معاون فنی گمرك اعلام كرد:

بسته ۱۲ بندی گمرك برای ترخیص نهاده های تولید

بسته ۱۲ بندی گمرك برای ترخیص نهاده های تولید

کارت خوب: معاون فنی گمرک ایران از تدوین بسته ای 12 بندی بمنظور ترخیص سریع نهاده های تولید در سال پیش رو آگاهی داد.


به گزارش کارت خوب به نقل از صدا و سیما، مهرداد جمال ارونقی با اعلان اینکه سال قبل ۳۳ میلیون تن کالا به ارزش ۳۸ میلیارد دلار از گمرکات کشور مرخص شد، اظهار داشت: از این مقدار ۲۳ میلیون تن به ارزش ۱۲ میلیارد دلار کالاهای اساسی بوده اند و ۱۰ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیون دلار کالاهای غیراساسی بودند که از این مقدار، ۸۵ درصد این اقلام در رابطه با تولید نظیر مواداولیه، تجهیزات، ماشین آلات و موادواسطه ای بودند.
وی با اعلان اینکه در سال قبل ترخیص نهاده های تولید از گمرکات کشور با موانع مختلفی همراه شد، اضافه کرد: در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ این موانع موجب ماندگاری طولانی مدت کالاها در گمرک شد و گمرک اجازه نیافت حتی به صورت درصدی کالاها و نهاده های تولید را ترخیص کند که این مساله تولید کشور را با چالش مواجه کرد.
ارونقی با اعلان اینکه در تیرماه سال قبل ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ترخیص نهاده های تولید را بدون کد رهگیری بانک مصوب کرد، گفت:، اما این مصوبه بطور کامل اجرا نشد و دپوی کالاهای و رسوب آنها در گمرکات ادامه یافت.
وی اضافه کرد: نهایتا از آبان ماه سال ۹۹ و با پیشنهاد گمرک برای ترخیص درصدی اقلام در رابطه با تولید به ستاد تنظیم بازار این روند تسهیل شد و گمرک اجازه یافت ۹۰ درصد از نهاده های تولید که توسط تولیدکنندگان یا بازرگانان وارد شده بود را از گمرک ترخیص کند.
معاون فنی گمرک با اعلان اینکه چالش هایی که سال قبل با آن روبرو بودیم نگذاشت شعار سال بطور کامل محقق شود، اظهار داشت: ۱۱ عامل اصلی رسوب کالا و نهاده های تولید در گمرکات و بنادر کشور شامل انقضای مهلت ثبت سفارش، عدم تمکین مالی برای اظهار کالا، ستاندن حقوق ورودی در ابتدای زنجیره ترخیص، صف تامین و تخصیص ارز، کندی در ماهیت تشخیص مواداولیه توسط سازمان های مربوطه، فیزیکی و دستی بودن ارزیابی کالاهایی که در راه قرمز قرار داشتند، وجود کارشناسان مجازی و ایستایی هایی که دراین زمینه وجود داشت، کندی در تطبیق رسیدگی و ارزش کالاهای اظهارشده، الزام به ویرایش و ثبت سفارش، تودیع حقوق ورودی و قطعی سامانه های مختلف بود.
ارونقی اضافه کرد: امسال بسته ای ۱۲ بندی را تهیه کردیم که در صورت تصویب و اجرائی شدن می تواند نهاده های تولید را در حداقل زمان و کمتر از ۴۸ ساعت ترخیص کند.
وی در تشریح بیشتر بندهای این بسته حمایتی اظهار داشت: پذیرش ثبت سفارش های تاریخ منقضی برای نهاده های تولید، ستاندن حقوق ورودی در انتهای تشریفات گمرکی، اجرای رویه ارز با متقاضی و واردات در مقابل صادرات برای اقلام مورد نیاز در تولید، ترخیص ۹۰ درصدی اقلام در رابطه با تولید، موردپذیرش قرار گرفتن سوابق ماهیت مواداولیه تولیدی به مدت ۶ ماه، حذف و یا حداقل شدن کارشناسان مجازی، تسریع در عملکرد آزمایشگاه های تطبیق ماهیت نمونه ها و مواداولیه تولید، تسهیل در بررسی ارزش کالاها، بی نیازی نهاده های تولید از ویرایش ثبت سفارش و ترخیص مستقیم کالاهای تولیدی با ستاندن ضمانت نامه های معتبر از با اهمیت ترین بندهای این بسته حمایتی است. معاون فنی گمرک در آخر اشاره کرد: با اجرائی شدن این بسته حمایتی ارزیابی ها و کنترل ها به پس از ترخیص نهاده های تولید از گمرکات محول شده و هیچگونه ایستایی در زمینه ترخیص مواد در رابطه با تولید ایجاد نخواهد شد.


منبع:

1400/01/06
13:21:50
5.0 / 5
904
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب