وزیر اقتصاد:

تحریم، توجه ما را به ظرفیت های داخلی جلب كرد، اصلاح نظام مالیاتی

تحریم، توجه ما را به ظرفیت های داخلی جلب كرد، اصلاح نظام مالیاتی

به گزارش كارت خوب وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: وقوع برخی نوسانات اقتصادی در سال های گذشته كه بخش مهمی از آنها حاصل تحریم های همه جانبه بوده، درس های مفیدی برای سیاستگذاران اقتصادی كشور داشته است.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در پیامی به دوازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران كه بامداد امروز در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اضافه كرد: وقوع برخی نوسانات اقتصادی در سال های گذشته كه بخش مهمی از آنها حاصل تحریم های همه جانبه اقتصادی ضد جمهوری اسلامی ایران است درس های مفیدی برای سیاستگذاران اقتصادی كشور داشته است كه مهمترین آن تكیه بر ظرفیت های داخلی اقتصاد است. در این میان تجربه كاهش درآمدهای نفتی باعث شد اهمیت كاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار و ضرورت تكیه بر منابع جایگزین داخلی بیشتر از پیش نمایان شود.
وی اظهار داشت: در این راستا نظام مالیاتی می تواند با تامین منابع مالی دولت و همینطور پیگیری سیاست گذاری های عالمانه در بخش های مختلف به شكل كارایی در ایفای تعهدات دولت در قبال ملت در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اثرگذار باشد. بدیهی است این نقش در شرایط فعلی اقتصاد كشور بیشتر از پیش اهمیت یافته است. در حقیقت مالیات به علت كاركردهای چندگانه آن نقش بسیار مهمی در سیاستگذاری های اقتصادی، تامین مالی بودجه دولت و تامین عدالت و رفاه عمومی دارد و بعنوان یك ابزار تنظیم سیاست های مالی برای ایجاد تعادل مورد نظر در سطح كلان اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد و به كارگیری این ابزار تاثیرات عمده ای بر ابعاد مختلف جامعه دارد.
دژپسند در این پیام افزود: تردیدی وجود ندارد كه توسعه نظام مالیاتی با تاكید بر روش های سنتی امكان پذیر نیست و اصلاح و طراحی سیاست های مالیاتی مناسب بعنوان بخش لاینفك برنامه توسعه نظام مالیاتی جز با همكاری مراكز دانشگاهی و تحقیقات و انجام مطالعات گسترده و بررسی نظام مالیاتی پیشرو و البته با تاكید بر بومی سازی این یافته های مبتنی بر ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور میسر نخواهد شد.
وی اظهار داشت: در این راستا تشكیل هسته های اندیشه ورزی و تصمیم سازی برای حوزه های تخصصی مختلف در وزارت امور اقتصادی و دارایی همچون در حوزه مالیات بعنوان یكی از راهبردهای وزارت در تصمیمات و روش های علمی و بهره گیری از تجربیات و تخصص جامعه علمی و پژوهشی كشور و گامی اساسی در این راه به حساب می آید.
وی اضافه كرد: باوجود اینكه در سال های اخیر برای توسعه نظام مالیاتی كشور تلاش ها و اقدامات بسیار مناسبی انجام گرفته است و آثار آن در شاخص های عملكردی نظام مالیاتی قابل ملاحظه است، اما با این وجود به نظر می آید نظام مالیاتی كشور ظرفیت های زیادی برای شكوفایی دارد كه در صورت تحقق و بالفعل شدن آنها، بدون شك بخش قابل توجهی از مشكلات اقتصادی كشور حل شده و همینطور اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی هم محقق خواهد شد.
به گفته وزیر اقتصاد، هم اكنون سازمان امور مالیاتی كشور در مرحله گذار از یك سازمان سنتی به یك سازمان مالیاتی مدرن قرار دارد و البته در راه انجام ماموریت های خود با مشكلات و چالش هایی رو به رو است. بدیهی است رفع این چالش ها جز با توسعه ظرفیت های تخصصی و انگیزشی منابع انسانی، اصلاح قوانین و مقررات مالیاتی، به كارگیری ساز و كارهای نوین فناوری اطلاعات و هم همكاری كلیه دستگاه های دولتی و نهادهای در رابطه با سطوح ملی و استانی ممكن نخواهد شد و نقش جامعه دانشگاهی و پژوهشگران در رفع چالش ها و گذر از این مسیر پرپیچ و خم بی بدیل خواهد بود.


1397/12/07
19:55:54
5.0 / 5
4308
تگهای خبر: اقتصاد , تحریم , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب