رئیس سازمان عشایری:

سیلاب ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد كرد

سیلاب ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد كرد

كارت خوب: رئیس سازمان امور عشایری اظهار داشت: تا اختتام نهمین روز از فروردین ماه ۹۸ برآورد خسارات سیل در ۱۲ استان برای عشایر ۱۷۲ میلیارد تومان بوده است.كرمعلی قندالی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه برآورد خسارات سیل تا اختتام روز نهم فروردین ماه ۹۸ در ۱۲ استان توسط كارشناسان ما صورت گرفته است، بیان كرد: تابحال خسارتی معادل ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر محاسبه شده كه قسمتی از آن تلفات و خسارات دام است.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر تلفات دام سیل روزهای اخیر در سطح ۱۲ استان كشور به سه بخش دیگر باز خساراتی وارد كرده است، بیان كرد: این سه بخش راه ها، زیرساخت های مورد نیاز عشایر و اطراق گاه ها هستند.
رئیس سازمان امور عشایری بیان كرد: تمام اسناد خسارات سیل روزهای گذشته جمع آوری شده و به ریاست سازمان مدیریت بحران كشور ارسال شده است.
قندالی با اشاره به اینكه مصوبه هیئت دولت در استان گلستان برآورد پرداخت خسارات به عشایر و روستاییان كشور را محاسبه و تعیین كرده است، بیان كرد: طبق مصوبه هیئت دولت برای هر رأس دام ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان وام ارزان قیمت و برای هر رأس دام سنگین سه میلیون تومان بلاعوض و سه میلیون تومان وام ارزان قیمت پرداخت می شود.
وی اضافه كرد: برای محل نگهداری دام و اطراق گاه ها باز مبالغی در نظر گرفته شده كه برای پرداخت به مردم آماده می شود.
رئیس سازمان عشایری كشور با اشاره به اینكه مصوبه هیئت دولت برای تمام استان های كشور یكسان است، بیان كرد: علاوه بر این مصوبه، سازمان های امدادی مانند هلال احمر باز اقداماتی را صورت داده كه برای مثال توزیع پتو، مواد غذایی و … از استان های مجاور به استان های سیل زده ای مانند گلستان در زمره این اقدامات است.
قندالی با اشاره به اینكه سازمان عشایری باز در كنار مصوبه هیئت دولت برای پرداخت خسارات برای كسانی كه بیشترین خسارات را دیده اند، ۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه در نظر گرفته است، اشاره كرد: كسانی كه گرفتار خسارات كمتر شده بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان وام خسارات دریافت می كنند.
وی درباره خسارات خشكسالی نیز، بیان كرد: قسمتی از خسارات ناشی از خشكسالی به مقوله تهیه نهاده های دامی ویژه تعلیف دام های عشایر باز می گشت كه با اقدام خوبی كه دولت صورت داد، ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقلامی مانند جو پرداخت گردید و ما توانستیم شاهد توزیع پنج هزار تن جو با قیمت مناسب ۱، ۵۵۰ تومان در میان عشایر باشیم.
رئیس امور عشایری با اشاره به اینكه بخش دیگری از خسارات ناشی از خشكسالی به دام ها باز می گشت، اظهار داشت: سازمان عشایری اهتمام كرده در امتداد مدیریت خسارات دام های عشایری طرح زنجیره تولید را اجرا نماید كه ۲۰۰ میلیارد تومان در این قالب، به صورت تسهیلات ۱۰ درصد به عشایر نمایش شده تا بتوانند دام هایشان را به صورت پروار نگه دارند.
قندالی در پاسخ به سوالی با سوژه گردشگری عشایر نیز، بیان كرد: امسال در سطح كشور ۶۰۰ چادر در راه مسافران توسط عشایر با هدف تبیین سبك زندگی آنها و همین طور جذابیت های زندگی عشایری برگزار شده كه استقبال خوبی باز از این چادرها صورت گرفته است.

1398/01/16
16:21:02
5.0 / 5
4790
تگهای خبر: پرداخت , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب