در گفت وگو با كارت خوب اعلام شد

شاخصی برای سنجش ارتباط مراکز علمی با جامعه

شاخصی برای سنجش ارتباط مراکز علمی با جامعه

به گزارش کارت خوب، رتبه بندی رؤیت پذیری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی شروع شده و به قول رئیس ایرانداک؛ در دهه فجر از این نظام رتبه بندی رونمایی می شود.به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، رؤیت پذیری میزان دیده شدن فعالیتهای مختلف همچون فعالیتهای علمی، پژوهشی در جامعه است. از راه رؤیت پذیر کردن مراکز علمی و دانشگاهی می توانیم این امکان را فراهم نماییم که پژوهشگران، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری و... در جامعه دیده و شناخته شوند تا از این طریق بتوانند در جامعه اثرگذاری داشته باشند و ایده ها و محصولات آنها در جامعه خریدار پیدا کند.

ایده رؤیت پذیری با وجود اهمیت بسیاری که در ارتباط محیط های علمی با جامعه دارد، ولی در نظام آموزش عالی ما خیلی شناخته شده نیست. مبحث «رؤیت پذیری» برای نخستین بار زمستان سال قبل در اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور عنوان شد.

با توجه به اهمیت توجه به مبحث رؤیت پذیری در پارک های دانش و فناوری، پارک های علم و فناوری بر مبنای میزان رؤیت پذیر بودن ارزیابی شدند و در ایام اخیر ایرانداک از نظام رتبه بندی پارک های علم و فناوری بر مبنای رؤیت پذیری رونمایی نمود و رتبه بندی دانشگاه ها بر مبنای رؤیت پذیری هم در دستور کار قرار دارد.

دکتر محمد حسن زاده، رئیس ایرانداک در گفتگو با ایسنا، در مورد چرایی اهمیت رتبه بندی رؤیت پذیری دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزش عالی اظهار داشت: دانشگاه های ما دارای پتانسیل های فراوانی هستند که نشانه بارز آنرا میتوان در دانش آموختگان با کیفیت ما دید که هم در سطح کشور و هم در سطح خارج از کشور موفق می شوند.

وی با بیان اینکه دانشگاه های نسل چهارم، دانشگاه هایی هستند که به جامعه نزدیک ترند؛ تصریح کرد: یکی از شاخصهای نزدیک تر بودن دانشگاه ها به جامعه اینست که توسط جامعه قابلیت دیده شدن داشته باشند.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) تصریح کرد: ما می خواهیم با انجام این رتبه بندی ببینیم دانشگاه های ما با پتانسیلی که دارند، برای جامعه، صنعت، دولت و کسی که می خواهد از توانمندی های آنها استفاده نماید، تا چه میزان رؤیت پذیر هستند. هدف ما اینست که این رتبه بندی بتواند دانشگاه های ما را به سمت جامعه، دولت و صنعت راهنمایی کند.

حسن زاده ضمن اشاره به اینکه رتبه بندی رؤیت پذیری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از زمستان سال قبل شروع شده است، توضیح داد: از آن جا که تعداد دانشگاه ها زیاد است و مسائلشان متفاوت از پارک های علم و فناوری است، احتیاج به شاخصهای خاص خودشان دارند. هم اکنون شاخصهای رؤیت پذیری شناسایی و عادی سازی شده و در مرحله گردآوری اطلاعات هستیم. بعد از گردآوری اطلاعات، صحت سنجی آن هم صورت می گیرد و بعد از پردازش توسط سامانه رتبه بندی صورت می گیرد و در یک فرصت مناسب رونمایی می شود.

به گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) رتبه بندی رؤیت پذیری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در دهه فجر رونمایی خواهد شد.

منبع:

1402/04/19
18:41:21
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آموزش , فناوری , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب