از سوی سرپرست سازمان امور مالیاتی؛

شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی ابلاغ گردید

شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی ابلاغ گردید

كارت خوب: سرپرست سازمان امور مالیاتی كشور، شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانك مركزی را به ادارات كل امور مالیاتی سراسر كشور ابلاغ نمود.به گزارش كارت خوب به نقل از سازمان امور مالیاتی ایران، این شیوه نامه به منظور رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی با عنایت به تحولات ارزی سال های ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۷ و فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص كه اقدام به خرید ارز به هر طریق از بانك مركزی نموده اند صادر گردیده است.
محمد قاسم پناهی در این خصوص گفت: كلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقوقی در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی بارگذاری شده است و ادارات امور مالیاتی مربوطه مطابق مقررات اقدام می نمایند.
وی درباب نحوه رسیدگی مالیاتی به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز اظهار داشت: كلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز برمبنای حجم خرید ارز جهت رسیدگی در كارگروه منتخب امور مالیاتی شهر و استان تهران و نیز ادارات كل امور مالیاتی مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جدید به دست آمده نیز ارسال خواهد شد.
سرپرست سازمان امور مالیاتی كشور اضافه كرد: اطلاعات مربوط به تراكنش های بانكی اشخاص حقیقی نیز بوسیله دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات كل امور مالیاتی استان ها ارسال می گردد.
پناهی اشاره كرد: درباب آن دسته از مودیانی كه اقدام به خرید ارز نموده و فاقد پرونده مالیاتی مشاغل هستند، ابتدا تشكیل پرونده مالیاتی صورت گرفته و نسبت به صدور احكام جهت رسیدگی به كلیه منابع مالیاتی مودیان مزبور شامل مالیات های مستقیم و ارزش افزوده اقدام خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینكه رسیدگی مالیاتی به پرونده اشخاص مذكور توسط كارگروهی ویژه انجام می گیرد، عنوان داشت: در مواردی كه مودی دارای پرونده مالیاتی باشد، اگر ارز خریداری شده در رابطه با فعالیت شغلی مودی باشد و قبلاً مالیات آن تشخیص و مطالبه گردیده باشد، مالیات مجدد در رابطه با همان فعالیت، موضوعیت نخواهد داشت. اما اگر ارز خریداری شده در رابطه با فعالیت شغلی مودی بوده و قبلاً به نحوی در رسیدگی اداره امور مالیاتی ذیربط منظور نشده باشد، نسبت به رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مطابق قانون و مقررات مربوط اقدام خواهد شد.
سرپرست سازمان امور مالیاتی كشور همین طور اشاره كرد: در صورتی كه فعالیت مودی خرید و فروش ارز نباشد، اسناد و مدارك به دست آمده ملاك تعیین درآمد مشمول مالیات قرار گرفته و یا برمبنای اطلاعات به دست آمده از تراكنش های بانكی اشخاص و مطابق با مقررات نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات اقدام می گردد.


منبع:

1398/02/26
15:56:41
5.0 / 5
4384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب