از سوی بانك مركزی؛

ارتباط بانكی ۲ و نیم میلیون كارتخوان بی هویت قطع شد

ارتباط بانكی ۲ و نیم میلیون كارتخوان بی هویت قطع شد

به گزارش کارت خوب بانک مرکزی ارتباط بانکی حدود ۲.۵ میلیون کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال را قطع و اطلاعات ۴.۷ میلیون دستگاه دیگر را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمود.به گزارش کارت خوب به نقل از بانک مرکزی، این نهاد بر مبنای ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی نسبت به ساماندهی دستگاههای کارتخوان و درگاه های پرداخت الکترونیکی اقدامات مهمی انجام داده و روند این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.
بنا بر اعلام معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی تابحال اطلاعات ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار کارت خوان و درگاه پرداخت که پیش از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود بعد از تکمیل و صحت سنجی اطلاعات برای تشکیل پرونده مالیاتی به سازمان امور مالیاتی عرضه شده است.
همچنین زیرساخت های فنی و مقرراتی لازم هم بگونه ای فراهم شده که از بیستم دیماه گذشته هر متقاضی جدید ترمینال پرداخت ابتدا ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی است و روال تخصیص ترمینال به متقاضی جدید تنها بعد از ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری ادامه خواهد یافت.
علاوه بر این دو میلیون و ۱۰۰ هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال یا کم تراکنش هم که فاقد پرونده مالیاتی بودند، قطع شدند. این تعداد علاوه بر ۳۶۰ هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی است که در مرحله قبل به دلیل نامعتبر بودن کد ملی و شناسه ملی نامعتبر یا پرونده مالیاتی غیرفعال قطع شده بودند.
خبرگزاری مهر طی ماههای اخیر در چند گزارش از تعلل بانک مرکزی در اجرای قانون انتقاد کرده بود؛ همچون در گزارشی که با عنوان ۳میلیون و۸۰۰ هزار کارتخوان؛ همچنان بی هویت / مهلت ساماندهی به سر رسید در ۴ آذرماه انتشار یافته بود، با اشاره به اینکه «بانک مرکزی تا آخر آبان ماه موظف به احراز هویت ۳.۸ میلیون کارتخوان بوده است؛ این کارتخوان ها مسیری برای فرار مالیاتی، پولشویی و عامل مهمی در نوسانات بازارهای مختلف است»، از کوتاهی بانک مرکزی در این حوزه انتقاد کرده بود. که این گزارش با واکنش معاون بانک مرکزی همراه شد؛ مهران محرمیان همان روز (۴ اذر ۱۳۹۹) در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی بعد از ماه ها برنامه ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فازاجرایی شد. برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای پیشگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.

1399/12/18
11:56:53
0.0 / 5
862
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب