فعالان بخش خصوصی مطرح كردند؛

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات، نرخ پایه صادراتی اصلاح گردد

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات، نرخ پایه صادراتی اصلاح گردد

به گزارش كارت خوب فعالین اقتصادی نرخ پایه صادراتی كه توسط گمرك تعیین می گردد را یكی از علل اصلی بازنگشتن ارز حاصل از صادرات می دانند.به گزارش كارت خوب به نقل از صدا و سیما، بهرام شكوری عضو اتاق ایران در برنامه «تیتر امشب» اظهار داشت: اینكه ارز حاصل از صادرات برنگردد جای سوال دارد. در زمان های گذشته هم كه دولت كنترلی بر بازگشت ارز نداشت، ارز حاصل از صادرات بر می گشت؛ توسعه و اشتغال در كشور و افزایش آمار های تولید حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.
او اضافه كرد: ما ۳۳ میلیارد دلار صادرات نفتی در ۹ ماه اول امسال داشته ایم كه از این مقدار نزدیك ۹ میلیارد دلار به سامانه برگشته است. همه علاقمند به برگشت ارز هستند اما اختلاف ارز و افزایش قیمت ارز سبب شده مشكلاتی برای فعالین اقتصادی تولید شود كه اگر موانع را برداریم ارز راحت تر به كشور بازخواهد گشت.
شكوری در ادامه اظهار داشت: فعالین اقتصادی معتقدند پیمان سپاری بر مبنای نرخ پایه صادراتی گمرك تعیین می گردد درحالیكه فعالین در شرایط تحریم كه امكان ارتباط بانكی ندارند، كمتر از رقم اعلام شده فروش دارند همینطور نرخ پایه صادراتی و مهلت ۳ ماهه فعالین اقتصادی را با مشكل مواجه كرده است ازاین رو تعامل بین دولت و بخش خصوصی موجبات برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت تر خواهد نمود.
نیاز به هم افزایی داریم
سید فرید موسوی نماینده مجلس دیگر میهمان برنامه اظهار داشت: كوتاهی ها در كنترل بازار ارز از جانب بانك مركزی نابسامانی ها و التهاب در جامعه تولید كرد.بانك مركزی دیر هنگام ورود كرد اما ورود خوبی داشت كه به صورت نسبی تقاضا و عرضه را مدیریت كرد.
او اضافه كرد: محدودیت ها تاثیر زیادی بر بازار داشت و ورود دستور العمل های ابلاغی بانك مركزی هم چالش هایی برای صادركنندگان بوجود آورد.
موسوی اظهار داشت: در شرایط جنگ اقتصادی عرضه و تقاضا باید به درستی مدیریت شود و هم دولت و هم بخش خصوصی اذعان دارند كه ارز حاصل از صادرات باید به كشور بازگردد اما باید در این زمینه درك درست و واقع بینانه ای از شرایط موجود داشته باشیم.
او اظهار داشت: دولت باید آرامش روانی را در جامعه تولید كند و برای رفع این دغدغه ها نمی توانیم بر مبنای رویه های گذشته عمل نماییم، دولت هم نمی تواند هر روز با ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه های جدید سردرگمی در جامعه و بازار تولید كند.از طرفی هم دولت مواردی كه بیان می كند مبین این است كه ارز حاصل از ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بسیار ناچیز است كه هم دولت و بخش خصوصی باید در این زمینه واقعیت ها را مد نظر قرار دهند و هم افزایی بین بخش خصوصی و دولت در این شرایط لازم است تا مدیریت خوبی بر بازار صورت گیرد.
فعالان اقتصادی با بانك مركزی همكاری كنند
مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در ارتباط تلفنی درباره تاكید بازگشت ارز حاصل از صادرات و مشكلات صادركنندگان اظهار داشت: بانك مركزی بعلت اینكه كانون تبادل است باید نیاز كشور به مواد اولیه را از محل ارز حاصل از صادرات تامین كند.
او اظهار داشت: در شرایط فعلی كشور نیاز است كه ارز حاصل از صادرات به چرخه تولید برگردد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: صادركنندگان هم در چرخه برگشت ارز به علت شرایط تحریم مشكل دارند ازاین رو نیاز است بخش خصوصی به دولت و بانكها نزدیكتر شود و در جهت رفع دغدغه دولت كمك نماید.
او اظهار داشت: اگر ارز حاصل از صادرات بر نمی گردد می توانند در تامین مواد اولیه در بخش تولید كمك كنند.
مودودی با اشاره به اینكه بانك مركزی نیاز به شفافیت دارد و باید مطمئن شود كه ارز حاصل از صادرات به كشور برگردد اظهار داشت: فعالین اقتصادی می توانند برای اطمینان دادن به بانك مركزی با تهیه مواد اولیه همكاری كنند.
او اضافه كرد: در شرایط تحریم و تنش ارزی بوجود آمده در كشور مشكلاتی در كشور بوجود آمده كه برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات كمك خواهد نمود.


1397/10/29
15:45:07
5.0 / 5
4964
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب