رئیس كل گمرك ایران:

بخش خصوصی دلار ۴۲۰۰ تومانی را ارز لعنتی می خواند

بخش خصوصی دلار ۴۲۰۰ تومانی را ارز لعنتی می خواند

به گزارش كارت خوب رئیس كل گمرك با اشاره به اینكه قیمت پایه های كالاهای وارداتی باید اصلاح و واقعی شود، اظهار داشت: برخی واركنندگان ارزش كالاها را كیلویی اظهار می كنند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، مهدی میراشرفی امروز سه شنبه ۲۰ آذر ۹۸ در جمع فعالان اقتصادی در پاسخ به انتقادات اعضای اتاق بازرگانی تهران درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: تا وقتی ارز تك نرخی نشود، نمی توان از سودجویی رهایی یافت. برخی اعضای اتاق از ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان «ارز لعنتی» نام بردند. سوداستفاده در همه جای دنیا وجود دارد و گفته می شود اگر هزینه تخلف را بالا نباشد، با كار راحت تر سود بیشتر بدست می آید. در همین ارتباط متاسفانه در حوزه دارو با ارز دولتی تخلفاتی كشف و اجازه ترخیص داده نشد.
به گفته این مقام مسئول، ارز دولتی برای شیمی درمانی و داروهای آن داده شده اما با آن یخ خشك و مواد نیروزا وارد كشور شده است. این افراد همزمان موبایل، اتومبیل و دارو وارد كرده اند. وی با اشاره به ارزش پایه كالاهای صادراتی تصریح كرد: ۲۷ میلیارد دلار صادرات در مقابل ۲۸.۳ میلیارد دلار واردات داریم كه یكی از علل منفی شدن تراز تجاری، تعدیل پایه های صادراتی است كه ۳۰ درصد كاهش پیدا كرد و ارزش آن ۷.۸ میلیارد برآورد می شود. یعنی ارزش پایه كالاهای صادراتی واقعی شده است. اگر صادركننده به پایه ارزش كالای صادراتی اعتراض دارد، طبق قانون كمیته ای وجود دارد كه می تواند اعتراض خویش را ثبت كند تا رسیدگی شود.
رئیس كل گمرك ایران با اشاره به اینكه تحریم ها هوشمندتر شده و تروریسم اقتصادی ضد كشور فعال است، اضافه كرد: در هشت ماهه ابتدای سال جاری، معادل ۲۲.۱ میلیون تن واردات صورت گرفته كه ۱۴.۶ میلیون تن ان كالای اساسی و ۹۰ درصد مابقی كالاهای واسطه ای است كه برای تولید استفاده می شود. وی خاطرنشان كرد: آمارهای وارداتی كشور حكایت از آن دارد كه ما در بخش واردات، ۱.۵ درصد رشد را تجربه كرده و ارزش كل واردات كشور، ۲۸.۳ میلیارد دلار بوده است.
میراشرفی همینطور با اشاره به مبحث رفع تعهدات ارزی خاطرنشان كرد: بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته، تا آخر سال ۴۲ تا ۴۳ میلیارد دلار واردات صورت خواهد گرفت كه به تناسب این، احتیاج به ارز داریم؛ این در شرایطی است كه در بخش صادرات ۸۸ میلیون تن صادرات وجود داشته كه شامل كالاهایی با ارزش افزوده پایین معدنی و پتروشیمی است.
به گفته رئیس كل گمرك ایران، با این وجود رشد چهار برابر وزنی واردات و صادرات وجود داشته و رشد ۱۶.۴ درصد مشاهده می شود؛ این در شرایطی است كه علیرغم مشكلات بین دستگاهی باید به بخش خصوصی دست مریزاد گفت؛ چونكه ارزش كل صادرات ۲۷ میلیارد دلار است كه ۱.۳ میلیارد دلار از واردات كمتر است. همینطور افروز بهرامی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران هم اظهار داشت: اگر دسترسی لازم به اسناد صادراتی بازرگانان ایجاد شود صادركننده واقعی شناسایی شده و بدین سان از هدر رفت بیت المال و سو استفاده هایی مثل عدم تحقق صادرات جلوگیری میشود. این مقام مسئول اظهار داشت: بر مبنای قانون گمركی برای ورود موقت انواع بیمه نامه ها پذیرفته می شود؛ اما ذی حساب گمرك ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات را نمی پذیرد.

1398/09/22
14:26:35
5.0 / 5
4322
تگهای خبر: اقتصاد , تحریم , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب