در گزارش كارت خوب مطرح شد

چرا مزد كارگری در سال ۹۸ تعیین نشد؟

چرا مزد كارگری در سال ۹۸ تعیین نشد؟

به گزارش كارت خوب عضو شورای عالی كار ضمن تشریح علت عدم دستیابی به تفاهم در تعیین حداقل دستمزد سال جاری بیمه شدگان تامین اجتماعی، اظهار داشت: هنوز دعوت نامه ای برای برگزاری جلسه به ما ارسال نشده است.علی خدایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: موظف هستیم طبق ماده ۳۱ قانون كار برمبنای دو مؤلفه نرخ تورم و حداقل های زندگی، میزان مزد كارگری را تعیین نماییم. حداقل های زندگی همان موردی است كه از آن تحت عنوان سبد معیشت یاد می نماییم كه برای امسال به میزان ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد كه یك میلیون و ۱۸۰ هزار تومان نسبت به سال ۹۸ با افزایش مواجه بوده است.
عضو شورای عالی كار اضافه كرد: جلسات شورای عالی كار با گروه كارفرمایان و دولت در چارچوب بیش از ۳۰ ساعت درانتها سال قبل انجام شد كه در این جلسات درباره ابعاد مختلف موضوع بحث شد. البته هم اكنون نمی توان در مورد اعداد صحبت كرد برای اینكه در روند مذاكرات، اعداد مختلفی مطرح می شود و هر گروهی نظر خودرا اعلام می كند.
وی افزود: عدد مورد قبول عددی است كه به تأیید ۳ گروه كارگری، كارفرمایی و دولت برسد و یا به صورت مصوبه توسط دولت ابلاغ شود كه هنوز به این مرحله نرسیده ایم.
خدایی اشاره كرد: از نظر گروه كارگری، دلیل نرسیدن به تفاهم این است كه از نگاه ما به عنوان نمایندگان كارگری، به هیچكدام از مواد قانون كار و تكالیف ماده ۴۱ قانون كار توجه نمی گردد. نظر گروه كارفرمایی و دولت هم بر روی ۲ موضوع متكی است. از طرف دولت، «شرایط اقتصادی» و از طرف گروه كارفرمایی، «توان پرداخت» بسیار جدی است و باید در تعیین حداقل دستمزد مورد توجه قرار بگیرد.
وی اضافه كرد: ۲ عامل مذكور كه مورد تاكید گروه كارفرمایی و دولت می باشد، همه ساله در تعیین حداقل دستمزد مورد توجه قرار گرفته اند اما گروه كارگری نمی تواند این مساله را بپذیرد كه این ۲ عامل بعنوان عوامل اصلی مطرح شود و هر سال در تعیین حداقل دستمزد، تكلیف قانونی ما درباره نرخ تورم و حداقل های زندگی در حاشیه قرار گیرد.
«با توجه به شروع سال جدید و ضرورت تعیین هرچه سریع تر حداقل دستمزد امسال، جلسه شورای عالی كار دراین زمینه چه زمانی برگزار می شود؟»؛ خدایی در پاسخ به این پرسش با اعلان اینكه هنوز دعوت نامه ای برای برگزاری جلسه برای ما ارسال نشده است، اظهار داشت: امیدواریم در نخستین جلسه ای كه امسال تشكیل می شود، اتفاق نظر درباره میزان افزایش حداقل دستمزد صورت بگیرد و مزد كارگری ابلاغ شود تا بنگاه ها بتوانند برنامه ریزی كنند.


منبع:

1399/01/14
14:18:23
5.0 / 5
3237
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب