كارشناسان پیشنهاد دادند

عوارض نوسازی در بافت های فرسوده کاهش یابد

عوارض نوسازی در بافت های فرسوده کاهش یابد

به گزارش کارت خوب، بافت های ناکارآمد شهری بعنوان پهنه های پرمخاطره با ۶۶ هزار هکتار مساحت که حدود ۲۲ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده ظرفیت مناسبی برای تأمین مسکن در استطاعت و اجرای طرح نهضت ملی مسکن دولت سیزدهم به حساب می آید که برای رسیدن به این هدف برخی کارشناسان پیشنهاد داده اند عوارض ساختمانی به شکل هوشمند در این مناطق کاهش پیدا کند.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، دسترسی ساده و کم هزینه به خدمات زیربنایی و روبنایی در بافت های فرسوده، دولت را بر آن داشته تا به جای افزایش محدوده ها که بودجه های سنگینی را تحمیل می کند، مسکن مورد نیاز اقشار متوسط و پایین جامعه را در دل کلانشهرها تأمین کند. دیدگاه کلی شورایعالی معماری و شهرسازی بعنوان متولی بررسی کارشناسانه الحاق اراضی طرح نهضت ملی مسکن اینست که به جای بارگذاری جمعیتی در مناطق فاقد زیرساخت، نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد شهری در دستور کار قرار گیرد.
روز گذشته فرزانه صادق مالواجرد ـ دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی ایران اظهار داشت: در دوره اخیر تمامی محدوده هایی که مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی را گرفته پشتوانه کارشناسی دارد. این موارد شامل تأمین آب، قرار داشتن یا نداشتن روی گسل، محدوده اراضی کشاورزی و باغات، فرونشست، دسترسی به شبکه های اصلی است که تماما مورد بررسی قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: تمام تلاش اینست که در کنار الحاق اراضی به محدوده شهرها، مکان یابی شهرها و شهرک های جدید، بسته های تشویقی کالبدی در بافت فرسوده، سیاست محرک عرضه زمین و پیشگیری از احتکار اراضی مسکونی در محدوده شهرها هم برای عرضه زمین برای ساخت مسکن در داخل شهرها کمک کننده به قانون جهش تولید مسکن باشد.
بیشتر بخوانید
فروش متری مسکن در محله نواب تهران بسته های تشویقی نوسازی بافت های فرسوده ۹ آبان سال قبل توسط شورایعالی معماری به تصویب رسید و ۲۳ بهمن همان سال توسط دولت ابلاغ شد که مشوق های متنوعی همچون اعطای یک تا دو طبقه تراکم تشویقی را برای ایجاد جذابیت نوسازی در بافت های فرسوده در آن گنجانده شده است.
به دنبال تصویب و ابلاغ این بسته نوسازی بافت های فرسوده در شهر های کشور بین ۱۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد که از اقبال سازندگان به این سیاست دولت حکایت دارد. تأمین پارکینگ در مکانهای مناسب بافت های فرسوده برای جبران کسری پارکینگ، پیشبینی کاربری های انتفاعی در طبقه همکف، تسهیل شرایط توده گذاری و نما و اعطای حداکثریک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز همچون مشوق های این بسته به حساب می آید.
از سوی دیگر شهرداری ها مکلفند در صدور پروانه ساختمانی در بافت های فرسوده ۵۰ درصد تخفیف قائل شوند که این میزان تا ۱۰۰ درصد قابل افزایش است.
کارشناسان اقتصاد شهری معتقدند با عنایت به نوسانات قیمت مسکن در مناطق برخوردار شهرها دولت باید سیاست خویش را در تأمین مسکن در استطاعت در مناطق کم برخوردار شهرها متمرکز کند.
حسین ایمانی جاجرمی ـ کارشناس شهری در این خصوص می گوید: انبوهی از پلاک های فرسوده وجود دارد که تخریب و نوسازی آنها ضروری می باشد. در این شرایط اگر قرار باشد شهرداری تهران نه صرفاً با انگیزه درآمدزایی برای تأمین هزینه های جاری خود، بلکه با هدف ایفای نقش تنظیم گری در بازار مسکن به این مسئله ورود کند، می تواند عوارض ساختمانی را به شکل هوشمند در بعضی مناطق کاهش داده و در بعضی مناطق افزایش دهد. این کارشناس اعتقاد دارد ترویج توسعه شهر در مناطق کم برخوردار هدفی است که با رشد هزینه های ساخت وساز همخوانی ندارد و ازاین رو در شرایط فعلی نقد جدی به تغییرات افزایشی قابل توجه هزینه های ساخت وارد است.
در کل کشور ۶۶ هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که جمعیتی بالغ بر ۲۲ میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند. با وجود اقدامات مثبت انجام شده برای ارتقای وضعیت معیشتی شان، محله های زندگی آنها به مراکز محرومیت از خدمات زیربنایی و روبنایی شهری تبدیل گشته است.
دولت سیزدهم یک پنجم از برنامه ی خود برای تولید مسکن را در بافت های فرسوده گنجانده است. شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال قبل ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در مناطق ناکارآمد شهری را به مرحله ی نوسازی و بهسازی رساند. هدف گذاری سالجاری ۲۰۰ هزار واحد خواهد بود که شرکت بازآفرینی برای تحقق آن دو برنامه ی اصلی شامل مشوق نوسازی و سند ملی سکونتگاه های غیررسمی را دنبال می کند که چند روز قبل محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب آن در هیات دولت اطلاع داد.
مدیریت شهری در پایتخت هم بعنوان ارگانی که وظیفه ی اصلی را در امر نوسازی و بهسازی بر عهده دارد همسو با برنامه های دولت اقدامات جدیدی را در این حوزه شروع کرده است. همچون این اقدامات میتوان به تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض صدور پروانه، واگذاری یک تا دو طبقه تراکم تشویقی و طرح فروش متری مسکن اشاره نمود.
منبع:

1402/03/09
10:36:44
5.0 / 5
248
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب