وزیر اقتصاد:

برنامه دولت برای یارانه ها در آینده نه چندان دور نهایی می شود

برنامه دولت برای یارانه ها در آینده نه چندان دور نهایی می شود

به گزارش كارت خوب وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه قوه مجریه به تنهایی نمی تواند برنامه های مربوط به یارانه را اجرایی كند اظهار داشت: برنامه دولت درباره یارانه ها در آینده نه چندان دور تصویب می شود.به گزارش كارت خوب به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در حاشیه جلسه امروز كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، درباره بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی یكی از سازمان های بزرگ كشور بوده كه خیلی از بازنشستگان در زمره جامعه هدف آن قرار می گیرند، ازاین رو دولت در تلاش است بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را از روش هایی كه قانون مقرر كرده، بپردازد.
وی با اشاره به اینكه پارسال حدود ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد، اضافه كرد: در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده كه این پرداخت به صورت نقدی بوده است به صورت مثال سازمان تامین اجتماعی به نظام بیمه ای، سازمان مالیاتی، بانك ها و سازمان خصوصی سازی بدهكار بود كه دولت متقبل شد آنها را تسویه كند، این امر نشان دهنده اهتمام دولت در پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی است.
پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی زمان بر است
وزیر اقتصاد و دارایی اظهار نمود: پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی امری زمان بر بوده و دولت در تلاش است در این راه حقوق بازنشستگان تضییع نشود.
این عضو كابینه دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بررسی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بیان كرد: در این نشست برنامه دولت درباره یارانه پنهان مورد سوال قرار گرفت كه بنده هم توضیحاتی در این رابطه عرضه دادم.
دژپسند خاطرنشان كرد: طرح برنامه های دولت درباره یارانه و یارانه پنهان قبل از تصویب با عنایت به حساسیتی كه جامعه نسبت به آن دارد، اقدام درستی نیست چونكه امكان دارد در مراحل بررسی این برنامه ها تغییر كند.
وزیر اقتصاد و دارایی تصریح كرد: در جلسه امروز عنوان شد دولت باید برای روشن شدن ارتباط خود با مبحث یارانه برنامه جامعی داشته باشد چونكه این بحث انتزاعی نیست و آثار اقتصادی و اجتماعی دارد ازاین رو باید متناسب با تمام موارد درباره آن تصمیم گیری شود.
وی با اشاره به اینكه قوه مجریه به تنهایی نمی تواند برنامه های مربوط به یارانه را اجرایی كند و باید تصمیم حكومتی درباره آن گرفته شود، افزود: برنامه دولت درباره یارانه ها در آینده ای نه چندان دور به تصویب می رسد.
دژپسند درباره آمار مربوط به یارانه پنهان بیان كرد: آمار مختلفی برای یارانه پنهان مطرح می شود چونكه این آمار متاثر از چند متغیر مانند نرخ ارز، قیمت فوب در بعضی حامل های انرژی است.
این عضو كابینه دوازدهم درباره اقدامات وزارت اقتصاد برای رونق تولید اظهار داشت: وزارت اقتصاد در این زمینه گام های موثری همچون مالیات برداشته است در واقع این وزارتخانه كوشیده تسهیلاتی برای بنگاه ها در نظر گیرد.
وی با اشاره به اینكه با تلاش وزارت اقتصاد خیلی از بنگاه ها می توانند از محل بورس تامین مالی كنند، خاطرنشان كرد: اعطای تسهیلات به بنگاه هایی كه با كمبود سرمایه در گردش مواجهند، در اولویت است.
وزیر اقتصاد و دارایی بیان كرد: تامین مواد اولیه، كالاهای سرمایه ای و قطعات یدكی یكی از الزامات واحدهای تولیدی است هم اكنون گمركات ملزم شده اند حداكثر همكاری را با واحدهای تولیدی داشته باشند.
این عضو كابینه دوازدهم با اشاره به لزوم بهبود فضای كسب و كار، اظهار داشت: این امر می تواند شیوه كار سرمایه گذاران، تولیدكنندگان و صادركنندگان را روان كند؛ هم اكنون محیطی بوجود آمده كه واحدهای صنفی می توانند خارج از قید زمان و مكان كارهای خویش را انجام دهند.
وزیر اقتصاد و دارایی اضافه كرد: در هفته گذشته ۲ ابلاغیه در وزارت اقتصاد و دارایی صادر شد كه برپایه آن گمرك و سازمان مالیاتی موظف شدند برای روان شدن فضای كسب و كار در مهلت زمانی مقرر موانع را از پیش روی بردارند.


منبع:

1398/05/28
15:29:09
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بورس , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب