مطالبه گری از جمهور آینده

دولت در گردشگری نقش حکمروایی دارد نه اجرائی

دولت در گردشگری نقش حکمروایی دارد نه اجرائی

به گزارش کارت خوب، اصفهان یک فعال میراث فرهنگی اظهار داشت: دولت باید بداند یکی از شرایط موفقیت در گردشگری این است که او نقش اجرائی ندارد، بلکه نقش حکمروایی و نظارت دارد، پس اجرا را باید به بخش خصوصی متخصص واگذار کند.با توجه به اهمیت انتخابات دورهٔ چهاردهم ریاست جمهوری و از آنجا که اصفهان، هویتی فرهنگی دارد، با دو فعال حوزه گردشگری و صنایع دستی به گفت و گو پرداختیم تا مطالبات آنان را منعکس نماییم. لیلا میرقدر، کارشناس حوزه‌ی گردشگری است که با اشاره به تعدادی از مطالبات در حوزهٔ گردشگری استان اصفهان، به ایسنا اظهار داشت: صنعت گردشگری ابتدا باید در سیاستگذاری کلان مملکتی مورد اهمیت و توجه بطور عملی و نه در کلام قرار بگیرد.

او با اعلان اینکه از دولت توقع می رود که بودجه لازم و کافی برای این بخش اختصاص دهد، اضافه کرد: متأسفانه ما شاهد می باشیم که در تعیین بودجه، میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی یکی از آخرین سازمان هایی است که بودجه به آن اختصاص می یابد.

این فعال گردشگری افزود: مطالبه‌ی بعدی ما از دولت آینده مستقر در پاستور، در نظر گرفتن تمهیداتی است که طبق آنها، ارتباط ایران با کشورهای اروپایی و غیره، در حوزهٔ گردشگری و سفر بهبود پیدا کند.

میرقدر با اشاره به این که رییس جمهور بعدی، باید برای حوزهٔ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وزیری که متخصص این عرصه است را انتخاب نماید، اظهار داشت: همین طور در نظر گرفتن بودجه جداگانه برای تبلیغات صحیح و موثر جاذبه های ایران و ارائهٔ تبلیغاتی از خوبی ها و مزایای سفر به ایران برای کشورهای اروپایی و غیره مطالبه‌ی مهم دیگری در حوزهٔ گردشگریست.

او با اعلان اینکه از دولت بعدی توقع می رود که ورود بخش خصوصی متخصص به صنعت گردشگری را تسهیل کند، اشاره کرد: دولت باید بداند یکی از شرایط موفقیت در گردشگری این است که او نقش اجرائی ندارد بلکه نقش حکمروایی و نظارت دارد. پس اجرا را باید به بخش خصوصی متخصص واگذار کند.

این فعال گردشگری و میراث فرهنگی، در آخر سخنانش تاکید کرد: مطالبه‌ی دیگر ما این است که شرایط برای اشتغال و استخدام جوانان متخصص حوزهٔ گردشگری در دستگاه های دولتی و اجرائی فراهم گردد.

تسهیل صادرات صنایع دستی

در ادامه بطور ویژه به شنیدن مطالبات یکی از بانوان فعال در رشته های سوزن دوزی پرداختیم. محبوبه پورقدیری، هنرمند رشتهٔ نقده دوزی اصفهان، اظهار داشت: رشتهٔ ما در حال فراموشی و سرقت است و بنا بر این نیاز به توجه ویژه دارد. مطالبه‌ی من این است که صنایع دستی نقده دوزی را به عنوان یادبود یا هدیه به همراه پشت نویسی توضیحات و لگوی تولیدکننده، به سفرا و نمایندگان کشورها و مهمانان خارجی در روابط دیپلماتیک اهدا کنند. این کار از سرقت هنری و فراموش شدن هنر نقده دوزی جلوگیری می کند و به صورتی تبلیغات صنایع دستی نیز هست.

او افزود: از آنجا که هنر نقده دوزی با نخ طلا و نقره، هنری با دوخت پیچیده و مشکل است و حمل و نقل آسان و متریال بهادار ای نیز دارد، می تواند در حوزهٔ گردشگری ارزآوری داشته باشد.

این بانوی هنرمند با اعلان اینکه برای دسترسی و بهره مندی همهٔ شهروندان به این هنر صنایع دستی، تابلوهای کوچک نقده دوزی را با طرح هایی به سلیقه خود مشتریان، مثل طرح های نمادین، عناوین مذهبی و غیره تولید می کند، اضافه کرد: این تابلوهای کوچک از سویی نقل و انتقال آسانی دارند و از طرف دیگر هزینه آن مقرون به صرفه تر است و ظرفیت لازم برای فروش حداکثری و نشر این هنر درحال فراموشی را دارد. از دولت توقع داریم که از بازاریاب ها یا مجموعه های شرکتی حمایت کند تا آنان بتوانند سلایق گردشگران را به ما منتقل کنند و تولیدات ما را به فروش برسانند.

پورقدیری با اشاره به این که با پیگیری پنج ساله اش، هنر نقده دوزی به ثبت جغرافیایی رسیده است، افزود: اکنون وقت ثبت بین المللی این رشتهٔ صنایع دستی اصفهان است و مسئولیت این کار به عهدهٔ اتحادیه صنایع دستی و معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است.

منبع:

1403/04/13
10:11:54
5.0 / 5
104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب