گمرك ایران ابلاغ كرد؛

مقررات جدید ارزی برای واردات موقت كالا

مقررات جدید ارزی برای واردات موقت كالا

كارت خوب: گمرك ایران دستورالعمل جدید ارزی مربوط به واردات موقت كالا كه مطابق با مصوبات جدید دولت در زمینه ساماندهی و مدیریت بازار ارز است را جهت اجرا به گمركات كشور ابلاغ نمود.


به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، گمرك ایران دستورالعمل جدید ارزی مربوط به واردات موقت كالا كه مطابق با مصوبات جدید دولت در زمینه ساماندهی و مدیریت بازار ارز است را جهت اجرا به گمركات كشور ابلاغ نمود.
در بخشنامه گمرك ایران پیرامون عدم نیاز به دریافت ثبت سفارش برای ترخیص كالا تحت رویه ورود موقت برای پردازش اعلام نمود: ترخیص كالا در صورتی كه نیاز به تامین ارز نداشته باشند، مشمول ضوابط ثبت سفارش نمی شوند.
در این دستورالعمل خطاب به تمامی گمركات اجرایی كشور آمده است: با عنایت به اعلام قبلی سازمان توسعه تجارت ایران در سال ۱۳۹۲ در خصوص عدم نیاز به ثبت سفارش برای ترخیص كالا تحت رویه ورود موقت برای پردازش مبحث ماده ۵۱ قانون امور گمركی، اعلام می دارد: مطابق بند ۳ صورتجلسه موصوف، كالاهایی كه به صورت ورود موقت به كشور وارد می شوند در صورتی كه نیاز به تامین ارز نداشته باشند، با عنایت به اینكه واردات قطعی تلقی نمی گردد، مشمول ضوابط ثبت سفارش نیستند.
همچنین بررسی مصوبات كارگروه ماده ۱۴ مصوبه ساماندهی و مدیریت بازار ارز نشان داده است كه مقرر شد به منظور تامین ارز آن بخش از واردكنندگانی كه كالای خویش را به صورت اعتباری خریداری و از گمرك ترخیص كرده اند و در عین حال در زمان تعیین منشاء ارز، گزینه خرید نسیه را انتخاب نكرده اند، وزارت صمت كارگروهی را جهت ارزیابی و سنجش موارد مذكور تشكیل و نتیجه را به كارگروه به منظور دریافت تصمیم گزارش نماید.
تبصره ۱: رویه لازم برای تامین ارز واردكنندگانی كه در زمان تعیین منشاء ارز گزینه خرید نسیه را انتخاب كردند، توسط بانك مركزی ابلاغ گردیده است.
تبصره ۲: موارد مورد بررسی در كارگروه مذكور شامل ثبت سفارش های در رابطه با وزارت بهداشت نیست و با این دسته از ثبت سفارش ها مطابق توافق به عمل آمده با وزارت بهداشت برخورد خواهد شد.
صادركنندگانی كه متعهد به فروش ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما نیستند، می توانند نسبت به واگذاری حق امتیاز پروانه صادراتی خود به واردكنندگان غیر برای واردات كالاهای مشخصی كه توسط وزارت صمت تعیین می شود، اقدام نمایند. تعهدات ارزی آن صادركنندگان با واگذاری حق امتیاز مذكور با درج در سامانه جامع تجارت و ثبت در دفاتر قانونی قابل تسویه است و واردكنندگان مذكور متعهد به ارائه پروانه ترخیص كالاهای وارداتی هستند. دستورالعمل اجرایی این بند به همراه جزئیات توسط وزارت صمت و در صورت ضرورت با همكاری بانك مركزی آماده و ابلاغ می گردد.
كالاهایی كه به صورت ورود موقت به كشور وارد می شوند، در صورتی كه نیاز به تامین ارز نداشته باشند، با عنایت به اینكه واردات قطعی تلقی نمی شوند، مشمول ثبت سفارش نیستند.

1397/03/02
16:33:24
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب