یك كارشناس اقتصادی:

ساختار اقتصاد بهم ریخته است

ساختار اقتصاد بهم ریخته است

به گزارش كارت خوب یك كارشناس اقتصادی با اعلان اینكه ماهیت تورم ما با تورم در دیگر كشورها فرق می كند و ما گرفتار تورم ركودی شده ایم، اظهار داشت: نوع مواجهه سیاستگذار با تورم ركودی با تورم ناشی از رونق باید فرق كند.به گزارش کارت خوب به نقل از صدا و سیما، حسین درودیان در برنامه تیتر امشب با اشاره به اینکه رشد نقدینگی بطور سنتی در ایران بالاست، گفت: ماهیت تورم ما با تورم در دیگر کشورها فرق می کند، تورم ما رکودی است یعنی ناشی از ساختار اقتصادی مختل شده، است؛ ساختار به هم ریخته اقتصاد هم رکود به وجود می آورد هم تورم، یعنی این جهش تورمی خروجیِ به هم ریختگی کل اقتصاد است.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که نوع مواجهه سیاستگذار با تورم رکودی با تورم ناشی از رونق باید فرق کند، اظهار داشت: راهکار کوتاه مدت چنین شرایطی مدیریت نرخ ارز است.
درودیان با تأیید این سخن که دولت نباید کارگزار و کار راه انداز دولت باشد، اضافه کرد: بانک مرکزی در شرایط خاص باید به کمک کسب و کارها بیاید؛ مسئله چاپ پول هم نیست بلکه مسئله این است که پول چاپ شده کجا می رود و سرانجامش چه می شود.
دلایل رشد نقدینگی
در ادامه کامران ندری دیگر کارشناس مسائل اقتصادی هم اظهار داشت: رشد نقدینگی ما که بطور تاریخی حدود ۲۴ درصد بوده است، در یک سال قبل به بالای ۳۰ درصد رسید که بسیار بالاست و علت آن هم مسئله کسر بودجه دولت می باشد که بودجه خودش را از منابع صندوق توسعه ملی تامین کرده است و دلیل دیگرش هم این است که امکان فروش ارز و جمع آوری نقدینگی هم وجود ندارد.
ندری اضافه کرد: مشکل دیگر هم خلق پول در خود بانک هاست. بانک مرکزی در ابتدای سال نسبت ذخیره قانونی را برای بانکهای کمک کننده پایین آورد و در ابتدای سال نرخ بهره را در بازار بین بانکی کاهش داد؛ این مساله به بانک ها امکان می دهد که خلق پول کرده و کسری هایشان را در بازار بین بانکی جبران کنند.
می خواهیم همه مشکلات را با چاپ و خلق پول حل کنیم
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: مشکل ما در نظام بانکی نداشتن استقلال بانک مرکزی است که موجب می شود نتواند بدون توجه به مشکلات دولت روی مشکل تورم تمرکز کند.
ندری اضافه کرد: هم اکنون علاوه بر سلطه دولت بر بانک مرکزی، سلطه بانک ها و بورس را هم بر بانک مرکزی داریم، چنان که دولت اخیراً نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان به بورس کمک کرد.
وی اظهار داشت: این جهش تورم ناشی از آن است که می خواهیم همه مشکلات را با چاپ و خلق پول حل نماییم.
ندری افزود: در شرایط فعلی، افزایش نرخ بهره سه تأثیر مثبت می تواند داشته باشد؛ یکی جلوگیری از رشد نقدینگی و دوم افزایش تمایل به نگهداری ریال و سومین منفعتش هم این است که دولت می تواند اوراقش را در بازار بفروشد.
این کارشناس اقتصادی همین طور اظهار داشت: اگر بتوانیم مالیات بر عائدی و تجمیع درآمدها را وصول نماییم بطور قطع وضعیت بهتر خواهد شد.
همه ساختارهای اقتصادی ما به هم ریخته است
در ادامه برنامه کاووسی دیگر کارشناس اقتصادی گفت: فقط نقدینگی مسئول افزایش تورم نیست بلکه در کنار آن سیاست های نادرستی که اتخاذ می شود و ناهماهنگی ها می تواند در افزایش تورم تأثیر داشته باشد.
وی اظهار داشت: در این میان به عوامل رشد نقدینگی توجه نمی گردد، اما در شرایط تحریم رشد نقدینگی می تواند لطمه رسان باشد و تصمیماتی که جهت استفاده از منابع بانک مرکزی و بانک ها گرفته شده نادرست است، حتی در بودجه ۱۴۰۰ هم سیاست انبساطی اتخاذ شده که سبب تورم بیشتر خواهد شد.
این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از اتخاذ تصمیماتی که جامع الاطرف نیست، افزود: ما واقعاً الگوی اقتصادی نداریم و از الگوی خاصی پیروی نمی نماییم و همه ساختارهای اقتصادی ما به هم ریخته است.
کاووسی اضافه کرد: بحث مالیات بر عایدی سرمایه هم وقتی می تواند مطرح شود که تورم افسار گسیخته نداشته باشیم، ما الان داریم از مردم شدیدترین مالیات که همان مالیات تورمی است را می گیریم.


منبع:

1399/07/23
13:38:01
5.0 / 5
1387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب