با افت چشمگیر ارزش ارزهای ملی؛

بانك های مركزی آسیا به دفاع كلاسیك روی آوردند

بانك های مركزی آسیا به دفاع كلاسیك روی آوردند

كارت خوب: بانك های مركزی آسیا در مواجهه با افت نرخ ارزهای ملی و وضعیت نامشخص رشد اقتصادی، به سیاست كلاسیك خود باز می گردند. آنها در بازارهای ارز مداخله می كنند و همزمان نقدینگی تزریق می كنند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر به نقل از رویترز، برای مواجهه با تركیب آشنای افت نرخ ارزها و وضعیت نامشخص رشد اقتصادی، بانك های مركزی آسیا به سیاست كلاسیك خود باز می گردند. آنها در بازارهای ارز مداخله می كنند و در عین حال به اقتصاد خود نقدینگی تزریق می كنند.
ارز اقتصادهای آسیایی كه نرخ بهره نسبتا بالایی دارند، مثل هند، اندونزی و فیلیپین، همگی امسال ۳ درصد سقوط كرده اند، چون كه با مجموعه ای از چالش ها، شامل رقابتی شدن صندوق ها با بالا رفتن نرخ سود خزانه داری آمریكا، تداوم تقویت دلار آمریكا، افزایش تنش ها بر سر تجارت جهانی و جریان خروجی سرمایه با فشار رییس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ، بر تحقق شعار «اول آمریكا»، روبرو هستند.
همچنین تنش های تجاری می توانند زنجیره عرضه در منطقه آسیا را بر هم بزنند. بعضی از این اقتصادها همین حالا هم با كم شدن سفارش برای صادرات روبرو هستند كه سال قبل سبب افزایش رشد اقتصادی آنها شده بود.
در اندونزی در سه ماه اخیر روپیه ۵ درصد افت كرده است. بانك مركزی اندونزی در مواجهه با این شرایط، به صورت مداوم دلار فروخت تا سقوط پول خویش را محدود كند. در همین زمان اوراق قرضه را خریداری كرد تا روپیه ای كه با استفاده از مداخلات ارزی جذب كرده بود خرج كند.
با این كه سرمایه گذاران خارجی در ۶ تا ۸ ماه گذشته سهم زیادی از دارایی های خویش را كاهش داده اند، اما آنها هنوز ۴۰ درصد از اوراق قرضه دولتی اندونزی و ۴۵ از اوراق قرضه دولتی مالزی را در اختیار دارند. این سرمایه گذاران سرمایه گذاری سنگینی هم در تایلند انجام داده اند.
حتی تحلیل گران بر این باورند كه كره جنوبی- كه ارز آن هم اكنون با مازاد خزانه، سود می برد- هم عرضه اوراق خود به بازار را در نیمه دوم امسال تسهیل می كند تا جریان خروج سرمایه خارجی خنثی شود.
درحالی كه اندونزی و تایلند می توانند برای تقویت بازار اوراق قرضه، روی صندوق های مستمری و نهادهای دولتی، حساب كنند، این پشتیبانی در هند و اندونزی به صورت مستقیم وجود ندارد.
بنابر این هند قوانین سرمایه گذاری در اوراق قرضه را آزاد كرده است تا خارجیان بیشتری را اغوا كند.

1397/02/18
12:44:37
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب