تازه ترین آمار تجارت خارجی كشور؛

صادرات غیرنفتی ۲۲ درصد افزایش پیدا كرد، تراز تجاری مثبت شد

صادرات غیرنفتی ۲۲ درصد افزایش پیدا كرد، تراز تجاری مثبت شد

كارت خوب: با افزایش ۲۲ درصدی صادرات غیرنفتی، تراز تجارت خارجی كشورمان در دو ماهه نخست سال جاری مثبت شد.به گزارش كارت خوب به نقل از گمرك ایران، در دو ماهه نخست سال جاری صادرات انواع كالاها به غیر از پتروشیمی و میعانات گازی رشد قابل توجهی داشت و با ۴۰.۵۴ درصد افزایش به ۴ میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار رسید. این در شرایطی است كه صادرات پتروشیمی با رشد ۱.۱۹ درصد به ۲ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار و صادرات میعانات گازی با افزایش ۱۰.۵۴ درصد به یك میلیارد و ۲۹ میلیون دلار رسید.
مجموع صادرات و واردات غیر نفتی ایران در دو ماهه اول سال جاری بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار بود كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته است.
صادرات
بر اساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرك ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به ۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۱.۹۳ درصد افزایش داشت.
سال گذشته در همین مدت ۶ میلیار د و ۳۴۷ میلیون دلار كالا به خارج از كشور صادر شده بود.
براساس این گزارش صادرات كالاهای غیرنفتی به ایرانی به چین در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به سال قبل ۲.۹۴ درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش ۴۴.۶۷ درصدی و ۱۱.۹ درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۴.۵۴ درصدی صادرات كشورمان به هند بوده ایم. همینطور طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۴۵.۲۰ درصد و سایر كشورها ۳۵.۳۶ درصد افزایش داشته است.
بر این اساس در دو ماهه نخست سال جاری تشریفات گمركی ۲۴ میلیون و ۳۱ هزار تن كالا در گمركات كشور تماماً به صورت الكترونیكی و با كنترل كامل به روش هوشمند انجام شده كه از این مقدار ۵ میلیون و ۲۶۳ هزار تن سهم واردات و ۱۸ میلیون و ۷۶۸ هزار تن سهم كالاهای صادراتی غیرنفتی بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ و ۱۷ صدم درصد كاهش را نشان داده است. با كمك سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی هم اكنون اطلاعات تمامی كالاهای وارداتی و صادراتی در بانك اطلاعات تجارت خارجی كشور به تفكیك جزیی ترین اطلاعات ثبت می گردد.
واردات
در دو ماهه نخست سال جاری به میزان ۶ میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار انواع كالا وارد كشور شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۴۹ درصد افزایش را نشان داده است.
عمده ترین كالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی كشورمان در دو ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش یك میلیارد و ۲۹ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار، روغن های سبك و فرآورده ها به جز بنزین ۲۷۴ میلیون دلار، پلی اتیلن گریدفیلم به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروكربورهای گازی شكل مایع شده به ارزش ۲۰۳ میلیون دلار بوده است.
سهم سایر كالاها ۴ میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰.۵۴ درصد افزایش را نشان داده است.
اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در دو ماهه نخست سال جاری هم به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۳۳۳ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۲۹۶ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۲۴۸ میلیون دلار، برنج به ارزش ۱۸۴ میلیون دلار، و اجزا و قطعات ماشین آلات و دستگاه ها به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار بوده است.
عمده ترین خریداران كالاهای ایرانی
عمده ترین خریداران كالاهای ایرانی در دو ماهه نخست سال جاری به ترتیب شامل چین به ارزش یك میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با یك میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار، عراق با یك میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار، افغانستان با ۵۷۷ میلیون دلار و هند با ۴۶۰ میلیون دلار و سایر كشورها به ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار بوده است.
كشورهای عمده صادركننده كالا به ایران
كشورهای عمده صادركننده كالا به ایران در مدت یاد شده به ترتیب شامل كشورهای چین با یك میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۹۸۶ میلیون دلار، جمهوری كره با ۴۲۳ میلیون دلار، آلمان ۳۵۷ میلیون دلار، تركیه با ۳۵۳ میلیون دلار بوده است.

1397/03/07
13:40:28
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب