معاون رئیس جمهور خبر داد:

كاهش تقاضای ارزی در سال 99

كاهش تقاضای ارزی در سال 99

به گزارش كارت خوب رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تخصیص 14 میلیارد دلار برای واردات كالاهای اساسی در سال 98 اظهار داشت: بخشی از نیازهای وارداتی در سال 99 با تاكید بر جهش تولید از ظرفیت داخل تأمین می شود.به گزارش كارت خوب به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمد باقر نوبخت در سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید كه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه انجام شد اظهار داشت: دستیابی به جهش مناسب برای تولید نیازمند استفاده از ظرفیت شركت های دانش بنیان است كه در این نشست معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از ۸ برنامه تدوین شده در این عرصه در امتداد تحقق سیاست جهش تولید ارائه كردند.
نوبخت با اعلان اینكه در این برنامه به ظرفیت های مختلف ۵ هزار شركت دانش بنیان و ۶ هزار استارت آپ اشاره شده، اشاره كرد: شركت های دانش بنیان در سال ۹۸ تولیداتی به میزان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان داشتند كه همین موضوع سبب شده كه بتوان برای تحقق جهش تولید روی ظرفیت این شركت ها حساب ویژه ای باز كرد.
معاون رئیس جمهور با اعلان اینكه در این نشست دو دستورالعمل جهت استفاده از ظرفیت دستگاه های ملی و استانی در امتداد تحقق جهش تولید ارائه شد، اظهار داشت: به طور قطع طرح ها و پروژه های ارائه شده از طرف دستگاه ها باید از جنبه اقتصاد كلان بررسی شوند.
وی با اعلان اینكه باید برای تولیدات افزوده شده بوسیله سیاست های حمایتی بازاری برای مصرف وجود داشته باشد در غیر این صورت كالاهای تولیدی انبار خواهند شد و این سیاست كمك به ما نخواهد كرد، افزود: بر همین مبنا در جلسه آینده پروژه های پیشنهادی از منظر اقتصاد كلان و بازار مصرف بررسی خواهند شد تا اولویت بندی مناسبی نیز برای آنها صورت گیرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش تولید بر این باور هستیم كه می توان نیازهای كشور را بوسیله جایگزینی واردات و ارتقا صادرات برطرف كرد.
نوبخت با اشاره به اینكه در سال قبل ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین كالاهای اساسی تخصیص داده شده است، اضافه كرد: باتوجه به كاهش قیمت و همین طور تقاضای جهانی نفت سوالی كه وجود دارد این است كه آیا در سال جدید نیز می توانیم به همین میزان ارز برای تامین كالاهای وارداتی تخصیص دهیم.
رئیس ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش تولید اشاره كرد: بر این اساس در سال جدید بر كاهش تقاضای ارزی و تامین نیازهای وارداتی بوسیله ظرفیت های گسترده داخلی تاكید خواهیم كرد.

1399/01/08
14:21:33
5.0 / 5
3363
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب