مقام مسئول خبر داد؛

راه اندازی خط چارتری كشتیرانی بین ایران و سوریه

راه اندازی خط چارتری كشتیرانی بین ایران و سوریه

به گزارش کارت خوب مدیرکل بین الملل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: یک خط چارتری بین ایران و سوریه راه اندازی شده که به صورت برنامه ای عمل می کند؛ به شکلی که بیستم هر ماه این کشتی به سمت سوریه حرکت خواهدنمود.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، تیمور بشیر گنبدی امروز در کنفرانس «فرصت ها و راهکارهای تجارت با سوریه» که در اتاق تجاری ایران برگزار شد، گفت: با سوریه یک کمیته عالی روابط اقتصادی داریم که این کمیته سطح بالایی دارد؛ رئیس کمیته، معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر سوریه و دبیر هم در سطح وزیر است. در این کمیته روابط دو کشور در بُعد دولت و بخش خصوصی تسهیل می شود و وظیفه دارد درخواست همکاری فعالان اقتصادی دو طرف را اجابت کند.
مدیرکل امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: چهاردهمین جلسه کمیته عالی در بهمن سال ۹۷ انجام شد که در آن جلسه ۱۱ سند همکاری امضا کردیم که موافقتنامه همکاریهای راهبردی بین ایران و سوریه با حضور بلندمدت بخش های خصوصی دو کشور در بازارهای دو کشور، همچون مهم ترین سندهای امضا شده بود.
بشیر گنبدی افزود: متأسفانه به سبب شیوع کرونا، برگزاری جلسات در کمیته عالی و پیگیری اسناد امضا شده، به عقب افتاده است.
تأسیس مرکز مشترک تکنولوژی های جدید با سوریه
وی در ادامه اظهار داشت: امروز هیئتی از شرکت های دانش بنیان و فناور ایران به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برای همکاریهای مشترک به سوریه سفر می کنند.
مدیرکل امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: همین طور مقرر شده یک مرکز مشترک تکنولوژی های جدید با سوریه تأسیس شود.
بشیر گنبدی در ادامه با اعلان اینکه برای ارتباط با سوریه باید شرایط اقتصادی داخل سوریه و ایران مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت: پیش از درگیری های سوریه، تجارت ما با این کشور بین ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار بود اما ناآرامی های سالهای اخیر در تجارت بین دو کشور وقفه ایجاد کرد البته امید است که باردیگر به آن سطح از روابط برگردیم.
وی با اشاره به وضعیت حمل و نقل بین ایران و سوریه اظهار داشت: اخیراً کشور عراق به کنوانسیون «تیر» پیوسته که در حال عملیاتی کردن آنست. در صورت اجرای نهایی این کنوانسیون، پنج دروازه مرزی از طرف کشور عراق برای تجارت باز می شود. در چنین شرایطی، مسیر تجاری روانی به سمت سوریه خواهیم داشت.
مدیرکل روابط بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: همین طور در بخش حمل و نقل دریایی تفاهم شده که یک خط چارتری کشتیرانی بین دو کشور ایجاد شود که به صورت برنامه ای عمل می کند؛ یعنی بیستم هر ماه این کشتی به سمت سوریه حرکت خواهدنمود که نخستین خط نیز بیستم اسفند ماه حرکت خواهدنمود. طبق آخرین اطلاعات تا امروز ۶۰ درصد ظرفیت این کشتی پر شده است.
بشیر گنبدی به بخش مسکن و شهرسازی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: آذر پارینه نشست مهمی با وزیر سوری داشتیم و تفاهمنامه ای امضا کردیم که قرار شد در سمت سوریه با حمایت دولت، یک شرکت مشترک برای بخش زیربنایی مسکن و راه سازی با مشارکت راهبردی تشکیل شود؛ در این شرکت که نقش راهبری دارد، پروژه هایی احصاء می شود.
وی اظهار داشت: همین طور در بهار ۱۴۰۰ هیئت تلفیقی از بخش دولتی و خصوصی به سوریه اعزام خواهد شد.


منبع:

1399/12/11
15:26:00
0.0 / 5
1147
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب