رئیس مركز آمار ایران:

تورم مهرماه به ۴۲ درصد رسید

تورم مهرماه به ۴۲ درصد رسید

به گزارش كارت خوب رئیس مركز آمار ایران با اشاره به اینكه تورم سالانه منتهی به مهرماه امسال، به ۴۲ درصد رسید، تورم نقطه به نقطه مهرماه ۲۸.۳ درصد شد.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، جواد حسین زاده امروز یكم آبان ۹۸ در نشست خبری، گفت: تورم سالانه منتهی به مهر ماه به ۴۲ درصد رسید.
رئیس مركز آمار ایران اضافه كرد: تورم منتهی به مهرماه در قیاس با مدت مشابه سال قبل، ۷ دهم درصد كاهش داشته است.
وی افزود: تورم نقطه به نقطه مهر ماه به ۲۸.۳ درصد رسیده است. همینطور تورم ماهانه ۱.۷ درصد شد كه در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۱.۲ درصد افزایش را نشان میدهد.
حسین زاده اظهار داشت: پس از ۱۶ ماه افزایش تورم سالانه، از این ماه روند كاهشی به خود گرفته است كه البته این مورد به معنای كاهش سرعت افزایش قیمت كالاهاست.
وی افزود: همینطور كاهش تورم نقطه به نقطه از اردیبهشت ماه و سرعت كاهش آن، افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه «همگرایی»، شعار مهم امسال ما است، گفت: در نظامات كنونی نمی توان صرفا با آمارگیری سنتی كار كرد؛ چونكه نظامات آماری به سمت مدرنیته پیش رفته اند؛ باآنكه یكی از مهم ترین فاكتورها در این زمینه، روش های ثبتی مبنا كه پایه اصلی آن داده های دستگاه های اداری و اجرائی است.
رئیس مركز آمار ایران اضافه كرد: داده های اداری كه در دستگاه های اجرایی تولید می شوند، بعد از كسب این ریزداده ها، با پردازش و تجمیع، به ریزداده های آماری تبدیل گشته و با تعامل با نظام جامع ثبت های آماری (ایران استارز) تبدیل به آمار رسمی می شوند.
به گفته حسین زاده، سرشماری های ثبتی مبنا یكی از نتایج این شیوه آمارگیری است.
وی با تاكید بر اینكه شیوه ثبتی مبنا به پویایی و آنلاین شدن آمار كمك می نماید، اظهار داشت: این شیوه به بهبود ارزش افزوده دستگاه ها كمك می كند؛ چونكه تلاقی با آمار دستگاه های دیگر، منجر به افزایش كیفیت داده های تولیدی می شود و همینطور در صرفه جویی هزینه ها هم نقش موثری دارد.
حسین زاده اضافه كرد: در نظام آماری بهره وری به معنای «آمار رسمی بیشتر با كیفیت، اطلاعات و تفكیك بیشتر و در سطوح جغرافیایی و هزینه كمتر» است.
فهرست آمار رسمی تهیه شد
رئیس مركز آمار ایران، در ادامه با اشاره به تدوین برنامه توسعه آمار كشور با رویكرد نهادسازی نظام آمار كشور، گفت: این برنامه سال قبل ابلاغ گردید و تا سال ۱۴۰۰ در دستور كار ما خواهد بود.
وی افزود: پیش نویس قانون آمار در مردادماه به تصویب شواری عالی آمار رسید و بعد از تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال خواهد شد.
حسین زاده همینطور به لیست آمارهای رسمی اشاره نمود و اظهار داشت: این لیست به پرهیز از موازی كاری، هدررفت منابع و تشخیص آمار رسمی از غیررسمی كمك می نماید.
رئیس مركز آمار ایران در بخش یگری از اظهاراتش با اشاره به اینكه بین بازار كالا و خدمات و بازار كار ارتباط وجود دارد، اظهار داشت: بین این دو بازار تغییر فاز وجود دارد. از سویی دیگر هم باآنكه نرخ بیكاری یك شاخص اقتصادیست اما به سبب چسبندگی قراردادها، یك شاخص اجتماعی هم شمرده می شود. همینطور تنوع كار در بازار كار ایران همچون «كار موردی و فصلی» زیاد است. از سویی دیگر در صورت بروز ركود اقتصادی، سریعا نیروهای كار اخراج نمی شوند، قوانین ما مانع این اقدام می شود.
رئیس مركز آمار ایران با اشاره به طرح آمارگیری نیروی كار، اضافه كرد: در این طرح از ۱۸۰ هزار خانوار در هر فصل (یك درصد) آمارگیری می شود. تحقیق ما توصیفی و تبیینی است.
وی در پاسخ به این پرسش كه محل كاهش نرخ بیكاری فصل تابستان از كجا بوده است، اشاره كرد: در حوزه هایی همچون كشاورزی، دامپروری، ساختمان، حمل و نقل و كسب و كارهای نوین همچون اسنپ و تپسی شاهد افزایش اشتغال بوده ایم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص استقلال مركز امار ایران، گفت: مركز ما وظیفه سیاست گذاری پولی ندارد كه این مورد را در اعلام آمار دخیل كند.
۹۸ درصد مراكز آمار دنیا زیرنظر دولت ها هستند
حسین زاده اضافه كرد: ۹۸ درصد مراكز آمار دنیا زیرنظر دولت ها هستند. ازاین رو باید استانداردهای بین المللی رعایت شود تا مشكلی پیش نیاید.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص موازی كاری بانك مركزی و مركز آمار ایران، اظهار داشت: زمانی كه بانك مركزی آمار عرضه می كرد، مركز آمار هنوز در ایران شكل نگرفته بود. مركز آمار در سال ۴۴ ایجاد و در سال ۵۳ تولید آمار تورم و اشتغال بر عهده مركز آمار گذاشته شد. برای تكمیل سری زمانی تورم از ارقام بانك مركزی استفاده شده است.
حسین زاده در ارتباط با افزایش نرخ سن بیكاری و اشتغال از ۱۰ به ۱۵ سال، اضافه كرد: سری زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله اصلا برای كشور خوب نیست و در خیلی از كشورها سن كار را از ۱۵ سال محاسبه می كنند.
منتظر دریافت اطلاعات از بانك مركزی برای محاسبه رشد اقتصادی هستیم
فرامرزی معاون اقتصادی مركز آمار ایران هم در ارتباط با اعلام نرخ رشد اقتصادی، اظهار داشت: در جلسه ۵۹ شورای عالی آمار «حذف موازی كاری» و «تولید تورم از جانب مركز آمار ایران» مصوب شد.
وی افزود: اما در حوزه رشد اقتصادی، بانك مركزی باید محاسبات ملی خویش را به مركز آمار عرضه و مركز آمار با بهره گیری از این محاسبات و اطلاعات خود مركز، رشد اقتصادی را اعلام نماید.
فرامرزی اضافه كرد: هم اكنون منتظر هستیم كه بانك مركزی نتایج محاسبات ملی خویش را با مركز ارسال نماید كه تابحال بانك مركزی مقداری تاخیر داشته لست.
تزریق ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال از زمستان ۹۶
در این نشست، همینطور نصیری معادن مركز آمار ایران در پاسخ به این پرسش كه نرخ بیكاری و اشتغال اعلام شده از جانب مركز آمار دارای ابهام است، گفت: طبق گفته نوبخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از زمستان ۹۶ تابحال در حوزه اشتغال تزریق شده است. همینطور تغییرات جوی باعث بهبود اشتغال در حوزه كشاورزی شده است.
وی اضافه كرد: تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته شاهد افزایش ۱۷۰ هزار نفری اشتغال روستایی بودیم. داده های ثبتی بیمه شده های تامین اجتماعی الزامی افزایش داشته است. همینطور تعداد كارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی رو به افزایش است.
معاون مركز آمار ایران، در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط رشد اقتصادی با اشتغال، اشاره كرد: طبق آمار دریافت شده از سال ۸۵ تا ۹۶، بعنوان مثال در بخش معدن (شامل نفت و گاز) حداكثر اشتغال ۱۹۰ هزار و حداقل ۱۰۷ هزار نفر بوده است.
نصیری اشاره كرد: رشد اقتصادی متناسب با ایجاد شغل در ارتباط با اقتصاد كشور ما نمی تواند به صورت كامل درست باشد. اگر رشد داشته باشیم می توانیم به تدریج شاهد اثرگذاری این شاخص روی اشتغال باشیم.
وی اضافه كرد: در دراز مدت با رشد جمعیتی كه رخ می دهد، با مشكلات آن هم روبه رو می شویم.

1398/08/02
19:22:19
5.0 / 5
4498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب