معاون اوفك مطرح كرد؛

ابراز ناخرسندی آمریكا از عدم اجرای الزامات FATF توسط ایران

ابراز ناخرسندی آمریكا از عدم اجرای الزامات FATF توسط ایران

كارت خوب: معاون تروریسم وزارت خزانه داری آمریكا با ابراز ناخرسندی از عدم اجرای الزامات FATF در ایران، كشورمان را متهم كرد در تلاش است تا با ثبت شركت هایی پوششی، سیستم مالی بین المللی را دور بزند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر از پایگاه اینترنتی وزارت خزانه داری آمریكا، معاون تروریسم و جرایم مالی وزیر خزانه داری آمریكا، سیگال مندلكر، در سخنرانی طولانی و مفصلی كه در بنیاد ضد ایرانی «دفاع از دموكراسی ها» انجام داد، اظهار داشت كه ایران به صورت سیستماتیك در تلاش است تا با ثبت شركت هایی پوششی، سیستم مالی بین المللی را دور بزند. وی در این رابطه به پایبندی بانك مركزی ایران برای فاینانس سپاه قدس، كه او آن را گروهی تروریستی می داند، اشاره نمود. او ادامه داد در كشورهای درست كار باید رییس این بانك مركزی را اخراج كرد.
گزیده ای از سخنان وی به این شرح است:
او در رابطه به شبكه تبادلات ارزی ایران كه برای تامین مالی سپاه قدس طراحی شده اند اظهار داشت: ما در این مورد با شركایمان در امارات متحده عربی (كه ایران از سیستم مالی آن استفاده می كرد)، دست به كار شدیم تا این شبكه را شناسایی نماییم و جلوی آن را بگیریم.
«من به دولت ها و بانك ها در سراسر جهان اخطار می دهم، شما باید در مورد این اقدامات فریب كارانه هوشیار باشید تا از شما سوء استفاده نشود. وقتی با بانك مركزی ایران كار می كنید، فریب نخورید.»
«اما امارات تنها كشوری نیست كه ایران و بانك مركزی آن از آن سوء بهره برده اند. بانك مركزی ایران بخش مالی و بانكی عراق را مستقیما در دست گرفته است تا نیروی قدس و حزب ا... را تامین مالی كند.»
«در پاییز گذشته ما یك شبكه مالی و ارزی نیروی قدس را كشف كردیم كه با عرضه داده های تقلبی در مورد كاربر نهایی، تراكنش های خویش را تسهیل می كرد و محدودیت های صادرات اروپا را دور می زد.»
«ایران در طول دوره اجرای برجام از طرح های فریب كارانه برای خرید غیرقانونی قطعات هواپیما از سراسر جهان برای پشتیبانی از تروریسم، جنایت و ناپایداری منطقه، بهره برده است.»
«از آغاز جنگ سوریه، خطوط هواپیمایی مسافربری ایران، نظیر ماهان ایر، معراج ایر، كاسپین ایر و پویاایر، به صورت منظم پیكارجویان و مهمات را به سوریه منتقل كرده اند تا رژیم اسد را حمایت كنند.»
ابراز ناخرسندی از عدم اجرای كامل FATF
مندلكر در بخشی از سخنان خود به FATF اشاره نمود و با انتقاد از عدم اجرای كامل آن اظهار داشت: «بارها و بارها به ایران فرصت داده شده است تا اقدامات بدخواهانه خویش را انكار كند. برای بیش از ۱ دهه سازمان اف ای تی اف در مورد ریسك تامین مالی تروریسم از ایران و خطری كه برای سیستم مالی جهانی دارد، اخطار داده است. با این حال ایران هنوز نتوانسته است به تعهدات بین المللی برای پاكسازی سیستم مالی خود، محدود كردن اقدامات مجرمانه و جلوگیری از فاینانس تروریسم، عمل كند.»
«در روزهای بعد از توافق هسته ای، ایران وقت كافی در اختیار داشته است تا گام های لازم را در جهت تثبیت خود بعنوان كشوری كه ارزش سرمایه گذاری داشته باشد را بردارد.»
«ایران مسئولیت این را به عهده داشت كه اقدامات لازم برای مشروع كردن خویش را انجام دهد و یك بار دیگر شكست خورده است.»
«در ماه فوریه اف ای تی اف اعلام نمود كه ایران نتوانسته است بیشتر اقدامات لازم برای مقابله با پول شویی و تامین مالی تروریسم را انجام دهد. برای نخستین بار در یك بیانیه عمومی، اف ای تی اف لیست جامعی كسری های عملكردی ایران عرضه كرد.»
«برای آنهایی كه معتقد هستند ایران به سمت پیاده سازی الزامات اف ای تی اف خود پیش می رود، توجه شما را به آن چه سخنگوی امنیت ملی ایران در این مورد گفته است جلب می كنم. در ۲۶ مارچ امسال سخنگوی كمیته امنیت ملی و روابط خارجی مجلس اظهار داشت كه اگر ایران كاملا به تعهدات اف ای تی اف پایبند شود، با نوعی خود تحریمی مواجه خواهد شد.»
«ایران چطور توانسته استتعهدات بین المللی خویش را زیرپا بگذارد، درحالی كه باید طبق برنامه زمان بندی و كمك از دیگر كشورها، آنها را به انجام می رساند. ایران در انجام این تعهدات ناكام بوده است: ۱- جرم شناختن فاینانس تروریسم به نحوی مناسب. ایران در این زمینه گروه های مطلوب خویش را با این بحث كه آنها در تلاش هستند به اشغال خارجی ها خاتمه دهند، صراحتا از این قانون مستثنی كرده است، اما این تنها راهی دیگر برای فاینانس گروه های تروریستی مانند حزب ا... و حماس است. ۲-تاسیس مرجعی قانونی برای بلوكه كردن دارایی های تروریستی در جهت قوانین شورای امنیت سازمان ملل. ۳- به وجود آوردن یك روند كارآمد و اجرایی برای مشخص كردن پیشینه مشتری ۴- تضمین این كه نهادهای مالی تایید كنند انتقالات الكترونیكی، دارای اطلاعات كامل باشد. ۵- تلاش صمیمانه برای تصویب و به كارگیری قانون جلوگیری از تامین مالی بین المللی تروریسم. ۶- تولید استقلال كامل برای واحد اطلاعات مالی كشور. ۷- نشان دادن نحوه شناسایی و تحریم عرضه كنندگان خدمات انتقل مالی بدون مجوز، توسط مقامات. ۸- تولید طیف گستردهای از جریمه ها برای تخطی از قوانین ضد پول شویی. ۹- تولید مرجع قانونی و رویه های لازم برای مصادره اموال به میزان در رابطه با جرایم پول شویی و فاینانس تروریسم.»
«ما در مذاكرات خود، هم در ایالات متحده و هم در خارج، به صورت شفاف گفته ایم كه كشورهایی كه با ایران تجارت می كنند با ریسك بالایی روبرو هستند و وقتی ما تحریم های هسته ای را دوباره بر ضد این كشور بازگردانیم، این ریسك ها حتی بیشتر هم می شوند. ما آنهایی را كه با ایران دست به تجارتی می زنند كه از نظر ما ممنوع شده است، مسئول می دانیم.»
او در انتها اظهار داشت: آنهایی كه در بخش خصوصی فعالیت می نمایند، من از شما می خواهم برای اطمینان از این كه ایران و نیروهای نیابتی آن از شركت شما سوءاستفاده نمی كنند، گام های اضافی بردارید.

1397/03/18
12:47:04
5.0 / 5
4824
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , تحریم , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب