گزارش كارت خوب

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید

به گزارش كارت خوب یكی از مهم ترین طرح های دوره وزارت فرهاد دژپسند، لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم است كه بعد از وعده های فراوان، هنوز نمی توان در مورد زمان قطعی عرضه لایحه به دولت اظهار نظر كرد.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، از سال قبل كه كارگروه ویژه ای برای ارزیابی روند پیاده سازی مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشكیل شد تا به امروز اظهارنظرات فراوانی در ارتباط با نحوه و زمان اجرای این مالیات از جانب متولیان امر انتشار یافته است؛ این اظهارات بگونه ای ضد و نقیض است كه هر بار پس از انتشار، سخن قبلی مسئول مربوطه بی اعتبار جلوه می كند.
در ابتدا اعلام گردید كه دولت می خواهد هر چه سریع تر لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، لایحه معافیت های مالیاتی و لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) را به مجلس تقدیم كند؛ فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گویی كه با مهر در خرداد ماه داشت گفته بود كه «مالیات بر عایدی سرمایه» و «مالیات بر درآمدهای مستقیم» در قالب دو لایحه مجزا در حال پیمودن مراحل نهایی خود هستند. همینطور لایحه معافیت های مالیاتی هم برای ساماندهی معافیت ها در حال بررسی است.
وعده های بی سرانجام
طی فصل تابستان هم از دهقان دهنوی معاون اقتصادی دژپسند گرفته تا پارسا رئیس جدیدالورود سازمان امور مالیاتی از تهیه جداگانه لوایح مالیاتی خبر می دادند و در هر بار مصاحبه با رسانه ها، هفته آینده و ماه آینده را برای تكمیل لوایح وعده می دادند.
تا اینكه پارسا در مرداد ماه در گفت و گویی كه با مهر داشت از ادغام لوایح مالیاتی در یك لایحه تحت عنوان لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) اطلاع داد و اظهار داشت كه نظر وزیر اقتصاد بر این بود كه برای داشتن برآورد دقیق از مالیات، لوایح ادغام شوند.
خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان گذشت اما خبری از لایحه مذكور نشد و وزارت اقتصاد اعلام نمود كه تا آخر پاییز كار بررسی لایحه را به اتمام می رساند!
در همین بحبوحه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، اعلام نمود كه «بودجه جاری سال آینده بدون منابع نفتی تأمین می شود و یكی از منابع جایگزین، درآمدهای مالیاتی است، اما نه به معنای اینكه ما بخواهیم ضرایب مالیات های موجود را افزایش دهیم بلكه حتی با عنایت به شرایط موجود قرار شده است تا ضرایب بنگاه های تولیدی را كاهش دهیم. ازاین رو درآمدهای مالیاتی از تعیین پایه های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت های بی مورد كه نیازی به وجود آنها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تأمین خواهد شد.»
لایحه بودجه ۹۹ به مجلس ارسال شد و پاییز به اتمام رسید اما خبری از لایحه مالیاتی وزارت اقتصاد نشد و باز در تازه ترین اظهارنظر، دهقان دهنوی زمان اتمام كار لایحه مذكور در وزارتخانه را حداكثر تا ۲۰ دی ماه عنوان نمود.
در صورتی كه تا بیستم ماه جاری لایحه مالیاتی به دولت ارسال شود، به نظر می آید همان سخن دژپسند كه در مرداد ماه گفته بود «اتمام لایحه مالیاتی تا اواخر دی ماه طول می كشد» واقعیت داشته و اظهار نظرهای بعدی مسؤلان كه هر بار تاریخی را برای ارسال لایحه مذكور اعلام می كردند، صرفاً جهت دور شدن از انتقاد و حاشیه های جانبی این امر بوده است.
در این رابطه وحیدی عزیزی كارشناس اقتصادی به خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه طی یك سال گذشته این خبر به كرات تكرار شده است و هر هفته این خبر منتشر می شود كه لایحه مذكور تا یك هفته بعد، تا یك ماه بعد به دولت ارسال می شود در حالیكه هنوز این اتفاق نیفتاده است. اینجا باید مقصر اصلی را وزارت اقتصاد قلمداد كرد كه این مورد عوامل گوناگونی دارد همچون اینكه حمایت لازم از دولت در وزارت اقتصاد دیده نمی گردد، همینطور شجاعت لازم برای اصلاحات در این وزارتخانه وجود ندارد.
وی اضافه كرد: به نظر می آید دولت در یك استیصالی مانده است كه نه می خواهد كسی از دستش ناراحت شود و اقدام و اصلاح جدی انجام دهد و نه می داند كه با كسری بودجه چه كند. اگر دولت این شجاعت را در اصلاح نظام مالیاتی كه به عده كمی از مردم برخورد می كند، به خرج ندهد در عوض باید نارضایتی خیلی از مردم را تحمل كند.
به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، هم اكنون نمایندگان در كنار بررسی لوایح و طرح های قبلی، بودجه سال ۹۹ را هم در دست بررسی دارند، ازاین رو به نظر نمی رسد فرصتی جهت بررسی لایحه مالیاتی دولت داشته باشند، آن هم در شرایطی كه كمتر از ۵ ماه تا اتمام كار مجلس فعلی باقی مانده است. ضمن اینكه كار جمع بندی این لایحه هنوز حتی در وزارت اقتصاد هم به اتمام نرسیده است.


منبع:

1398/10/16
13:29:07
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب