جزئیات جدید برنامه ۴۰۰ میلیاردی چین برای سرمایه گذاری در ایران

جزئیات جدید برنامه ۴۰۰ میلیاردی چین برای سرمایه گذاری در ایران

كارت خوب: جزئیات جدیدی از تفاهم امضا شده میان ایران و چین كه بر طبق آن مقرر است چینی ها بالغ بر 400 میلیارد دلار در بخش های اقتصادی ایران سرمایه گذاری كنند، اعلام گردید.به گزارش كارت خوب به نقل از پترولیوم اكونومیست، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درانتها ماه آگوست با همتای چینی خود در دیداری كه انجام داد نقشه راهی برای همكاری استراتژیك چین و ایران ارائه نمود. این قرارداد همكاری در ۲۰۱۶ امضا شده بود و خیلی از نكاتی را كه در قراردادهای قبلی ایران و چین بود، در بر می گیرد. ولی خیلی از نكات خاص و كلیدی این تفاهم نامه جدید در اختیار عموم قرار نمی گیرد.
براساس این گزارش، این قرارداد تعادل جهانی بخش نفت و گاز را تغییر می دهد. ستون مركزی قرارداد جدید این است كه چین ۲۸۰ میلیارد دلار برای توسعه بخش های نفت، گاز و پتروشیمی ایران هزینه می كند. این مبلغ برای دوره پنج ساله اول این قرارداد در ابتدا پرداخت می شود. ولی طبق این تفاهم نامه، پرداخت های بعدی در هر دوره پنج ساله با عنایت به توافق دو طرف پرداخت خواهند شد.
همچنین این گزارش می افزاید: یك سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد دلاری دیگر هم برای به روزرسانی زیرساخت های حمل و نقل و تولید ایران امضا شده است كه مجدداً در ابتدای هر دوره پنج ساله طبق توافق دو طرف پرداخت خواهد شد.
چین همین طور توافق كرده تولید در میادین نفتی غرب كارون در ایران را ۵۰۰ هزار بشكه در روز تا آخر سال ۲۰۲۰ افزایش دهد. منفعت نهایی این قرارداد برای ایران این است كه چین توافق كرده واردات نفت ایران را باوجود تحریم های آمریكا افزایش دهد.


منبع:

1398/06/21
14:40:41
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب