پاسخ های خزاعی در رابطه با حذف سیمرغ مردمی و مجوز اکران فیلمهای جشنواره

پاسخ های خزاعی در رابطه با حذف سیمرغ مردمی و مجوز اکران فیلمهای جشنواره

به گزارش کارت خوب، رئیس سازمان سینمایی وعده داد که سیمرغ مردمی فجر از سال آینده به جشنواره برگردد و فیلمهای این دوره از جشنواره هم در صورت مغایرت نداشتن با فیلمنامه بدون مشکل به اکران عمومی می رسند.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، عصر یکشنبه ۱۵ بهمن ماه و در چهارمین روز جشنواره فیلم فجر، محمد خزاعی به مرکز همایش های برج میلاد (سینمای رسانه) آمد و پاسخگوی سوال های خبرنگاران شد.

سیمرغ مردمی را برمی گردانیم
او در رابطه با حذف سیمرغ مردمی جشنواره که برای سومین دوره پی در پی رخ داده است، ضمن اشاره به اتفاق های گذشته توضیح داد: سال ۱۴۰۰ رای گیری مردمی در جشنواره درحال برگزاری بود که یکسری دوستان اعتراض هایی داشتند و پس از اینکه اعتراض آنها را بررسی کردم، واقعاً متوجه شدم تقلب انجام شده است چون دستگاه یک سینما خاموش بود و تعداد سانس هایی که خاموش بودند و رای گیری انجام نشده بود در رای مردم تأثیر داشت و حرف های تهیه کننده (معترض) بود. شاید این تصمیم گیری برای من تبعات زیادی داشت ولی بعنوان کسی که برای نظر مردم احترام زیادی قائلم و معتقدم نباید در نظر آنها دستکاری کرد، گفتم آن رای گیری را کنار بگذاریم و سامانه ای درست نماییم که از رای مردم مطمئن باشیم.
او اضافه کرد: شما باید از من بعنوان یک مدیر انتظار داشته باشید وقتی از یک جریان اشتباه آگاه شدم اجازه ندهم که آن شیوه ادامه پیدا کند و حقی ضایع شود. آقای امینی سال جاری برای این کار پیگیری می کردند. حتی اتود زده شد، چند کارشناس دعوت شدند تا رای گیری مردمی را داشته باشیم ولی دوستانی که آمدند گفتند نرم افزاری که می خواهند طراحی نمایند به این دوره نمی رسد. ان شاالله سال آینده مطمئن باشید رای گیری مردمی در جشنواره خواهد بود.

فیلم های جشنواره برای اکران باردیگر ممیزی می شوند؟
خزاعی در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با این که آیا فیلمهای جشنواره برای اکران عمومی با همین کیفیت پروانه نمایش می گیرند هم اظهار داشت: از میان فیلم هایی که هم اکنون می بینید تقریبا شاید چند پلان در فیلمها بحث داشته باشند و لازم باشد گفت وگویی برای آنها صورت گیرد ولی اغلب فیلم هایی که دیده اید اساسا اکران خواهند شد.
وی افزود: من قول دادم فیلم هایی که در زمان من پروانه ساخت بگیرند به شرط آنکه فیلمنامه را رعایت نمایند اساسا اکران خواهند شد و هم اکنون هم می گویم فیلم هایی که بر مبنای پروانه ساخت، ساخته شدند هیچ مشکلی برای اکران نخواهند داشت.

بعضی دیالوگ ها اشکال داشت اما....
رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی در رابطه با سطح کیفی برخی فیلمها که در حد انتظار نبوده، توضیح داد: سال ۹۰ که دبیر جشنواره بودم در ایام اول همین صحبت ها را می شنیدم ولی هم اکنون می گویم، صبر کنید و جمع بندی نهایی را ببینید. البته نمی خواهم بگویم صد در صد کارها سطح کیفی عالی دارند ولی مثل همه سال ها هم آثار خوب داریم و هم متوسط. اگر معدل نهایی جشنواره را نگاه کنید فیلمهای خوبی می بینید.
او همینطور افزود: بسیاری از فیلمهای سال جاری از نظر محتوا برای خانواده ها مناسب هستند. البته خانواده محور بودن یک مبحث است و فیلم با محتوای سالم یک مبحث دیگر. شاید در بعضی فیلمها دیالوگ هایی را ببینیم -همانطور که خودم در این یکی دو روز دیدم - و به نظر برسد یکی دو دیالوگ اشکالاتی دارد و من گفتم کاش دوستان در شورا (نظارت و ارزشیابی) توجه می کردند. البته دوستان در شورا در مرحله جشنواره سخت گیری نمی کنند و می گویند اجازه دهید فیلمها دیده شوند و در مرحله اکران بازتاب ها را بررسی می کنند. اما در کل در انتها جشنواره میتوان جمع بندی درستی در رابطه با محتوای این دوره از جشنواره داشت.

فیلم ناقصِ کروماکی با فیلم نصفه فرق دارد
خزاعی حاشیه های فیلم «بی بدن» هم ضمن اشاره به توضیحات مجتبی امینی و برگزاری جلسه های مکرر، اظهار داشت: پس از اینکه اعضای هیئت انتخاب آثار را انتخاب و رسماً نظر خویش را اعلام کردند، فیلم «بی بدن» نظر نهایی هیئت انتخاب را کسب نکرده بود چون فیلم ناقص به جشنواره داده شده بود.
او در رابطه با دیگر فیلمهای ناقص جشنواره هم اظهار داشت: فیلم ناقص با پرده کروماکی با ناقص که حدود ۵۸ دقیقه ای (یا بیشتر ) فرق می کند. وقتی نصفی از فیلم دیده نشود نمی توان در رابطه با آن قضاوت کرد. یک راه این بود که ما از سازندگان درخواست می کردیم فیلم را برای سال آینده بگذارند که بتوانیم کامل ببینیم - مثل یکی از فیلمهای دفاع مقدس که بنیاد روایت تولید کرده بود و ۴۵ دقیقه فیلم را آورد اما چون کامل نبود همه گفتند حیف است و برای سال آینده بگذارند-
خزاعی گفت در رابطه با این فیلم (بی بدن) چون دوستان احساس می کردند این فیلم باید سال جاری (در جشنواره) باشد و قصد اکران آنرا دارند و پس از اینکه فیلم را هم دیدیم، نظرمان این بود که فیلم خوبی است، تصمیم گرفتیم در قسمت نگاه نو باشد که منتقدین، روزنامه نگاران و خانواده سینما آنرا ببینند و در آن بخش هم به رقابت بپردازد.
منبع:

1402/11/15
23:24:42
5.0 / 5
224
تگهای خبر: تولید , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب