یادداشت؛

سونامی بیكاری جدید و شتابان

سونامی بیكاری جدید و شتابان

به گزارش كارت خوب كارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند نرخ بیكاری در ایران طی سال ۹۸ ركورد خواهد زد و معضل مزمن بیكاری تبدیل به بحرانی حاد می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها_ حسین سلاح ورزی *: مطابق پیش بینی نهادهای بین المللی همچون بانك جهانی و صندوق بین المللی پول، شاخص های اقتصاد كلان ایران در سال ۹۸ از وضعیت مناسبی برخوردار نخواهند بود.
یكی از این شاخص های كلان نرخ بیكاری است. تخمین های رسمی عرضه شده از جانب دولت ایران به نهادهای بین المللی پیش بینی می كند نرخ بیكاری در سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۵ درصد برسد كه ۳ درصد بیشتر از نرخ بیكاری ۱۳۹۷ است؛ اما فراتر از این ارزیابی ها، به نظر می آید نرخ بیكاری در سال ۱۳۹۸ به چند دلیل ركورد بزند.
دلیل نخست به نرخ پایین رشد سرمایه گذاری بر می گردد كه حالا پاشنه آشیل اقتصاد ایران شده است.
نرخ (حقیقی) رشد سرمایه گذاری در ایران سالهاست منفی شده و در سال جدید هم چشم انداز روشنی برای افزایش آن دیده نمی گردد.
این نرخ منفی كه در واقع به معنای عدم رشد و توسعه بنگاه های فعلی و عدم شكل گیری بنگاه های جدید است؛ بازار كار ایران را از نیروی محركه مورد نیاز برای رشد دراز مدت و پایدار تقاضا (به خصوص در بخش های تولیدی و زیرساختی) محروم كرده است.
موضوع بسیار با اهمیت در سال ۱۳۹۸ این است كه كاهش قدرت خرید شهروندان و احتیاط آنها برای خرج كردن باعث می شود تقاضا برای كالاهای غیرضروری كاهش پیدا كند. شهروندان در وضعیت فعلی هزینه هایی مثل هزینه سرگرمی، خرید لباس تازه، تنقلات و غذای بیرون از خانه را به شدت كم می كنند.
اطلاعات انتشار یافته نشان داده است در ماه های اخیر فروش چلوكبابی ها و طباخی ها (به عنوان مثال) نصف شده است و شمار توریستهای داخلی و خارجی هم به شدت كاهش یافته است. این رخداد تازه منجر به بیكار شدن شاغلان فعلی بنگاه های خدماتی كوچك و متوسط شده كه سهم بسیار بزرگی در بدنه نیروی كار ایران داشته اند و گسترش بیكاری در بین آنها به كمیت و كیفیت مسئله بیكاری در ایران ابعاد تازه ای می دهد. بعلاوه نباید از نظر دور داشت كه افت فعالیت در بخش خدماتی، تقاضای كوتاه مدت نیروی كار در بخش تولید را هم با بحران مواجه می كند. آن هم در شرایطی كه قبل از این روند رشد دراز مدتش صدمه دیده بود.
به این ترتیب معضل مزمن بیكاری در ایران تبدیل به بحرانی حاد می شود. سونامی بیكاری از دو مسیر در راه است:
مسیر نخست عدم رشد دراز مدت تقاضا برای جذب نیروی كار تازه است و مسیر دوم از دست رفتن شغل های فعلی در بخش خدمات و افت تقاضای كوتاه مدت در بخش تولید به تبع افت تقاضا در بخش های خدماتی و مصرفی.
ادامه وضعیت فعلی و صدمه های آنكه در درجه اول ناشی از ناكارآمدی مزمن نهادهای اقتصادی و روابط تولید و تجارت و در درجه دوم متأثر از محدودیت ها و هزینه های تحریم است بحران اقتصاد ایران را به سطح تازه ای می برد كه در آن رشد نرخ بیكاری، حتی جلوتر از تورم شتابان، تبدیل به فصل اول كتاب قطور مشكلات اقتصاد كشور خواهد شد.
*نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران

1398/02/13
12:31:50
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب