رئیس كل بانك مركزی خطاب به رئیس صندوق بین المللی پول:

صندوق بین المللی پول نباید وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود

صندوق بین المللی پول نباید وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود

به گزارش كارت خوب رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: اگر بیطرفی صندوق بین المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن كاری بسیار دشوار خواهد بودبه گزارش كارت خوب به نقل از مهر، به نقل از بانك مركزی اجلاس وزرای دارایی و رؤسای كل منطقه منا (MENA) با رئیس صندوق بین المللی پول عصر امروز از راه ویدئو كنفرانس برگزار گردید. در این اجلاس دكتر همتی رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با تشكر از اقدام صندوق برای تأمین مالی كشورهای درگیر ویروس كرونا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یكی از كشورهایی است كه بیشترین صدمه را در منطقه منا دید. همینطور ایران یكی از نخستین كشورهایی بود كه تحت برنامه RFI منابع اضطراری درخواست نمود. ما با كاركنان صندوق همكاری كردیم تا میزان نیاز در تراز پرداخت ها به خاطر این واگیری جهانی را ارزیابی نماییم.
همتی اضافه كرد: از دیدگاه ما صندوق بین المللی پول یك نهاد بین المللی مستقل و غیرسیاسی است و ما امیدواریم وضعیت به همین شكل باقی بماند. صندوق بین المللی پول همانند یك آتش نشان بین المللی است و ما همه در آن مشاركت داریم تا هرگاه خانه ما آتش گرفت بتوانیم با آن تماس بگیریم و درخواست كمك نماییم. مردم از ما در مقابل صندوق و همینطور بانك جهانی درخواست پاسخگویی دارند. این امر می طلبد كه صندوق بین المللی پول در زمان پاسخگویی به درخواست ها بیطرف، جدی، چابك و سریع عمل كند. ملت ما انتظار دارد كه صندوق بین المللی پول در كنار آنها باشد نه اینكه در پاسخ به درخواست های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود. اگر بی طرفی صندوق بین المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن كاری بسیار دشوار خواهد بود.
رئیس كل بانك مركزی تصریح كرد: ما در پرونده خودمان داده ها و اطلاعاتی را كه درخواست شده بود در شرایط كاملاً متفاوت داخلی و بین المللی فراهم كردیم. ما از آقای آزور و تیمشان به خاطر همكاری نزدیك با ما در طول این دوره دشوار قدردانی می نماییم. اینجانب از شما سركار خانم مدیر كل درخواست می كنم تا تقاضای RFI ما بلافاصله در هیئت مدیره مطرح شود و اجازه دهید هیئت مدیره درباره آن تصمیم گیری نماید. همینطور ما بر روی پشتیبانی اعضای هیئت مدیره بخصوص كسانی كه نماینده كشورهای منطقه منا + هستند حساب می نماییم.
همتی تصریح كرد: ما بر این باور هستیم كه بعد انسانی این بحران باید اصل هدایت كننده ما باشد. منابع حاصل از RFI برای تأمین مالی خرید دارو و تجهیزات پزشكی توسط ایران - كه به شدت برای نجات زندگی مردم و پیشگیری از گسترش ویروس در منطقه مورد نیاز است- مورد استفاده قرار می گیرد. اینستكس (INSTEX) و شتا (SHTA) ابزارهایی در دسترس هستند كه ساز و كارهای پایش و ایمنی در آنها تعبیه شده تا هرگونه نگرانی را بر طرف سازد.
رئیس كل بانك مركزی در انتها خطاب به رئیس صندوق بین المللی پول تصریح كرد: این یك بحران جهانی است و احتیاج به همكاری جهانی هیچ وقت تا این اندازه شدید نبوده است. هیچ كشوری در امان نیست مگر اینكه تمام كشورها در امان باشند.


1399/02/04
14:08:32
5.0 / 5
3008
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب