مركز آمار ایران اعلام كرد؛

نرخ بیكاری زمستان هم به سبب افت مشاركت تك رقمی شد

نرخ بیكاری زمستان هم به سبب افت مشاركت تك رقمی شد

مرکز آمار ایران اعلام نمود با کاهش 1.5 درصدی مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری زمستان نیز به 9.7 درصد رسید.به گزارش کارت خوب به نقل از مرکز آمار، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۱۳۹۹ منتشر گردید. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۸)، ۰.۹ درصد کاهش یافته است.
در زمستان ۱۳۹۹، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان۱۳۹۸) ۱.۵ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در زمستان ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۳.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۳۹۹ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۸) ۲.۱ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در زمستان ۱۳۹۹ بیش از ۱۶.۸ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به زمستان ۱۳۹۸، به میزان ۱.۰ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که در زمستان ۱۳۹۹ بیش از ۱۰.۸ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۳.۹ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.

1400/01/14
23:04:44
5.0 / 5
559
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , خدمات , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب