ربیعی در نشست خبری:

پشتیبانی از بورس محدود به ETF نیست

پشتیبانی از بورس محدود به ETF نیست

سخنگوی دولت اظهار داشت: سیاست تحریم و فشار حداكثری آمریكا ضد ملت ایران بزودی با شكستی به یاد ماندنی مواجه خواهد شد.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت ایام محرم و شهادت امام حسین و آرزوی قبولی سوگواری عزاداران حسینی اظهار نمود: ایام محرم هرساله فرصت بی نظیری برای درس آموزی از غنای فرهنگ حسینی است. درس های ماه محرم، واقعه کربلا برای ابنای بشر شمردنی نیست اما در این روزها که مردم ما در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی ترین دولتمردان آمریکایی هستند، باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس های ماه محرم را نه تنها برای خود، بلکه برای همه ملت های عالم بازخوانی نماییم.
ربیعی اظهار داشت: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین و محرم و عاشورا دارد، نه به ستمگری کرنش می کند و نه عزت را با خفت به معامله می گیرد. ما ملت امام حسین (ع) آزادگی و ایستادگی و ایثار و هم ملت امام حسن (ع) با صبر و صلح هم هستیم. البته غریب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی ها مستاصل اند.
سیاست تحریم و فشار حداکثری به زودی شکست خواهد خورد
وی با اعلان اینکه ستمگران را به حکمت های نهفته در سنت های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست، اشاره کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما به زودی با شکستی به یادماندنی مواجه خواهد شد و از امروز می توان نشانه های این شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.
سخنگوی دولت اشاره کرد: تصادفی نیست که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ناکام ترین وزیر در تاریخ آن کشور شناخته شده و این نشان از شکست فشار حداکثری است.
ربیعی اظهار داشت: آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه ای شکست خورده است و این مانور جدید هم هیچ چیز جدیدی برای ما نیست.
وی افزود: رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت استفاده نماید و تجارب نشان داده برای خروج از برجام از وجاهت و حقوق بین الملی تهی بوده و فاقد مشروعیت در نزد افکار عمومی است.
سخنگوی دولت اشاره کرد: رژیم آمریکا به صورت مستقل هم هرچه توان برای ابزار تحریم داشته، به کار بسته است و چیز جدید جهت استفاده از آن در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.
ربیعی اشاره کرد: در طرف دیگر، ما در حال تولید و بهره برداری از فرصت های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت بیشتر از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده ایم.
رئیس جمهور نقشه راه اقتصادی به مردم اعلام می کند
وی اظهار داشت: رئیس جمهور نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم در بین خواهند گذاشت که شامل برنامه ها و پروژه های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است.
سخنگوی دولت اظهار نمود: این پیام روشنی است در خصوص اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت ها، هیچ وقت در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست و با درک سختی های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سمت آینده ای روشن تر برای مردم ایران حرکت خواهدنمود.
ربیعی در ادامه اظهار داشت: برای دولت سال آخر به معنای آخر تلاش نیست و با نگاه به فرصت ها و قوت ها و با اتکا به ظرفیت های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهدنمود. سال آخر نه یک آخر بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است.
هیئت های بزرگ موازین بهداشتی را به صورت کامل مراعات کردند
وی اظهار داشت: از همراهی مردم عزیز عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، قدردانی می کنم.
سخنگوی دولت اظهار داشت: سال جاری ما روشی از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم. سال جاری هیئت های جمعیتی بزرگ، به صورت کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که بعضی از هیئات و مراسم ها هم تا آخر عزاداری ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید کنند. امیداوریم تا آخر این ایام، سیاق رهبری بعنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.
ربیعی اشاره کرد: پیش بینی این است که در فصل پاییز باتوجه به فصل سرما و پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، نیم کره شمالی که بر فصل سرما وارد می شود، شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی توانیم کشور را تعطیل نماییم، اما باید کارهایی که تاثیری بر معیشت خانوار دارند به حداقل برسانیم و موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شستشو را به حداکثر برسانیم.
ربیعی در پاسخ به مهر: حمایت دولت از بورس، محدود به ETF نیستسخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه برخی معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص ساز صرفا برای فروش سهام صندوق های ETF و جذب نقدینگی برای آن است، بعد از عرضه سهام دولت در چارچوب این صندوق های سرمایه گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می یابد و آیا دولت برای تقویت سهم های غیرشاخص ساز بازار برنامه ای دارد، اظهار داشت: این سوال بر یک پیش فرض غلط استوار است. پشتیبانی از بازار سرمایه در دولت های گذشته هم دنبال می شده است و در این دولت بعنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی بوسیله تأمین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است. وی ادامه داد: به صورت طبیعی پشتیبانی از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی همچون جذب نقدینگی دارد. برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است. سخنگوی دولت اظهار داشت: حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در پشتیبانی از بازار سرمایه بوده و در چارچوب ETF ها متوقف نمی ماند. صندوق های ETF یکی از ابزارهای مشارکت مردم با پول های اندک در بازار سرمایه هستند. ربیعی اشاره کرد: اتفاقاً ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای پشتیبانی از مردم با پول های اندک در مشارکت بازار سرمایه است. بازار سرمایه سبب ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع آوری نقدینگی ها خواهد شد. از سرکشی نقدینگی پیشگیری و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت گیری های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد را می دهد. وی افزود: ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است و وظیفه ماست در کنار نقد سازنده در کنار بازار بورس با اقدامات بر هم زننده و روانی جامعه مقابله نماییم.
مکانیزم ماشه یک واژه جعلی است
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه باتوجه به تهدید آمریکا جهت استفاده از مکانیسم ماشه و در صورت همراهی اتحادیه اروپا با آمریکا واکنش ایران چه خواهد بود؟، اظهار داشت: درباب آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده نماید. واشنگتن تفسیری بسیار ناشیانه، کودکانه و زورگویانه را از سر استیصال عرضه کرده است که تقریباً هیچ کشوری آنرا نپذیرفته است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: پس از درخواست توزیع اطلاعیه از جانب آمریکا، تمامی دیگر اعضای دائم شورای امنیت، بعلاوه آلمان و قریب به اتفاق اعضای غیر دائم، اعلام کردند که آمریکا اساساً چنین حقی ندارد که حال بخواهیم در مورد مبانی حقوقی آن بحث نماییم.
ربیعی اشاره کرد: تصمیم گیری در مورد پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. حق مجلس شورای اسلامی، هماهنگ با سیاست کلی و منسجم نظام متخذه در شورای عالی امنیت ملی، در بررسی همه گزینه های متناسب، همچنان محفوظ است.
وی افزود: دولت هم در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی، به رایزنی با نمایندگان مجلس و شنیدن مباحث و طرح های پیشنهادی آنها درباب تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.
جزئیاتی از نقشه راه اقتصادی دولت
وی در پاسخ به سوالی درباب جزئیات نقشه راه اقتصادی دولت و اینکه آیا این برنامه برمبنای شرایط تحریم و تداوم کرونا تدوین شده است؟، اظهار داشت: برای تدوین نقشه راه از سال آخر دولت ابتدا یک روندشناسی از تحولات داخلی و خارجی موثر بر حوزه اقتصاد صورت گرفت. محیط سیاسی، امنیتی و اقتصادی جهان آشوب زده تر و متلاطم تر از سال های اخیر شده است بنابراین با نگاهی به تهدیدهای خشن آمریکا برمبنای فرصت ها و قوت های داخلی، نقشه راهی برای ورود به سال آخر دولت و قرن جدید تدوین شد.
ربیعی اظهار داشت: برمبنای تحلیل این روند در سال های ۹۲ تا ۹۶ وضعیتی با ثبات داشتیم که متوسط نرخ رشد اقتصادی ۶.۴ را تجربه کرده و نرخ تورم هم حدود ۱۰ درصد و اشتغال زایی هم در حد قابل قبولی بود.
سخنگوی دولت اظهار داشت: یکی از موارد مهم نقشه راه اقتصادی پیش گیری از تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کسری بودجه به اقتصاد و زندگی مردم خواهد بود بدین سبب تأمین منابع جایگزین درآمد نفتی برای جبران کسری بودجه بدون پول پرقدرت بانک مرکزی در نقشه راه طراحی شده و امید داریم با اجرای این بخش بتوانیم سال آخر دولت را با مهار و کاهش تورم پشت سر بگذاریم.
وی افزود: همینطور در چارچوب توسعه سرمایه گذاری در کشور دولت تمام تلاش خویش را برای اتمام پروژه های نیمه تمام دولتی و نیمه تمام خصوصی در حوزه های نفت، گاز، ارتباطات، راه آهن، جاده فرودگاه و تکنولوژی های جدید کشاورزی صنعت و معدن با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می شود.
ربیعی اشاره کرد: به صورت مثال در حوزه صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که به اشتغال بیشتر از ۴۱ هزار نفر خواهد انجامید. همینطور دولت برنامه های مشخصی در حوزه مسکن طراحی نموده که به صورت نمونه می توان به تأمین ۴۰۰ هزار واحد مسکن ذیل طرح اقدام ملی و دویست هزار در چارچوب تفاهم نامه های دستگاهی اشاره نمود.
سخنگوی دولت اشاره کرد: یکی دیگر از محورهای نقشه راه مباحث پولی و مالی است. متاسفانه یکی از بیماری های اقتصاد ایران افزایش نقدینگی به صورت متوسط بیشتر از ۲۰ درصد در سال بوده است. با این وصف سال جاری تابحال پایه پولی به میزان ۴ درصد و نقدینگی ۷ درصد رشد داشته است. در این راستا نقشه راه، برنامه کنترل نقدینگی و جهت گیری آن به سمت سیاست های توسعه اعتبارات بانکی به نفع تولید را طراحی نموده است.
وی افزود: یکی از صدمه های جدی ما بحث واردات غیر ضرور و قاچاق بود. با هدف مدیریت تجارت و توسعه صادرات غیر نفتی و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و سیاست های لازم برای مدیریت واردات و کنترل قاچاق کالا و همینطور توسعه صادرات با کشورهای هدف و همسایه طراحی شده است.
ربیعی اشاره کرد: همینطور یکی دیگر از محورها رونق بازار سرمایه و ایجاد ثبات و استفاده از پتانسیل این بازار به نفع تأمین مالی در امتداد تولید بوده است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: دولت بر این واقف است که تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا فشار اصلی را بر طبقات مزدبگیر، بازنشسته، افراد فاقد شغل یا افرادی که مشاغل خویش را از دست داده اند وارد میکند. بدین سبب نقشه راه ضمن دارا بودن برنامه توسعه و اصلاحات ساختاری با برنامه حمایت معیشتی از مردم توامان است.
وی افزود: تداوم برنامه اعطای یارانه نقدی و معیشتی، استمرار کوشش برای افزایش دریافتی ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان، اعطای کارت های خرید و کارت های اعتباری، توسعه مسکن حمایتی برای گروه های هدف، تقویت بیمه بیکاری کرونا و تداوم آزادسازی سهام عدالت از مهمترین این اقدام ها بوده است.
تحریم ها تنها در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازمی گردد
ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در واکنش به سخنان پمپئو در خصوص اینکه با وجود مخالفت شورای امنیت با قطعنامه ضد ایرانی آمریکا، تحریم های سازمان ملل ضد ایران از ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ بازمی گردد، اظهار داشت: پس از دوبار شکست فضاحت بار آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، تحریم ها تنها می تواند در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد. البته رژیم سرکش آمریکا ثابت کرده که این شکست ها نمی تواند به خیالات این رژیم خاتمه دهد.
وی اضافه کرد: تهدید با جار و جنجال هیچگاه نتوانسته جایگزین حقوق و قوانین بین المللی شود و پافشاری آمریکا هم نخواهد توانست این واقعیت را تغییر بدهد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: «نه» بلند ملت های جهان در سازمان ملل متحد برای فهماندن این حقیقت به آمریکای زورگو کافی بود که پس از آخر آن سی روز دروغین، هیچ اتفاق تازه ای نخواهد افتاد.
ربیعی اشاره کرد: البته ما رفتار همه کشورها را زیر نظر داریم و هرگونه پیروی از این قانون شکنی یکجانبه را به منزله سرپیچی از آشکارترین اجماع جامعه جهانی حول مقررات بین المللی در نظر خواهیم گرفت و در صورت لزوم، به صورت متناسب هم پاسخ خواهیم داد.
اقدامات حقوقی دولت برای جلوگیری از توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری ایران در اروپا
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد تلاش آمریکا برای دزدی ۱.۷ میلیارد دلار ایران در اروپا و پیگیری های حقوقی بانک مرکزی، دولت چه اقداماتی دراین زمینه انجام داده است؟، اظهار داشت: آمریکا طی سال های اخیر از روش های مختلفی برای توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری که به صورت اوراق ارزی نزد موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ، بهره برده که خوشبختانه در هیچ موردی موفق نبوده و شکست خورده است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: دولت از تمام توان خود برای اقدام تازه آمریکا و شکایت آنها استفاده خواهدنمود. دراین زمینه بانک مرکزی با همکاری مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، اقدامات حقوقی لازم را انجام داده اند و هر لحظه در جریان آن هستند.
ربیعی اظهار داشت: طبق قاعده بین المللی دارایی های بانک مرکزی از دولت مستقل است و دارای مصونیت قضایی اموال و دارایی هاست و به همین دلیل کوشش های آمریکا به نتیجه نرسیده است.
ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۵ قلم کالای اساسی تخصیص می یابد
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا دولت تصمیم دارد همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات اختصاص دهد یا خیر؟، اظهار داشت: همواره تفاوت های ارزی می توانند فسادزا باشند. اساساً هر گونه تفاوت در دل خود فسادزایی دارد، اما درباب ارز ۴، ۲۰۰ تومان که بنابر منابع حفظ زندگی مردم اتخاذ شده این تعبیر شما را نمی پسندد. برخی اوقات موضوعی به صورت قطعی و بدون ذکر مصادیق مطرح می شود که این شیوه صحیحی نیست.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر باتوجه به فشار اقتصادی به طبقات پایین و البته عموم مردم و همینطور بمنظور حفظ قدرت خرید در کالاهای اساسی و تأمین دارو و مایحتاج زندگی مردم، این تخصیص با احتمال برخی نقاط ضعف صورت گرفته است.
ربیعی اشاره کرد: درباب شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دیدگاه ها و نظرات زیادی وجود دارد اما اصل آن اجتناب ناپذیر است و دولت از سال ۹۷ تابحال فرآیندها و سازوکارهایی را اندیشیده که شبهه سوءاستفاده کاملاً کنترل شود.
سخنگوی دولت اظهار داشت: دریافت ارز اضافه برای واردات کالا، دریافت ارز و عدم واردات و دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالا در بازار آزاد سه احتمالی بود که می توانست باعث فساد شود که دولت با راه اندازی سامانه جامع تجارت عملاً بین ثبت سفارش واردات، تأمین ارز و ترخیص کالا ارتباط سیستمی به وجود آورده است و همینطور در دو سال اخیر با مصوبه دولت نرخ خرید ارز کالا در چارچوب پروفرم توسط وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت ثبت و کنترل می شود و همه این فرآیندها از چشم دستگاه های نظارتی دور نخواهد بود.
وی افزود: دولت این راه را ادامه خواهد داد و هم اکنون ۵ قلم کالای اساسی و ضروری که همگی نهاده و مواد اولیه تولید هستند مانند کنجاله سویا، جو، ذرت، دانه های روغنی و روغن خام ارز ۴۲۰۰ دریافت می کنند.
ربیعی اظهار داشت: مجدد تاکید می کنم تمام وارد کنندگان با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و فرایند ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کاملاً شفاف است و همه دستگاه های مسئول و دستگاه های نظارتی به آسانی و به صورت سامانه ای می توانند از دریافت کنندگان ارز و رفع تعهد آنها آگاهی داشته و کنترل و نظارت کنند.
سخنگوی دولت اظهار داشت: باز هم تاکید می کنم چنانچه حمایت ارزی از کالاهای اساسی را برداریم به سبد غذایی مردم فشار وارد می شود.
مشکل قرارداد ویلموتس، عدم پرداخت ارزهای فدراسیون فوتبال توسط فیفا بود
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه عزم دولت در سال پایانی خدمت، باتوجه به ورود وزارت اطلاعات به بحث فساد در ورزش، تا چه اندازه برای معرفی ارکان اصلی فساد به دستگاه قضایی جدی است؟، اظهار داشت: ریشه خیلی از این مشکلات در قراردادهای خارجی در مشکلاتی است که برای تأمین ارز به قیمت نیمایی و انتقال ارز به خارج در کشور ناشی از موانع بانکی متاثر از تحریم های آمریکاست.
ربیعی اظهار داشت: البته برخورد با مفسدان و دلال ها مدتی است که با همکاری وزارت ورزش و وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی آغاز و برخی از عوامل فساد شناسایی و با آنها برخورد و تحت نظر بوده و پرونده آنان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.
سخنگوی دولت اشاره کرد: مشکلات قرارداد ویلموتس بخاطر عدم پرداخت ارزهای فدراسیون فوتبال توسط فیفا به ایشان بوده که به خاطر تحریم های شدید، فیفا هم بدون اجازه آمریکا مبادرت به پرداخت دستمزد ویلموتس در موعد مقرر نکرد و سرمربی سابق مبادرت به فسخ یکطرفه بخاطر عدم دریافت حقوقش کرد.
وی اشاره کرد: لازم به توضیح است که در طول هشت سال قبل دستمزد ارزی مربیان خارجی تیم ملی فوتبال ایران از محل کمک های فیفا پرداخت یا از درآمدهای ارزی فدراسیون فوتبال بخاطر صعود به جام جهانی بود.
ربیعی اظهار داشت: مبحث اختلاف حساب در پرونده استراماچونی در دست بررسی می باشد و بازرسین به زودی تکلیف آنرا روشن خواهند کرد.اولویت با آموزش حضوری است / در مناطق زرد هم کلاس ها تشکیل می شودربیعی در پاسخ به سوال دیگری درمورد وضعیت کلاس های درس در سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: همانطور که وزیر و مسؤلان آموزش و پرورش گفته اند اولویت با آموزش حضوری است چون هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی گردد. وی افزود: کارکردهای مدرسه در افزایش مهارت های اجتماعی و شکل گیری شخصیت دانش آموزان نیازمند تعامل چهره به چهره است و با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که این حضور را محدود می کند، مقررات بهداشتی است. سخنگوی دولت اظهار داشت: روز شنبه شروع سال تحصیلی است و مقرر است به صورت حضوری مدارس دایر شود مگر اینکه از جانب ستاد ملی کرونا اعلام گردد وضعیت منطقه ای قرمز است. حتی در مناطق زرد با حضور کمتر دانش آموزان مدارس دایر است و دانش آموزان به مدرسه می روند. ربیعی اشاره کرد: مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر ۵۰ نفر را شامل می شود که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آموزش آنها حضوری است با توجه به این که در خیلی از این مناطق ممکنست زیرساخت های فناوری وجود نداشته باشد. وی اشاره کرد: آموزش در مناطق زرد کرونایی، تلفیقی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است. برای مناطق زرد، ممکنست از روش های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده گردد و به شوراهای مدرسه اختیار داده شده تا با مشارکت خانواده ها دراین زمینه تصمیم گیری کنند و معلم ها هم می توانند بعضی از کارهای آموزشی را حضوری و برخی را مجازی انجام دهند. سخنگوی دولت اظهار داشت: در مناطق قرمز، کلاس حضوری به آن معنا برای دانش آموزان نخواهیم داشت اما اینکه دو تا سه دانش آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آنها شکل بگیرد و احساس دانش آموز بودن در آنها شکل بگیرد، صورت خواهد گرفت. ربیعی اشاره کرد: البته شرایط در طول سال تحصیلی متغیر است و برمبنای تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید و یا برعکس، تغییرات لازم در آموزش انجام می شود.واکسن های ایرانی آنفولانزا در دسترس مردم قرار می گیردوی در پاسخ به سوالی درمورد تمهیدات دولت برای تهیه واکسن آنفولانزا در پائیز و اینکه آیا مذاکره ای با کشورهایی که از واکسن کرونا رونمایی کرده اند انجام شده است؟، اظهار نمود: اولاً واکسن آنفلونزا صرفا برای افراد دارای بیماری زمینه ای و پرخطر مثل بیماری های مزمن تنفسی، کلیوی، قلبی، نقص سیستم ایمنی، سرطانی، مادران آبستن و سالمندان سفارش می شود. در این مرحله در خواست خرید حدود هفت میلیون نیازمندی های کشور از واکسن آنفلونزا داده شده است. سخنگوی دولت اشاره کرد: البته فرایند تولید در داخل کشور هم شروع شده است و به پیشرفت های مناسبی هم رسیده ایم و با پیگیری های وزارت بهداشت امیدواریم سال جاری محصول ایرانی با کیفیت بالا در دسترس قرار بگیرد. ربیعی اظهار داشت: بنابر روند شتابی کارشناسان وزارت بهداشت به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی مثل فاصله گذاری، ماسک و شستشو سال جاری شاهد همه گیری کمتری از ویروس آنفولانزا هم خواهیم بود.رئیس جمهور دستور خرید واکسن کرونا را داده استوی اظهار داشت: در مورد واکسن کرونا هم سه مرکز با روش های مختلف مشغول تحقیق و آزمایش و تست های اولیه تحت نظر وزارت بهداشت هستند. سخنگوی دولت اظهار داشت: علاوه بر پیشرفت قابل قبولی که در داخل کشور جهت تولید واکسن وجود دارد، رئیس جمهور دستور خرید واکسن کرونا از کشورهای معتبر تولید کننده واکسن را به وزارت بهداشت داده است و در مرحله عقد قرارداد است.یک میلیون و ۸۱۹ هزار نفر متقاضی وام ودیعه مسکن شدندربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه روند اعطای وام ودیعه مسکن به کندی صورت می گیرد و چه تدبیری برای سرعت گرفتن اعطای این وام اتخاذ شده است؟، اظهار نمود: باتوجه به راه اندازی سامانه پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان و هم تکمیل مدارک، احراز شرایط و معرفی به بانکهای عامل مورد نظر متقاضیان در حال انجام می باشد به نحوی که از یک میلیون و ۸۱۹ هزار و ۷۴۱ متقاضی اولیه، ۴۰۶ هزار و ۱۲۸ متقاضی نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام نموده و از این تعداد ۲۱۸ هزار و ۹۴۵ متقاضی حائز شرایط شده و تابحال ۴۹ هزار و ۲۵۰ متقاضی نسبت به تکمیل مدارک اقدام و به بانکهای عامل معرفی شده اند و این روند ادامه دارد. وی ادامه داد: همینطور بمنظور تسهیل وام در مورد تسهیل وثایق مورد نیاز، مواردی نظیر استعلام چک برگشتی هم باتوجه به شرایط اقتصادی موجود منتفی شده است. سخنگوی دولت اشاره کرد: بمنظور رعایت پروتکل های بهداشتی کلیه مراحل ثبت نام متقاضیان تا مرحله معرفی به بانک به صورت غیرحضوری انجام می شود و بانکهای عامل هم مراحل تسهیل پرونده را با رعایت پروتکل ها و جلوگیری از تجمیع متقاضیان انجام می شود. علی ایحال باتوجه به عدم تکمیل ثبت نام تعداد خیلی از متقاضیان اولیه در سامانه، جلسات هماهنگی به صورت ویدئو کنفرانس با بانکهای عامل برگزار شده که منجر به تسریع در تشکیل پرونده و فرایند پرداخت تسهیلات در بانکهای عامل می شود.آمریکا عزم خویش را جزم کرده تا برجام را نابود کندربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه ایران چه اهدافی را در کمیسیون مشترک و همکاری با آژانس انرژی اتمی دنبال می کند؟، اظهار داشت: نشست عادی کمیسیون مشترک برجام مقرر است امروز سه شنبه در سطح مدیران سیاسی و معاونین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و نمایندگان اتحادیه اروپا، در وین به ریاست خانم هلگا اشمید معاون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی (به عنوان هماهنگ کننده اجرای برجام) اجرا شود. وی ادامه داد: بدیهی است آمریکا بعنوان کشوری که به عضویت خود در برجام خاتمه داده است از ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸) هیچ جایگاهی در توافقنامه و نشست کمیسیون برجام ندارد. سخنگوی دولت اشاره کرد: این جلسه در شرایطی برگزار می گردد که آمریکا عزم خویش را جزم کرده است که این توافق را نابود کند و تابحال چندین تلاش غیر قانونی و ناکام در سطح شورای امنیت داشته است. ربیعی اظهار داشت: مبحث این جلسه پشتیبانی از برجام است و انتظار می رود همه اعضای باقیمانده در برجام حمایت قاطع خویش را از آن اعلام و با اقدامات غیر قانونی و قلدرمآبانه آمریکا مخالفت کنند. لازم به ذکر است، کمیسیون مشترک برجام طبق ضمیمه ۴ برجام به صورت فصلی تشکیل می شود. هدف ما در کمیسیون مشترک ضمن بررسی آخرین تحولات توافقنامه پیگیری مسایل مربوط به رفع تحریم ها و اجرای تعهدات هسته ای ذیل برجام است. تمامی اقدامات هسته ای همراه با شفافیت و همکاری با آژانس و در قالب توافقنامه بوده است.نفی اقدامات دولت، با اهداف سیاسی کوتاه مدت، به ناامیدی مردم دامن می زندوی در پاسخ به سوال دیگری درمورد تشکیک عده ای نسبت به اقدامات دولت آن هم در شرایط فشار حداکثری آمریکا و کاهش سرمایه اجتماعی، ناشی از چیست و چه پیامدی برای نظام و کشور دارد؟، اظهار داشت: در مورد مجانی شدن برق بنابر مطالعات وزارت نیرو میزان خانوارهای کم مصرف برپایه مکان زندگی و متراژ خانوار عمدتاً جزو افراد حاشیه نشین و روستایی محسوب می شوند. بدین سبب با در نظر گرفتن مشترکین ذینفع و بعد خانوار آنها حدود ۳۰ میلیون مشمول تخفیف صد درصد و برق مجانی خواهند شد. سخنگوی دولت اظهار داشت: باتوجه به گزارش های انتشار یافته توسط بانک مرکزی، طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به صورت متوسط سالیانه حدود ۴۰۰ هزار واحد و در مجموع حدود ۲.۸ میلیون واحد مسکونی توسط بخش خصوصی در مناطق شهری کشور تکمیل و به بازار عرضه شده است. ربیعی اظهار داشت: همینطور طی دوره مذکور سالیانه برای حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و جمعاً برای ۷۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات بهسازی و نوسازی و ساخت در مناطق روستایی پرداخت شده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارنامه خوبی در ساخت مسکن روستایی دارد. علاوه بر این طی دوره ۷ ساله گذشته بیش از ۱.۳ میلیون واحد مسکن مهر هم تکمیل شده است. وی افزود: بدین جهت در دولت های یازدهم و دوازدهم، محور بیان شده واقعی است و تابحال بیش از ۴.۸ میلیون واحد مسکونی به بازار مسکن عرضه شده است. سخنگوی دولت اشاره کرد: متاسفانه نادیده گرفتن اقدامات دولت کوچک نمایی و تاکید بر آن از دو سو جریان می یابد، یک جریان اساساً با کلیت نظام مشکل داشته و در این چند سال می کوشند هر گونه اقدام مثبت دولت ها و این دولت را یا کوچک نمایی یا به چالش بکشند و به وارونه جلوه دادن کوشش های دولت می پردازند. تحلیل محتوای پیام های این رسانه ها نشان میدهد به هیچ عنوان به ظلم و جنایت آمریکا در ایجاد بی ثباتی و فشار بر زندگی مردم نپرداخته و آنرا نادیده می گیرند و حتی از آنها هم دفاع می کنند؛ تکلیف این ها مشخص استربیعی اظهار داشت: یک گروه فکر می کنند با هدف سیاسی کوتاه مدت با نفی اقدامات دولت حق انگاری برای جریان سازی دیگری ایجاد می شود و به صورت ناخودآگاه و ناشی گرانه در مجموع به ناامیدی مردم دامن می زنند. وی اشاره کرد: من فکر می کنم روش درست تبیین، ارائه، نقد با دیدن همه نکات مثبت و اشکالات است، این مسیری است که چه گروه های سیاسی، چه نخبگان و همه دلسوزان در حوزه های مختلف باید اتخاذ کنند. راه خوشبختی و توسعه جامعه از میان نقدهای مسئولانه و دلسوزانه خواهد گذشت. سخنگوی دولت اشاره کرد: همانگونه که شما هم گفتید اخیراً من هم در بعضی رسانه ها و هم در تریبون ها مواردی را دیدم و شنیدم که نه شیوه اسلامی و نه اخلاقی و نه موافق با سیره امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. بکارگیری تعابیری زننده و هم غیر اخلاقی با هرگونه بیانی به نفع جامعه نیست. همینطور این روزها تصاویر و مضامین و کلیپ هایی را مشاهده می نماییم که نه حاوی جنبه های طنز فاخر و هوشمندانه و نه حاوی پیام های سیاسی و اجتماعی مشخص است بلکه شکلی از بیماری سیاسی یا وابستگی جریان هایی است که کلیت حرکت امیدوار کننده جامعه و ایران را نشانه رفته اند.دولت در حال بررسی گزینه های وزیر پیشنهادی صمت استسخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه دولت برای انتخاب وزیر پیشنهادی صمت چه تصمیماتی اتخاذ نموده است؟، اظهار داشت: دولت باتوجه به توان، تخصص و مدیریت در حال بررسی گزینه ها است. وی با اعلان اینکه اجازه بدهید فعلاً اسامی اعلام نشود، اظهار داشت: قبل از زمان مقرر وزیر صمت معرفی خواهد شد.

1399/06/12
21:07:07
5.0 / 5
2151
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اشتغال , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب