روسیه، مخالف تشدید كاهش تولید اوپك و غیر اوپك

روسیه، مخالف تشدید كاهش تولید اوپك و غیر اوپك

كارت خوب: سه منبع اعلام نمودند كه بعید بنظر می رسد روسیه در هفتمین نشست مشترك اوپك و غیراوپك ( 16 آذر ماه سال جاری) با تعمیق كاهش عرضه نفت موافقت كند.


به گزارش كارت خوب به نقل از رویترز، به احتمال زیاد سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) و متحدانش توافق كاهش تولید نفت را در دیدار ماه آینده تا اواسط سال ۲۰۲۰، تمدید می كنند.
در همین حال، سه منبع اعلام نمودند كه بعید بنظر می رسد روسیه در هفتمین نشست مشترك اوپك و غیراوپك با تعمیق كاهش عرضه نفت موافقت كند، اما می تواند در آستانه عرضه عمومی سهام شركت دولتی سعودی آرامكو به منظور تثبیت قیمت های جهانی نفت خام به توافق كنونی كاهش تولید روزانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه ای تا مارس ۲۰۲۰ میلادی متعهد بماند.
وزیران نفت و انرژی اوپك جهت شركت در صدوهفتادوهفتمین نشست عادی این سازمان و آخرین نشست سال ۲۰۱۹ خود پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) در دبیرخانه دائمی این سازمان در وین گرد هم می آیند، همین طور هفتمین نشست مشترك وزارتی اوپك و غیراوپك ششم دسامبر (۱۵ آذرماه) در مقر دائمی این سازمان انجام می شود.
سازمان كشورهای صادركننده نفت و متحدانش چندی قبل (ژوئن ۲۰۱۹) تصمیم گرفتند توافق خود برای كاهش تولید روزانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه نفت را تا اختتام ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید كنند.
عربستان مقرر است پنجم دسامبر (۱۵ آذرماه) قیمت نهایی عرضه عمومی اولیه (IPO) شركت دولتی سعودی آرامكو را اعلام نماید، در صورتیكه امیدوار است این بزرگ ترین IPO در جهان باشد. احتمال می رود قیمت نفت در آن زمان تا حد زیادی از این عرضه تاثیر پذیرد.
برخی منابع به رویترز گفتند اوپك و متحدانش درباره روند كند رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی نگران هستند.
به گفته یك منبع در اوپك، تابحال دو سناریو اصلی مطرح بوده است: یا در ماه دسامبر ملاقات می نماییم و توافق كاهش كنونی را تا ماه ژوئن تمدید می نماییم، یا این تصمیم را تا اوایل سال آینده به تعویق می اندازیم و قبل از ماه مارس ملاقات می نماییم تا ببینیم اوضاع بازار چگونه است سپس كاهش ها را تا اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید می نماییم.
وی اظهار داشت: به احتمال زیاد توافق را در ماه دسامبر تمدید خواهیم كرد تا پیام مثبتی به بازار ارسال نماییم، سعودی ها نمی خواهند قیمت نفت سقوط كند، آنها می خواهند به سبب IPO (آرامكو) یك كف برای قیمت قرار دهند.
منابع اوپك گفتند كه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ به سبب نگرانی از كاهش تقاضای نفت و نبود پایبندی به كاهش عرضه توسط برخی تولیدكنندگان همچون عراق و نیجریه، شرایط بازار همچنان نامشخص باقی مانده است و این مساله پیش بینی درباره آینده را مشكل تر می كند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته از تداوم همكاری كشورش با اعضای اوپك برای حفظ ثبات بازارهای جهانی نفت خام آگاهی داده بود و در عین حال در آستانه مذاكرات موضع عربستانی ها را سخت توصیف كرد.
مخالفت روسیه با تعمیق كاهش تولید نفت در زمستان
روسیه می گوید قادر به كاهش تولید داوطلبانه نفت در ماه های سرد زمستان خصوصاً در غرب سیبری، محلی كه بیشتر دكل های حفاری اش در آنجا مستقر شده و دو سوم نفت این كشور از آنجا برداشت می شود، نیست.
كارشناسان اعتقاد دارند كه بستن چاه ها در شرایط یخ زدگی می تواند سبب انفجار شود، با این وجود ریسك هایی وجود دارد كه دمای بسیار پایین حدود منفی ۵۰ درجه سلسیوس (منفی ۵۸ درجه فارنهایت) می تواند به كاهش تولید غیرداوطلبانه نفت منجر شود.
روسیه از زمان اجرایی شدن توافق كاهش عرضه نفت در یكم ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۱ دی ماه ۹۶) تعهدهای خودرا به تدریج اجرا كرد و تنها در ماه مه سال ۲۰۱۷ موفق به اجرای كامل تعهد خود شد.
یك منبع باخبر از این مساله سه شنبه هفته گذشته ( ۲۸ آبان ماه) به رویترز اظهار داشت: ما در ماه دسامبر در وین شاهد مذاكراتی سخت خواهیم بود، روسیه با كاهش تولید نفت خود در زمستان موافق نیست.
یك منبع اوپكی اعلام نمود: مشورت ها و مذاكرات جدی هنوز آغاز نشده است، تمدید توافق كاهش عرضه محتمل به نظر می آید، روسیه نمی تواند كاهش تولید خودرا در زمستان تعمیق كند، اما امكان غافلگیری همیشه وجود دارد.
یك منبع باخبر از تولید نفت روسیه روز دوشنبه (۲۷ آبان ماه) به رویترز اظهار داشت: روسیه تولید نفت خودرا به ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار بشكه در روز رسانده و به تعهدهای خود پایبند نبوده است.
براساس محاسبات رویترز، روسیه بر طبق توافق كاهش عرضه اوپك و غیراوپك باید حدود ۱۱ میلیون و ۱۷۰ هزار بشكه تا ۱۱ میلیون و ۱۸۰ هزار بشكه نفت خام تولید نماید.


منبع:

1398/09/03
10:03:38
5.0 / 5
4114
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب