پورابراهیمی خبر داد

تدوین طرح ساماندهی بازار سرمایه در كمیسیون اقتصادی مجلس بعلاوه جزئیات

تدوین طرح ساماندهی بازار سرمایه در كمیسیون اقتصادی مجلس بعلاوه جزئیات

به گزارش كارت خوب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: طرح ساماندهی بورس با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس برای بهبود شرایط بازار سرمایه 25 آبان در دستور كار این كمیسیون قرار می گیرد.به گزارش کارت خوب به نقل از صداوسیما، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست علنی پنجم آبان مجلس شورای اسلامی درباره وضع بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی، اشاره کرد: چالش ها و پیشنهادهای کمیسیون اقتصادی در این گزارش طبق ماده ۴۵ قانون بخشنامه داخلی مجلس، در کمیسیون مربوطه بررسی و سپس تبدیل به طرح شده است و در دستور کار نشست علنی مجلس قرار می گیرد.
وی به فراز و فرودهای مکرر بازار بورس اشاره نمود و اضافه کرد: هدف از تدوین این طرح بهبود شرایط و ساماندهی بازار سرمایه است که بوسیله مصوبات قانونی مجلس به بورس و وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ خواهد گردید.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در نشست سه شنبه گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی نیز مقرر شد که کمیسیون اقتصادی عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار را در اجرای مصوبات شورای عالی بورس بررسی کند که گزارش این اقدامات نیز هفته آتی به ریاست مجلس ارائه خواهد شد.
در گزارش کمیسیون اقتصادی و بمنظور ساماندهی بازار سرمایه، پیشنهادهایی برای تصویب ارائه شده است؛ همچون آنکه: سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است در آخر هر هفته معاملاتی، نسبت به رتبه بندی شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه برمبنای فاکتورهای ریسک مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران در قالب سه گروه پُر ریسک، ریسک متوسط و کم ریسک، تهیه و منتشر کند.
سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است اطلاعات معاملات همه اشخاص حقوقی را در زمان معامله افشا کند. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است با تعریف و تعیین حدود نوسانات شاخص در وضعیت غیرعادی، در مواجهه با نوسانات شدید و غیر متعارف به کارگیری ابزارهای کنترل بازار مانند دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و سایر ابزارهای در اختیار اقدام نماید. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه دستورالعمل فعالیت فعالان فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه را تهیه و بعد از تصویب در شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران اجرائی کند. هرگونه فعالیت در فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه خارج از دستورالعمل مذکور ممنوعست و متخلفان از اجرای این بند مشمول مجازات های جرایم بی نظمی در نظام اقتصادی هستند. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداقل ۱۰ درصد کارمزد معاملات اوراق بهادار را به شرط عدم افزایش هزینه معاملات برای خریداران و فروشندگان، بعنوان منابع پایدار صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش بینی نماید.
به گفته پورابراهیمی این پیشنهادها به زودی در قالب طرحی قانونی برای ستاندن رأی موافق نمایندگان راهی صحن خانه ملت خواهد شد.


منبع:

1399/08/24
14:23:27
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب