استفاده از ظرفیت صادرات تعاونی ها در ارزآوری

استفاده از ظرفیت صادرات تعاونی ها در ارزآوری

به گزارش کارت خوب، برابر آمارها میزان صادرات غیرنفتی تعاونی ها پارسال ۱.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده و بر این اساس کارشناسان بر ضرورت استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت صادرات بخش تعاون به سبب ارزآوری و رشد اقتصادی کشور تاکید دارند.به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، بخش تعاون همچون ارکان مهم اقتصادی می باشد که از ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار می باشد و سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و تجمیع سرمایه های خرد مردمی دارد.

تعاونی ها بنگاه هایی هستند که در توسعه صادرات و شناسایی بازارهای هدف صادراتی نقش موثری دارند و محصولاتی همچون پسته، خرما، فرش، زعفران و خاویار همچون کالاهای صادراتی غیرنفتی به شمار می روند که بخش اعظمی از آنها توسط تعاونی ها صادر می شود. در این میان تعاونی های مرزنشینان هم فعالیت گسترده ای در زمینه صادرات محصولات غذایی، خشکبار، برنج و چای، لوازم خانگی و مصنوعات پلاستیکی دارند ازاین رو با عنایت به ظرفیتهای بالای تعاونی ها در حوزه صادرات و با عنایت به شرایط اقتصادی کشور لازم است بیشتر از قبل از توانمندی های صادراتی بخش مردمی تعاون استفاده گردد.

مطابق آخرین آمارها میزان صادرات تعاونی ها پارسال ۱.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۲۰ درصدی داشته و دو برابر نرخ رشد صادرات غیرنفتی در سایر بخش ها بوده است.

در حالی که ۷۵ درصد صادرات غیر نفتی ایران به مقصد پنج کشور هدف چین، ترکیه، عراق، هند و امارات است اما تعاونی ها از حیث صادرات با تنوع بسیار روبه رو هستند و بخش عمده صادرات تعاونی ها به ۱۲ کشور دنیاست و کشورهای عراق، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان عمده مقاصد صادراتی آنها به شمار می روند.

در حالی که ۷۵ درصد صادرات غیر نفتی کشورمان به مقصد پنج کشور هدف چین، ترکیه، عراق، هند و امارات است اما تعاونی ها از حیث صادرات با تنوع بسیاری روبه رو هستند به نحوی که بخش عمده ای از صادرات تعاونی ها به حدود ۱۲ کشور دنیاست و عمده مقاصد صادراتی آنها را کشورهای عراق، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان تشکیل می دهد.

در دولت سیزدهم با نگاه به استفاده از ظرفیتهای بخش تعاون توسعه صادرات تعاونی ها در دستور کار قرار گرفت و طبق گفته مسؤلان وزارت تعاون، در دولت سیزدهم تعاونی ها صادرات محور شدند.

مهدی مسکنی- معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اینباره می گوید: توسعه صادرات و گسترش بازارهای جهانی تعاونی ها رویکرد اصلی دولت سیزدهم بوده و وجود اتحادیه های متنوع و وسیع تعاونی در سرتاسر کشور بستر مناسبی برای تکمیل زنجیره صادرات است.

وی ضمن اشاره به افزایش دو برابری حجم صادرات بخش تعاون نسبت به سایر بخش های اقتصاد، بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت تعاونی های مرزنشین در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی تاکید دارد.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت تعاونی های مرزنشین مورد استفاده قرار می گیرد معتقد است: در چارچوب تعاونی های مرزنشین می تواند ظرفیت صادرات غیرنفتی را افزایش داد، ازاین رو تعاونی ها باید خویش را به دانش روز صادرات مجهز کنند و شفافیت را در بنگاه های خود به بالاترین سطح برسانند.

بسیاری از کارشناسان پیشبینی مشوق های صادراتی برای تعاونی های صادراتی را خواهان شده و بر ضرورت رفع موانع صادراتی و تسهیل فرآیند صادرات بخش تعاون تاکید دارند.

خوشبختانه در جهت توسعه و تقویت رویکرد صادرات بخش تعاون، گمرک ایران در چارچوب تفاهمنامه همکاری با معاونت تعاون وزارت کار پیشبینی گمرک اختصاصی و استفاده حداکثری از مسیر سبز را به سبب تسهیل و ساده سازی فرآیند و رویه های تجاری صادرات تعاونی ها درنظر گرفته است. سازمان توسعه تجارت هم با عنایت به نگاه دولت سیزدهم به توسعه صادرات غیرنفتی رویکرد خویش را بر شناسایی بازارهای جدید صادراتی همچون کشورهای آفریقایی قرار داده و درصدد است تا تشکل های فعال و تعاونی ها را در حوزه صادرات غیرنفتی فعال کند.

به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند بدون توجه به صادرات بخصوص صادرات غیرنفتی، رشد و توسعه اقتصادی محقق نمی شود و رشد پایدار اقتصادی زمانی صورت می گیرد که بنگاه های تولیدی بتوانند با عرضه محصولات و کالاهای رقابت پذیر بازارهای جهانی را در اختیار بگیرند، ازاین رو با عنایت به گسترش تعاملات اقتصادی در سطح جهان و رشد روزافزون صادرات کشورها لازم است گسترش بازارهای جهانی بخش تعاون و توسعه صادرات تعاونی ها بعنوان یکی از نگاههای اساسی وزارت تعاون با جدیت دنبال شود و تعاونی ها در جهت ارزآوری و درآمدزایی برای کشور سهم قابل توجهی از بازارهای هدف صادراتی را در اختیار گیرند.
1402/04/20
09:52:36
5.0 / 5
286
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب