در گزارش كارت خوب عنوان شد:

گام های بی تأثیر برای مقابله با فرونشست زمین

گام های بی تأثیر برای مقابله با فرونشست زمین

به گزارش كارت خوب رئیس سازمان نقشه برداری، با اشاره به اینكه عوارض فرونشست را به اطلاع رئیس جمهور رساندیم، اظهار داشت: تا زمانی كه برنامه مدونی برای آمایش سرزمین نداشته باشیم نمی توانیم تاثیری روی این پدیده بگذاریم.مسعود شفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح كرد: تابحال بیشتر از ۵۰ اطلس فرونشست از پهنه های مختلف، طی یك سال و نیم اخیر انتشار یافته و مسؤلان محلی هم از استاندار تا نماینده مجلس و مقامات ملی وزیر كشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان برنامه و بودجه در جریان نرخ قرار می گیرند.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور با اشاره به اینكه حتی با وجود بارندگی های اخیر و بهبود نسبی وضعیت آبی كشور، اما همچنان فرونشست تداوم دارد، اضافه كرد: بارندگی های اخیر امكان دارد منجر به كند شدن آهنگ فرونشست در بعضی مناطق شده باشد، اما همچنان این پدیده وجود دارد و در عین حال، متوقف كردن فرونشست با توسل به یك كار كوتاه مدت یا با یك بارندگی، امكان پذیر نیست؛ چونكه ریشه های این پدیده به سال های قبل باز می گردد و می توان اظهار داشت كه همچون عوامل اصلی بروز این پدیده نیز، برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی بوده است كه منجر به تهی شدن سفره های آبی شده و از جانب دیگر، كاهش سطح آب های زیرزمینی، چسبندگی خاك و فرونشست زمین را به دنبال داشته است.
وی با اشاره به اینكه فرونشست به یك پدیده مزمن در كشور تبدیل گشته است، افزود: این مباحث را حتی به اطلاع رئیس جمهوری رسانده و در مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری نیز، طی جلساتی به آن پرداخته شده كه منجر به تهیه گزارشاتی شده است؛ اما با این وجود تا زمانی كه برنامه جدی و مدونی در حوزه آمایش سرزمین نداشته باشیم، به نظر نمی رسد كه بتوانیم چندان تاثیری روی این پدیده بگذاریم؛ ضمن اینكه تابحال هم صحبتی در ارتباط با تهیه این برنامه صورت نگرفته است.
شفیعی اضافه كرد: البته جلساتی در سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با آمایش سرزمین برگزار می شود؛ ولی تابحال در این برنامه آمایش، به صورت مشخص به مسئله فرونشست پرداخته نشده است.
عوارض فرونشست چیست؟
معاون سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه با اشاره به اینكه پدیده فرونشست ناشی از تغییرات ارتفاعی در سطح پوسته زمین است، تصریح كرد: این پدیده لزوما علایم ظاهری ندارد، اما گاهی به شكل شكاف های عمیق در سطح زمین و فروریزش خویش را نشان داده است و از جانب دیگر، باعث می شود ابنیه و ساختمان ها گرفتار شكست و یا تَرَك شوند.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور تاكید كرد: در مناطق متأثر از فرونشست باید متناسب با پهنه بندی فرونشست ها، زیرساخت های حیاتی كشور را طراحی كرد و توسعه داد؛ به نحوی كه پیش از ایجاد و توسعه هرگونه زیرساخت، استقرار جمعیت و طراحی شریان های حیاتی، مطالعات فرونشست را بعنوان یكی از تحقیقات ضروری و اولیه انجام داد تا با اقدامات خود، میزان فرونشست را تشدید نكنیم.
وی با اشاره به اینكه فرونشست و شكاف های زمین كه به آهستگی و به تدریج گسترش می یابند، شاید همان تأثیر خطرهای ناگهانی و فاجعه بار مانند سیل و زلزله را نداشته باشد، خاطرنشان كرد: امكان دارد میزان تخریب در منطقه در حال فرونشست به میزان گسترده مشاهده نشود و حتی آثار سطحی حاصل از آن نیز، به راحتی قابل تشخیص نباشد، اما با این حال، به صورت معمول خسارت های ناشی از فرونشست ها و شكاف های زمین، ترمیم ناپذیر، پرهزینه و مخرب است.

رئیس سازمان نقشه برداری كشور اظهار داشت: بعنوان نمونه، فرونشست ها می توانند به تخریب سیستم های آبیاری و خاك های حاصل خیز كشاورزی (با پایین آوردن تخلخل آنها) بیانجامند؛ ضمن اینكه خسارت به چاهها در منطقه های فرونشست روستایی و شهری متداول می باشد و این مسئله باعث خرابی چاه ها می شود؛ به نحوی كه در ظاهر لوله چاه كه از سطح زمین بالا آمده دیده می شود، در حالیكه لوله ثابت بوده و این سطح زمین است كه پایین رفته است.
شفیعی افزود: مناطق شهری به علت تراكم جمعیت، ساختمان ها و شریان های حیاتی به صورت ویژه صدمه پذیرتر هستند و در عین حال، این پدیده می تواند به خیابان ها، پل ها و بزرگراه ها صدمه زده، خطوط آبرسانی، گاز و فاضلاب را مختل كرده، به پی ساختمان ها صدمه رسانده و باعث ترك در آنها شود.
وی اظهار داشت: در این حالت سازه هایی كه وسعت زیادتر و ارتفاع بیشتری دارند، صدمه پذیرترند كه بعنوان نمونه می توان به خطوط راه آهن، سدهای خاكی، تصفیه خانه ها و كانال ها اشاره نمود كه از صدمه پذیری زیادتری برخوردار می باشند و به صورت كلی هر سازه ای كه در راه شكل گیری شكاف یا فروچاله واقع شده باشد، در معرض صدمه بیشتری قرار دارد.
معاون سازمان برنامه و بودجه كشور اضافه كرد: پدیده فرونشست با ایجاد تغییر در وضعیت توپوگرافی زمین می تواند سبب بروز تغییرات قابل ملاحظه ای در هیدرولوژی منطقه شود كه بعنوان مثال در این مناطق امكان دارد سیلاب های عظیم و مخربی به وقوع بپیوندد؛ در حالیكه پیش از ایجاد فرونشست هیچ سابقه ای از سیلاب وجود نداشته است.
وی افزود: از جانب دیگر، این پدیده می تواند با ایجاد تغییر در وضعیت «زمین آب شناختی منطقه» از قبیل جهت و سرعت جریان آب زیرزمینی، بیلان آب زیر زمینی و غیره نتیجه های ناهنجار بیشتری به دنبال داشته باشد.

1398/09/04
15:04:06
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: پرداخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب