وزیر اقتصاد مطرح كرد؛

نظام بانكی اهرم انتقال اقتصاد سنتی به هوشمند

نظام بانكی اهرم انتقال اقتصاد سنتی به هوشمند

به گزارش كارت خوب وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: انتظار نداریم كه نظام بانكی مسؤولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانكی می تواند اهرم این مساله باشد.به گزارش كارت خوب به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، فرهاد دژپسند، استفاده از تكنولوژی های جدید، دانش بنیان كردن امور در كنار استفاده از سرمایه های مادی و انسانی را ۳ مؤلفه اقتصاد هوشمند عنوان نمود.
وی اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی باید در كنار خلق منابع، هزینه ها را هم كاهش دهیم.
دژپسند اضافه كرد: برمبنای گزارشات نهادهای بین المللی، ۷ هزار میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی چین و ۲۶ درصد از كل تولید ناخالص داخلی این كشور در سال ۲۰۳۰ ناشی از استفاده از هوش مصنوعی خواهد بود.
وزیر اقتصاد گفت: اگر فناوری زنجیره بلوك جای خودرا در نظام بانكی پیدا كند، تا ۷۰ درصد ظرفیت كاهش هزینه های بانكی را به دنبال خواهد داشت.
دژپسند اظهار داشت: استفاده از تكنولوژی های جدید و هوش مصنوعی با توسعه مشتریان و تنوع خدمات بانكی می تواند ۳۰ تا ۵۰ درصد درآمدهای بانك ها را بالا برد.
وی اشاره كرد: با استفاده از هوش مصنوعی در عملیات فناوری اطلاعات ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه های كاهش پیدا می كند و ۱۳ درصد نیز تولید محصول جدید كاهش خواهد یافت.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه هوش مصنوعی ۱۷ درصد درآمد بیشتری خواهند داشت و اشاره كرد: هوش مصنوعی ۳۶۰ هزار ساعت از فعالیت پیشخوان بانك ها را كاهش خواهد داد.
دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود اضافه كرد: انتظار نداریم كه نظام بانكی مسؤولیت انتقال اقتصاد ایران از سنتی به هوشمند را برعهده بگیرد ولی نظام بانكی می تواند اهرم این مساله باشد.
وی گفت: نظام بانكی شعبه محور هزینه ای ۴ دلاری، تلفن محور ۳.۷۵ دلاری و موبایلی تنها ۰.۸ دلاری دارد و اگر هوشمند شود، از این رقم هم هزینه كمتری خواهد داشت.
وزیر اقتصاد اشاره كرد: در ۱۰ ماهه گذشته حجم تجارت خارجی كشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با وجود تمامی تحریم ها و محدودیت ها كاهش مختصری داشته كه آن هم بیشتر ناشی از كاهش ۳۰ درصدی نرخ پایه های صادراتی است اما از نظر وزنی صادرات ۲۰ درصد رشد یافته است.
وی اضافه كرد: سرمایه گذاری خارجی در ۹ ماهه امسال هم ۳۲ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.


منبع:

1398/11/04
22:27:14
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب