتایج مثبتی هم در این حوزه حاصل شده؛ به صورتی که آمار پرونده های متشکله ده ماهه سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، از حیث ارزش ۷۶ درصد افزایش پیدا کرده اند.
وی اظهار داشت: ارزش کلی کشفیات هم در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹، معادل ۱۳۶ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم در مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۲۴ هزار میلیارد ریال بوده است. در راه مبارزه با قاچاق سازمان یافته و پرونده های ملی و مهم، بیشتر از ۵۷۰ پرونده با ارزشی بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال به صورت مستمر تحت رصد و پیگیری ستاد قرار دارد که از این تعداد ۱۶۲ پرونده با جزای نقدی بالغ بر شش هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان قطعیت یافته و به اجرای حکم رسیده و اجرای احکام این پرونده ها هم در کارگروه اجرای احکام با قوه قضائیه همچون برنامه های پیش روست و تعیین تکلیف مابقی پرونده ها هم در حال پیگیری از مراجع قضائی و رسیدگی کننده است.
اثر حکم، در اجرای آن است
وی خاطرنشان کرد: بدیهی است صرف مجازات و جزای نقدی در بعضی پرونده ها کارگشا نیست به همین جهت در پرونده های سازمان یافته در کنار جزای نقدی، قانون گذار محترم مجازات حبس را هم مقرر کرده است، ۴۷۳۳ ماه حبس برای ۳۲۰ نفر از متهمین پرونده های مذکور با پیگیری ها و همراهی قوه قضائیه مخصوصاً پارسال صادر گردیده است. ۲۰ سال حبس برای قاچاقچی جرایم پزشکی اصفهان، ۲ سال حبس برای مباشر و حامل قاچاق ۲۰ شمش طلا و ده ها مورد دیگر از این دست احکام است که به طور عمده در حال اجرای حکم است.
مویدی اظهار داشت: ما می دانیم و معتقدیم که اثر حکم در اجرای آن است و این مهم مخصوصاً در اجرای مجازات نقدی از مهم ترین دغدغه ها و موضوع هایی است که در دستور کار این ستاد قرار دارد که نقش بی بدیل دستگاه قضا را پررنگ تر می کند.
این مقام مسئول اضافه کرد: در حوزه قضائی هم با پیگیری های صورت گرفته برای اجرای سریع و قاطع احکام، ضمن افزایش ۲۴ درصدی وصول جرایم در سال ۹۹، حجم عملیات صورت گرفته در مورد فروش و تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه از نظر ارزش، بیشتر از ۵۸ درصد رشد داشته است. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: البته اقدامات بسیار دیگری در سایر حوزه ها همچون در حوزه بین الملل به منظور ایجاد یک دیالوگ منطقه ای برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز میان ایران و کشورهای همسایه صورت گرفته و نتایج خوبی را به همراه داشته است؛ ضمن اینکه تمامی این اقدامات در مورد رفع خلاءهای قانونی، ادامه حرکت مبارزه به سمت قاچاق سازمان یافته، تسریع در تعیین تکلیف اموال مکشوفه امسال ادامه می یابد. همینطور یکی از دیگر از اولویت های اساسی این معاونت رصد جریان مالی قاچاق است که عملیاتی شدن به مبادی تأمین مالی قاچاق و منابع آن خواهد پرداخت که در آینده ی نزدیک اثرات شناسایی و برخورد با آن به وضوح متبلور خواهد شد.

1400/02/19
15:21:58
5.0 / 5
496
تگهای خبر: پرداخت , تحریم , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب