كارشناس اقتصادی:

عملیات بازار باز بین بانكی تأثیری در كنترل رشد تورم ندارد

عملیات بازار باز بین بانكی تأثیری در كنترل رشد تورم ندارد

كارشناس اقتصاد پولی و مالی معتقد می باشد می شد برای كنترل رشد تورم بجای راه اندازی عملیات بازار باز بین بانكی، از روش هایی چون تعیین سقف برای اصلاح ناترازی بانك ها استفاده نمود.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، حسین درودیان در نشست «بررسی عملیات بازار باز بانکی» در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، فلسفه عملیات بازار باز را مدیریت نرخ بهره در دنیا اعلام نمود و اظهار داشت: بانکهای مرکزی دیگر کشورها از ابزارهای مستقیم برای مدیریت نرخ بهره استفاده نمی کنند و به سراغ ابزارهای غیرمستقیم می روند.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد هدفگذاری راه اندازی عملیات بازار باز بین بانکی در ایران، کنترل تورم باشد.
کارشناس اقتصاد پولی و مالی، راه اندازی عملیات بازار بین بانکی از طرف بانک مرکزی را ساختن ابزار جدید ندانست و اظهار داشت: این بسته اقتصادی برای جلوگیری از ورود نیروهای مخرب به اقتصاد است و یک اقدام مولد جدید محسوب نمی گردد.
درودیان با اعلان اینکه عملیات بازار باز بین بانکی ابزار بُرّنده ای نیست، اشاره کرد: تیپ تورم در ایران یک تیپ خاص است و با نوع تقاضاهای رایج در دنیا که تقاضای فزاینده فشار مصرفی و سرمایه ای است، متفاوت می باشد.
وی افزود: وقتی در دنیا چنین تورمی که ناشی از انباشت تقاضاست، مقرر است مهار شود، بانکهای مرکزی به سراغ کنترل نرخ بهره می روند اما آیا این راهکار در ایران هم مؤثر است؟
این کارشناس اقتصاد پولی و مالی اضافه کرد: معتقدم باتوجه به متفاوت بودن تیپ تورم در ایران، سیاست کنترل نرخ بهره نمی تواند به کنترل تورم منجر شود؛ بویژه که هزینه های کنترل نرخ بهره برای اقتصاد ما که سال هاست متوسط نرخ سرمایه گذاری در آن منفی است، بسیار بالاست.
درودیان تاکید کرد: از نظر من، تیپ تورمی در ایران ناشی از فشار تقاضا نیست چونکه در کالاهایی تورم داریم که اصلاً تقاضای خرید ندارند ولی همیشه قیمت ها صعودی هستند بدین سبب چنین جنس تورمی با ابزار عملیات بازار بین بانکی برای کنترل نرخ بهره و در نتیجه کنترل تورم کارآمد نیست و حتی ممکنست هزینه های هنگفتی هم به دنبال داشته باشد.
وی در پاسخ به پرسشی در این خصوص که آیا موتور خلق تورم در ایران، کسری بودجه و کوشش برای جبران آن از محل پایه پولی است؟ اظهار داشت: در ایران دو عامل نرخ ارز و قیمت املاک و مستغلات همیشه در تورم اثرگذار هستند و حتی در کالاهایی هم که نهاده های اولیه آن صد درصد داخلی است و نیاز به واردات ندارد هم نرخ ارز در آنها مؤثر بوده و سبب تورم می شود.
کارشناس اقتصاد پولی و مالی اظهار نمود: در چنین شرایطی، با بازی با نرخ بهره نمی توانیم سوالات جدی درباب ضعف های اقتصادی را پاسخ دهیم.
درودیان درباره خرید اوراق بدهی از طرف بانک ها در عملیات بازار باز بین بانکی اظهار داشت: در شرایطی هستیم که بانک ها به شدت با کاهش وجه نقد مواجهند و نمی توانند این اوراق را خریداری کنند در نتیجه مجبورند برای خرید اوراق، از پایه پولی استفاده کنند که تورم زاست.
به گفته وی، نباید اوراق بدهی در ترازنامه بانک ها وارد شود بلکه باید بانک ها از وجوه نقد مازاد خود مبادرت به خرید اوراق بدهی کنند.
این کارشناس اقتصاد پولی و مالی با اشاره به بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی شبکه بانکی به بانک مرکزی اظهار داشت: تورم در ایران ناشی از شوک دارایی های ارزی و ملکی است. اخیراً هم باتوجه به رشد شاخص بورس، این عامل نیز موجب فشار تورمی شده است درحالی که گفته می شد رونق بورس سبب جذب نقدینگی و کاهش تورم می شود اما می بینیم که همزمان با رشد شاخص بازار سرمایه، قیمت کالاها و خدمات هم در حال افزایش هستند.
درودیان تاکید کرد: البته اثرگذاری نرخ ارز بر تورم به هیچ عنوان با اثرگذاری رشد حتی هزار درصدی شاخص کل بورس در یک سال قبل شایان توجه نیست.
وی یکی دیگر از مشکلات اقتصاد کشور را وجود بخش های گوناگون انحصاری و رانتی با بازدهی بالا دانست و اظهار داشت: بدین سبب حتی با تغییر نرخ بهره هم نمی توان این شرایط که بر رشد تورم اثرگذار می باشد، کنترل کرد.
این کارشناس اقتصاد پولی و مالی اشاره کرد: بجای کاهش نرخ بهره بین بانکی باید سهمیه دادن به بانک ها در اصلاح ترازنامه و سقف گذاری برای ترازنامه بانک ها در دستور کار قرار گیرد.

1399/03/27
23:54:12
5.0 / 5
2378
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب