در همایش بین المللی سفینة النجاة عنوان شد:

حیات شیعه در گرو کربلا است

حیات شیعه در گرو کربلا است

به گزارش کارت خوب، دبیر سوگواره بین المللی «سفینة النجاه» اظهار داشت: شیعه برای حیات باید به کربلا بیایید و برود چونکه کربلا حیات است. پرداختن به کربلا باید پیش از ظهور رخ بدهد. یکی از کارهایی که باید تبیین شود این است که شیعه باید غنی سازی شود و بداند چه قدرت عظیمی دارد و بحث تهیجی کربلا از اوجب واجبات است.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، داوود منافی پور-دبیر سوگواره بین المللی «سفینة النجاه»- امروز سه شنبه (۱۵ خرداد) در همایش بین المللی سفینة النجاة که با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از فرهیختگان و اندیشمندان از ۴۵ ملیت و بالاترین های حوزه هنر و رسانه در کربلای معلی انجام شد با اشاره به برگزاری آیین شیرخوارگان حسینی اظهار داشت: نیروی حضرت علی اصغر(ع) یک نیروی خاص و بیدارگر در جهان است و این مظلمویت حتی برای کسانی که دین و آیین هم ندارند اثر گذار است.
ایشان سپس با اشاره به این که داشتن نماد در هر دینی یک ضرورت است، اشاره کرد: لباس سید الشهدا باید به عنوان شناسنامه و نشانگر نماد شیعه مورد بررسی قرار بگیرد.
دبیر سوگواره بین المللی «سفینة النجاه» اشاره کرد: «ابن قولویه قمی» در کتاب کامل الزیارات درباب پیراهن حضرت امام حسین(ع) بسیار سخن گفته است و این نقشه راهبردی شیعه می تواند زمینه سازی ظهور باشد. در اصل باید بگوییم که کربلا حیات شیعه است.
منافی پور با طرح این سوال که نقشه جامع راهبردی شیعه به چه منظوری است؟ تصریح کرد: منظور از نقشه تدوین راهبردی شیعه توسعه و تبیین قلمرو قدرت ژئوپولوتیکی کربلا است، یک جغرافیایی که هیچ یک از ادیان وحیانی و غیروحیانی این زمین مقدس را ندارند به جزء یک مکان که دشمن نابه کار از این فرصت راندمان دیگری انجام می دهد، در غیر این صورت زمین مقدسی به غیر از کربلا وجود ندارد.
وی ادامه داد: زایش قدرت از کربلا است، خداوند در آیه ۵ سوره قصص می گوید "وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ / ما می خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!"، بستر زیر بنایی این آیه از کربلا است و این نشان میدهد ما می توانیم قدرتی داشته باشیم که بگوییم جهان در دستان ما است. در این راه کلام به کلام ما استناد به بیانات معصومین(ع) است.
دبیر سوگواره بین المللی «سفینة النجاه» اشاره کرد: ۱۲۴ هزار پیغمبر زمینه ساز حضور امام حسین (ع) در کربلا بوده اند. پیامبر اسلام، حضرت علی(ع)، حضرت
فاطمه الزهرا(س) همه زمینه سازی ظهور را انجام داده اند و از زمینه سازی ظهور همین بس که اباعبدالله(ع) و امام صادق(ع) می فرمایند «وَ لَو اَدرَکتُهُ لَخَدَمتُهُ ایّامَ حَیوتی / اگر او را درک می کردم[و به او می رسیدم] تمام ایّام زندگی خود، به او خدمت می کردم».
حیلت شیعه در کربلاست
منافی پور اظهار داشت: امام صادق(ع) کرسی معرفت شناختی کربلا را تاسیس کردند و ایشان تمام اهتمام شان بر این بود که کربلا را به سایرین بشناسانند و این کرسی زمینه ساز ظهور است. حضرت موسی بن جعفر(ع) اصل و اساس زمینه سازِان مصیبت کربلا را چیدند. حضرت دراین زمینه بسیار زیاد کار کردند و کارهای خیلی خیلی مهمی انجام دادند، همچون این کارها تشکیل کانون وکلا بود و بعد از آن فرزندان خودرا به سمت شرق گسیل دادند تا از این طریق نشر و گسترش مهدویت رخ بدهد.
وی افزود: تعظیم شعائر یعنی پرداختن به قلب خاصه سیدالشهدا(ع). تمام ائمه این دغدغه را داشتند که کربلا به سایرین شناخته شود. اگر جامعه به سمتی رفته که گاهی مسائل دینی مثل حجاب و غیره رعایت نمی شود چون مسائل شناختی دین اصولی منتقل نشده است. کربلا زمین مقدس است و باید همیشه به آن پرداخته شود. ۱۷ نام برای کربلا داریم که هر کدامش دنیای از مباحث شناختی و معرفتی است.
منافی پور اشاره کرد: در دستور کلی منابر شیعه آمده که حیات شیعه در کربلا است. امام صادق(ع) فرمودند «کربلا پایگاه و اندیشه برای شیعه است». در این مکان باید از ضعف به سمت قدرت حرکت نماییم و برای این امر آموزش تهیجی باید صورت بگیرد. باید به آن چه که در کربلا رخ داده پرداخته شود. چرا می گوییم در حرم امام حسین(ع) نماز کامل است چون اینجا وطن است و این باید معرفتی و شناختی باشد. با کربلا ما قلمرو قدرت ساز و حرکت خواه داریم.
وی افزود: ما باید از سرمایه شیعه استفاده نمائیم تا سرباز برای امام زمان(عج) تربیت نماییم، از کلمه انتقام نباید بترسیم و باید برای این امر تجهیز شویم و این بوسیله فرهنگ و شناختن مسائل دینی و فرهنگی رخ می دهد. ما فقط می گوییم خدایا ما را از منتقمان خون امام حسین(ع) قرار بدهید؟ فقط می گوییم اما چقدر برای آن کار کرده ایم؟. در قبال هر پیامبری یک کفری بوده است و الان صهیونیست جهانی در مقابل شیعه است که نابود می شود و ظهور از ۱۵ خرداد شروع شده است.
نپرداختن به قدرت شیعه جای حسرت دارد
دبیر سوگواره بین المللی «سفینة النجاة» اشاره کرد: امروز قدرت شیعه را در جهان می بینم و هر کسی هم می خواد این را انکار کند، اما نور خورشید هیچ گاه خاموش نمی گردد. نپرداختن به قدرت شیعه جای حسرت دارد، باید قدرت را ببینیم و به آن بپردازیم، نماد شیعه حضرت علی اصغر(ع) و پیراهن سیدالشهدا(ع) و خود سرزمین کربلا است، چرا اینقدر به زیارت کربلا تاکید شده چون منطقه مهم و وطن همه شیعیان است.
منافی پور اشاره کرد: شیعه برای حیات باید به کربلا بیایید و برود چونکه کربلا حیات است. پرداختن به کربلا باید پیش از ظهور رخ بدهد. یکی از کارهایی که باید تبیین شود این است که شیعه باید غنی سازی شود و بداند چه قدرت عظیمی دارد و بحث تهیجی کربلا از اوجب واجبات است.
وی با اعلان اینکه همچنان یک شب عاشورا دیگری وجود دارد، اظهار داشت: اگر می گوییم ای کاش شب عاشورا بودیم الان زمان آنست، باید زمینه ساز ظهور شویم. چقدر ما به امام تعصب داریم؟، امروز اربعین و پرچم های در دست از اوجب واجبات برای هر شیعه ای است.
وی ابراز کرد: کسی حق ندارد ساز و کار درست کند، در نمادیابی حضرت علی اصغر(ع) مادر و فرزند آمدند کسی چیزی به آن اضافه نکرد. بعد از آن باید رسم آن ایجاد شود بعد از آن باید واقعه خوانی باشد اما فقط واقعه خوانی نیست باید از تمام ابزارهای روز و به ویژه هنر بهره ببریم. اربعین نماد قدرت شیعه است و باید باشد و باید آنرا رشد بدهیم.
منافی پور در آخر با طرح این پرسش که چرا می گویند هر شب جمعه ملائکه و اهل بیت(ع) در این سرزمین هبوط می کنند؟، اظهار داشت: این کلام معصوم خیلی باارزش است، این ارزش و بزرگی کربلا را نشان میدهد. ۶۰۰ نفر از انبیاء در کربلا دفن شده اند، این یعنی بزرگی و ارزشمندی کربلا. پیامبر(ص) می فرماید «حَسُینُ مِنّی وُ أنا مِن حُسَین» یعنی چه؟، پیامبر این سخن را می فرمایید چون می خواهند بگویند همه به کربلا و امام حسین(ع) بپردازید.


منبع:

1403/03/15
22:14:19
5.0 / 5
190
تگهای خبر: آموزش , ابزار , پرداخت , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب