رئیس شركت ملی نفت لیبی:

اوپك و غیراوپك برای تثبیت بازار نفت باید همكاری كنند

اوپك و غیراوپك برای تثبیت بازار نفت باید همكاری كنند

كارت خوب: رئیس شركت ملی نفت لیبی در اطلاعیه ای بر ضرورت همكاری تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك تاكید نمود.به گزارش كارت خوب به نقل از رویترز از طرابلس، مصطفی صنع الله روز پنجشنبه (۲۴ آبان ماه) سپس دیدار و گفت وگو با خالد الفالح وزیر انرژی عربستان، در اطلاعیه ای اعلام نمود: همكاری كشورهای عضو و غیرعضو سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) برای حفظ ثبات بازارهای جهانی مهم می باشد.
وی همین طور در گفت وگو با روزنامه اماراتی نشنال، اظهار داشت: لیبی امیدوار است از برنامه كاهش احتمالی اوپك و همپیمانانش معاف شود، این در شرایطی است كه ما در حال افزایش ظرفیت تولید خود به روزانه ۲ میلیون بشكه تا سال ۲۰۲۲ میلادی هستیم.
رئیس شركت ملی نفت لیبی اضافه كرد: تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك در ۲ پارسال شرایط و موقعیت لیبی را در كرده اند و آنها از تدوام تولید نفت ما به صورت كامل حمایت كرده اند.
صنع الله اشاره كرد: به سبب ناآرامی های سیاسی، تهدیدهای امنیتی و نبود سرمایه گذاری های لازم در لیبی، ما با سهمیه تولید نفت خود بسیار فاصله داریم، ما با مشكلات داخلی روبه رو بوده ایم و در طول این ۲ سال دیگر تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك از شركت ملی نفت لیبی حمایت كرده اند.
وی اضافه كرد: ادامه روند افزایش تولید و رسیدن به سهمیه تولید و كسب درآمده برای لیبی حیاتی می باشد.
برخی مقام های اوپك در هفته های اخیر در اظهارنظرهایی جداگانه تمایل خودرا برای انجام هر اقدامی به منظور كاهش عرضه و رشد قیمت ها اعلام نموده اند.
تولیدكننگان عضو و غیرعضو اوپك در سال ۲۰۱۶ میلادی و با هدف پشتیبانی از قیمت ها در بازار، به یك توافقنامه تاریخی برای كاهش مشترك تولید تا سقف یك میلیون و ۸۰۰ بشكه در روز رسیدند.
در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی، این راهبرد تا حدودی تعدیل شد، اما با سقوط دوباره قیمت نفت خام، عربستان از آمادگی دوباره خود برای كاهش ۵۰۰ هزار بشكه در روز در ماه دسامبر آگاهی داد. بااینكه همكاری روسیه این دفعه در هاله ای از ابهام قرار دارد.
به تازگی عربستان در حال مذاكره درباره پیشنهادی است كه می تواند سبب شود تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك روزانه یك میلیون بشكه از عرضه خود بكاهند و این در شرایطی است كه بزرگ ترین صادركننده نفت جهان در حال دست و پنجه نرم كردن با كاهش قیمت های نفت در بازارهای جهانی است.
این در حالی است كه برخی اعضای اوپك به رهبری عربستان و كشورهای غیرعضو این سازمان همچون روسیه به دنبال فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا برای پایین آوردن قیمت نفت و جبران كاهش تولید برخی اعضا، در ماه ژوئن تصمیم گرفتند از میزان پایبندی خود به برنامه كاهش عرضه نفت خام (اوپك و غیراوپك در مجموع روزانه یك میلیون و ۸۰۰ هزار بشكه) بكاهند و آنرا به ۱۰۰ درصد برسانند.
در همین حال، خالد الفالح امروز (یكشنبه، ۲۰ آبان ماه) در حاشیه یازدهمین نشست مشترك وزارتی نظارت بر اوپك و غیراوپك در جمع خبرنگاران در ابوظبی اظهار داشت: شركت دولتی نفت سعودی آرامكو عربستان به سبب كاهش تقاضای فصلی، در ماه دسامبر روزانه ۵۰۰ هزار بشكه نفت خام كمتر نسبت به ماه نوامبر به مشتریانش عرضه می كند.
یكصدوهفتادوپنجمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپك ششم دسامبر (پنجشنبه، ۱۵ آذرماه) و پنجمین نشست مشترك وزیران نفت و انرژی اوپك و غیراوپك هفتم دسامبر (جمعه ۱۶ آذرماه) در وین برگزار می گردد.

1397/08/26
18:09:36
5.0 / 5
4327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب