وزیر اقتصاد:

شرایط اقتصادی كشور رو به بهبود است

شرایط اقتصادی كشور رو به بهبود است

به گزارش كارت خوب وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه شرایط اقتصادی كشور رو به بهبودی است، اظهار داشت: هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، فرهاد دژپسند، بامداد شنبه در همایش «آموزش سومین دوره تسهیلگران اقتصادی و اجتماعی بنیاد بركت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)» تصریح كرد: یكی از بحث هایی كه امروز با آن مواجه هستیم، شرایط اقتصادی ایران است. برخی متغیرها وجود دارد و بیكاری و تورم همچون متغیرهایی است كه سبب شده گروه های رقیب به آن توجه نمایند.
وی افزود: سال قبل مهمترین اتفاقی كه رخ داد، آغاز تحریم ها بود البته تحریم سال هاست كه اجرا می شود اما این تحریم یكجانبه بود و آمریكا تلاش كرد تحریم یكجانبه را به تحریمی گسترده تبدیل كند و به سران كشورها گفته بود كه سه ماه با ما همكاری كنید تا رژیم ایران عوض شود. جای سؤال است كه با چه اعتمادی این مورد را مطرح كرده بود، چون كه ایران كشوری نیست كه با این بادها بلرزد. آمریكا احساس می كرد مردم از نظر معیشت در فشار هستند و اگر مشكلاتشان بیشتر شود، شكاف میان دولت و مردم بیشتر خواهد شد؛ درحالی كه این گونه نشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه توانمندسازی باید سرلوحه كارها قرار گیرد، اضافه كرد: باید برای آموزش و تخصیص منابع در جهت توانمندسازی افراد اقدام گردد كه آنها با اعتماد به نفس بتوانند شغلی را انتخاب كنند.
دژپسند اظهار داشت: استراتژی ما باید این باشد كه به جای توزیع كالا و پرداخت نقدی به نیازمندان، سبب افزایش اعتماد به نفس آنها شویم و ابزارهای لازم را برای توانمندسازی در اختیارشان قرار دهیم.
وی بیان كرد: توانمندسازی امروز نسبت به گذشته متفاوت شده چون كه ابزارهای تولید همان هایی نیستند كه بتوان با فروش آن تأمین مالی كرد بنابراین نهادهای حامی باید ورود پیدا كنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه باید بنیاد بركت از راه آموزش و تأمین منابع در جهت توانمندسازی و ایجاد اشتغال اقدام نماید، اظهار داشت: در این راستا باید بنیاد بركت با تأمین بخشی از منابع، از هدررفت منابع جلوگیری كرده و اجازه دهد فرد خودش بخشی از منابع را تأمین كند؛ این گونه از هدررفت منابع جلوگیری خواهد شد.
دژپسند به ایجاد زیرساخت های لازم اشاره نمود و تصریح كرد: حكومت هم باید برای مقوله اشتغال و توانمندسازی تبدیل به جریان شود و زیرساخت ها را اصلاح كند؛ هم اكنون هم از راه ایجاد شهرك های صنعتی، اقداماتی انجام شده كه این موارد سبب مهاجرت معكوس می شود.
وی افزود: اقدام بنیاد بركت در زمینه اشتغال و توانمندسازی هم از تقدس لازم برخوردار می باشد و هم توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد، علاوه بر این، مایه بقاء جمهوری اسلامی و پایداری و ماندگاری آن می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه شرایط اقتصادی كشور رو به بهبودی است، اظهار داشت: هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم اما با شرایطی كه تحریم ها برای ما ایجاد كرده، توانستیم روی پای خود بایستیم به صورتی كه در حوزه غیرنفتی در هفت ماهه اول امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم. همینطور واردات ما سه درصد و واردات كالاهای اساسی هم ۲۲ درصد رشد داشته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاكید كرد: در حوزه اشتغال تابستان امسال نسبت به سال قبل ۸۴۰ هزار شغل ثابت به وجود آمد. همینطور سرمایه گذاری خارجی هم ۲۰ درصد رشد داشته است.
وی اظهار داشت: از سال ۹۰ تابحال فقط دو سال سرمایه گذاری ما مثبت بوده و برای آنكه اشتغال پایدار شكل گیرد و صادرات هم متنوع شود، باید سرمایه گذاری و تولید را افزایش دهیم تا به پایداری اشتغال برسیم.
دژپسند بیان كرد: ایجاد بنگاه های متوسط و كوچك، واحدهای زیر ۱۰ نفر و پایداری آن هم تعیین كننده است و این مورد در كشورهای دیگر جواب داده است و باید با این دیدگاه در مورد ایجاد اشتغال اقدام نماییم كه به دنبال آن تولید و صادرات هم بیشتر می شود و می توانیم تولیدات را با ایجاد بسته بندی های مدرن صادر نماییم.
به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، بنیاد بركت نباید خودش را درگیر تصدی های مالی كند و نهاد مالی ایجاد نكند.
وی به اقدام تسهیلگران اشاره نمود و اظهار داشت: با استفاده از ابزارهای مدرن، تسهیلگران می توانند روستاهای بیشتری را تحت پوشش قرار دهند و با آموزش های غیرحضوری، فعالیت های خویش را گسترش دهند.

1398/08/18
18:11:37
5.0 / 5
4697
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اشتغال , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب