رئیس سازمان دارالقرآن الكریم اعلام كرد

آغاز پویش مستورا با مبحث حجاب و عفاف

آغاز پویش مستورا با مبحث حجاب و عفاف

کارت خوب: کارت خوب: رییس سازمان دارالقرآن الکریم در امتداد فرهنگ سازی مفاهیم پایه ای قرآن در سطح جامعه، از شروع پویش «مستورا» برای حفظ موضوعی ۱۲ آیه قرآنی در رابطه با موضوع حجاب و عفاف آگاهی داد.


حجت الاسلام علی تقی زاده -رئیس سازمان دارالقرآن الکریم- در گفتگو با ایسنا درمورد آغاز پویش حفظ موضوعی ۱۲ آیه قرآنی در رابطه با مبحث حجاب و عفاف اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره بر گفتمان سازی و جهاد تبیین تاکید دارند و یکی از مأموریت های مهم سازمان تبلیغات اسلامی هم جهاد تبیین است که حجت الاسلام قمی، ریاست این سازمان هم همواره بر آن تاکید دارد.
وی افزود: از وظایف سازمان در سند جدید تاکید بر تدبر در قرآن در آموزش همگانی برشمرده شده و مأموریت دیگر، گفتمان سازی مفاهیم پایه ای قرآن کریم متناسب با نیاز امروز و فریضه جهاد تبیین و نیازهای امروز انقلاب اسلامی است.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ضمن اشاره به اینکه ذیل گفتمان سازی، پویش حفظ موضوعی قرآن در این سازمان طراحی شده، در رابطه با اهداف این پویش توضیح داد: هدف اصلی این پویش آموزش همگانی مفاهیم پایه ای قرآن است. ما در یک برنامه دراز مدت که فرایندی سه تا چهار سال زمان نیاز دارد حدود ۱۵۰ آیه را در جهت نیازهای امروز جامعه و جهاد تبیین در نظر گرفته ایم که مخاطبان ویژه ما این آیات را حفظ می کنند.
تقی زاده اضافه کرد: حفظ موضوعی ذیل پروژه بزرگتر گفتمان سازی مفاهیم پایه ای قرآن دیده شده، یعنی حفظ موضوعی یکی از قالب هایی است که قله حرکت این گفتمان سازی را نشان می دهد؛ بعنوان مثال در طراحی این برنامه، فرهنگ سازی برای طیفی حدود ۲۰ میلیون مخاطب تصویر می شود که از این تعداد شاید دو میلیون نفر انس بیشتری می گیرند و این آیات را حفظ می کنند.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم همینطور در رابطه با این که چه آیاتی از قرآن محور این پویش است هم اظهار داشت: برای انتخاب آیات، پژوهشی صورت گرفت و آیاتی که به صورت ویژه مورد توجه حضرت امام رحمه الله، مقام معظم رهبری و آیت الله طباطبایی قرار گرفته بود احصا شد و سپس، مخاطبان و گروههای مختلف را در نظر گرفتیم؛ مثلاً برای دانش آموزان آیاتی انتخاب شدند و برای خانم های خانه دار یا کنشگران اجتماعی آیاتی دیگر.
وی در رابطه با فرآیند این عملیات هم خاطرنشان کرد: در گام اول ۱۲ آیه از قرآن با مبحث حجاب و عفاف و خانواده انتخاب شده که هم بحث حفظ و هم بحث تبیین آیات در نظر گرفته شده است.
تقی زاده در توضیح آن که چطور قالب حفظ موضوعی برای این روند گفتمان سازی انتخاب شده هم خاطرنشان کرد: حفظ موضوعی، قالبی شناخته شده در جامعه قرآنی است که ظرفیت قابل توجهی از حمایت فعالان قرآنی دارد؛ اما مفاهیم پایه ای قرآنی باید با ابزارهای دیگر گسترش پیدا کند و جامعه ای فراتر از ظرفیت جامعه قرآنی به آن اضافه شود؛ در این راه، همچون ابزارهای مهم برای ما رسانه است.
وی ادامه داد: برای این آیات تولیدات تصویری مختلفی تدارک دیده شده؛ همچون موشن گرافی ها و یاتیزرهایی که از تلویزیون پخش می شود. همینطور برای حضور در شبکه های اجتماعی مختلف هم تدبیر شده است؛ برای مثال برای ارتباط دانش آموزان با این پویش، در شبکه شاد این محصولات تولیدی توزیع می شود.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ادامه این فرآیند را هم چنین توضیح داد: بعد از فراگیری آموزش ها و پس از تماشای محتواهای تهیه شده، به فراخور مخاطب و محصولات ساخته شده وارد یک فرآیند گام به گام می شویم و با عنایت به این که افراد چقدر این آیات را فهم یا حفظ نموده باشند، برنامه های مختلفی شامل مسابقات و اهدای جوایز در نظر گرفته ایم.
وی افزود: این برنامه یک عملیات بلندمدت هم دارد که به یک معنا شروع جدی این پروژه به صورت ملی بوده و از ماه مبارک رمضان شروع می شود. بدین ترتیب عملیات کوتاه مدت در جهت هدف عملیات بلندمدت صورت می گیرد که حدود سه تا چهار سال زمان می برد و در واقع این عملیات شناسایی برای عملیات دراز مدت به حساب می آید تا از تجربه های این عملیات استفاده نماییم.
تقی زاده در انتها و در رابطه با تعامل دیگر نهادها با این پویش هم ابراز کرد: جنس موضوع، به نحوی است که سایر نهادها هم از این پویش استقبال کرده اند و با نهادهایی مثل آموزش و پروش، حوزه علمیه، سازمان اوقاف، هیئت اندیشه ورز بانوان قرآنی، شبکه قرآن و نهادهایی از این دست هم تعامل خوبی برقرار کرده ایم.1402/08/26
19:58:37
5.0 / 5
84
تگهای خبر: آموزش , ابزار , تبلیغات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب