دژپسند مطرح كرد؛

6 عامل موثر بر رشد اقتصادی در سال 98، تولید تقویت می شود

6 عامل موثر بر رشد اقتصادی در سال 98، تولید تقویت می شود

به گزارش كارت خوب وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: علایم و نشانه ها در سال ۹۸ مثبت است و امیدواریم این روند بگونه ای مدیریت شود كه در رشد اقتصادی به خصوص رشد اقتصادی بدون نفت شرایط خوبی را تجربه نماییم.به گزارش كارت خوب به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، فرهاد دژپسند درباره برآوردهای رشد اقتصادی، تصریح كرد: سال قبل رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت، قابل قبول نبود. نهادهای تخصصی و بین المللی برای سال جاری هم برآوردهایی انجام داده اند كه بر مبنای آن امكان دارد رشد اقتصادی مورد انتظار ما تحقق پیدا نكند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: با این وجود می دانیم كه این نهادها بر مبنای اطلاعات گذشته برآورد می كنند؛ یعنی آخرین اطلاعات آنها مربوط به پایان سال ۹۷ است و بر مبنای آن رشد اقتصادی سال جاری را برآورد كرده اند، ازاین رو باید تغییرات اتفاق افتاده در این مدت را هم در نظر گرفت؛ بعنوان مثال تا آخر سال گذشته، چند سال متوالی خشكسالی داشتیم و برآوردها بر همان منوال انجام می شود.
وی افزود: در سال جدید با چند تغییر مهم مواجه بوده ایم و چند اقدام در دستور كار قرار گرفته كه می تواند فراتر از برآوردهای موجود، به تقویت رشد اقتصادی منجر شود.
دژپسند به موارد اثرگذار بر رشد اقتصادی كه از سال قبل شروع شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل منابعی از صندوق توسعه ملی به بخش های تولیدی تزریق شده كه امسال به نتیجه خواهد رسید، همینطور تسهیلات اعطایی بانك ها ۲۶ درصد رشد داشته كه امسال به ثمر خواهد نشست، از طرفی امسال پدیده ترسالی را داشتیم كه در رشد تولید محصولات كشاورزی اثرگذار خواهد بود، از جانب دیگر بر مبنای اطلاعات موجود، صادرات غیرنفتی ایران از نظر وزنی ۲۹ درصد رشد داشته است كه نشان دهنده افزایش میزان تولید است.
وی اضافه كرد: در سال جدید شاخصهای بورس روند خوبی را نشان می دهد، از جانب دیگر صدور پروانه های بهره برداری واحدهای صنعتی بالغ بر ۲۵ درصد رشد داشته است؛ این موارد نشان داده است كه علایم و نشانه ها مثبت است و امیدواریم این روند بگونه ای مدیریت شود كه در رشد اقتصادی به خصوص رشد اقتصادی بدون نفت شرایط خوبی را تجربه نماییم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره روند پیشرفت حذف مقررات زائد از مسیر كسب وكار هم اظهار داشت: از دستگاه ها و بخش خصوصی درخواست كرده ایم كه نظرات خویش را در زمینه مقررات دست و پاگیر ارائه نمایند. كمیسیون كارشناسی مقررات زدایی در وزارت اقتصاد هفته ای ۲ تا ۳ جلسه چند ساعته دارد كه در آن جلسات مقررات مورد بررسی قرار می گیرد و پس از مرتب سازی به هیئت مقررات زدایی می آید.
وی اضافه كرد: این موارد بسته به نوع آن، اگر احتیاج به اصلاح مصوبه دولت داشته باشد برای هیئت دولت ارسال می شود تا اصلاح صورت گیرد و اگر احتیاج به اصلاح قانون داشته باشد، لایحه آن تنظیم می شود تا روند قانونی خویش را طی كند؛ ازاین رو با جدیت تمام در این زمینه پیش می رویم.

1398/06/20
22:53:23
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب