بازار قزل آلا در خارج داغ تر از بازار داخل!

بازار قزل آلا در خارج داغ تر از بازار داخل!

به گزارش کارت خوب، مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردابی اظهار داشت: باتوجه به این که قیمت ماهی قزل آلا در توان خرید مردم نیست تقاضای خرید آن در داخل خیلی کم است و بازار داخلی جذاب نیست، بنابراین بازار صادرات این محصول خوب شده و کشورهای جنوب خلیج فارس، عراق و روسیه مشتریان این محصول هستند.آرش نبی زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه سال جاری حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن ماهی قزل آلا در کشور ساخته شده است، اظهار داشت: پیشبینی می شود سال آینده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید افزایش یابد، چونکه بازارهای صادراتی خوبی بوجود آمده و انگیزه تولیدکنندگان هم بالا رفته است.

وی افزود: اگر بتوانیم بازارهای صادراتی را حفظ نماییم و آنها را توسعه دهیم میزان تولید ماهی قزل آلا تا ۱۴۰ هزار تن هم خواهد رسید. البته بارندگی های سال جاری هم در خیلی از مزارع امیدواری بوجود آورده است، چونکه مشکل کم آبی وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی افزود: سال قبل بیشترین صادرات ماهی قزل آلا به روسیه بود ولی سال جاری کشورهای جنوب خلیج فارس و عراق هم بازارهای هدف صادراتی ما شده اند.

وی با اشاره به اینکه تقاضای خرید ماهی قزل آلا در داخل خیلی کم است و بازار داخلی جذاب نیست، اظهار داشت: قیمت این ماهی در توان خرید مردم نیست. همینطور قیمت ماهی قزل آلا در بازار داخلی هم حتی به اندازه قیمت تمام شده تولید نیست، بنابراین تولیدکنندگان تمایل دارند محصولات خویش را صادر کنند.
به نقل از ایشان، حتی هیچ حرکت فرهنگی برای مصرف ماهی نمی گردد.

نبی زاده در پاسخ به این که چرا قیمت ماهی قزل آلا متناسب با توان خرید مصرف کنندگان نمی گردد، اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت تمام شده تولید در ارتباط با خوراک است. وقتی خوراک بر مبنای نوسانات ارز تغییر می کند و حمایتی از این بخش نمی شود تولیدکنندگان مجبور می شوند خوراک آبزیان خویش را از بازار آزاد خریداری کنند که طبیعتاً قیمت محصول نهایی هم بالا می رود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شیلات کمکی به تولیدکنندگان در جهت کاهش هزینه های آنها نمی کند، اظهار داشت: یک مزرعه ۱۰۰ تنی که مزرعه متوسطی هم حساب می شود حدود پنج میلیارد تومان هزینه خوراک دارد. شیلات کارتی که برای آبزی پروران در نظر گرفته شده نمی تواند حتی بخش کوچکی از این هزینه ها را هم تأمین کند و مختص به مزارع کوچک و خانگی است.

وی در انتها اظهار داشت: هم اکنون قیمت عمده فروشی سر مزارع ماهی قزل آلای معمولی بسته به نوع و اندازه آن حدود ۱۰۸ تا ۱۱۲ هزار تومان و قیمت عمده فروشی در تهران ۱۱۵ تا ۱۱۷ هزار تومان است. قزل آلای سالمون هم سر مزرعه با وزن کمتر از ۱.۵ کیلو، ۱۲۰ تا ۱۲۳ هزار تومان و قیمت عمده فروشی در تهران هم حدود ۱۳۰ هزار تومان است.1401/12/19
11:29:13
5.0 / 5
194
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب