خوشبینی به چین نفت را به پرواز درآورد

خوشبینی به چین نفت را به پرواز درآورد

به گزارش کارت خوب، قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه تحت تأثیر امیدواری به بهبود قوی تقاضای چین برای نفت افزوده شد و کاهش شب گذشته که ناشی از رشد ارزش دلار و افزایش چشم گیر ذخایر نفت آمریکا بود را تا حدودی جبران کرد.به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۵۹ سنت معادل ۰.۷ درصد افزوده شد و به ۸۵ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۳ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، به ۷۹ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه رسید.

آژانس بین المللی انرژی در جدید ترین گزارش ماهانه خود بر آوردش از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳ را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیشبینی ماه گذشته افزایش داد و الان انتظار دارد تقاضا برای نفت سال جاری، به میزان دو میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود و به ۱۰۱.۹ میلیون بشکه در روز می رسد. سهم چین از رشد تقاضا، ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، چین بعد از تسهیل محدودیت های کرونایی، عامل نیمی از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

دلار آمریکا که رابطه معکوس با قیمت نفت دارد، به دنبال انتشار آمار مثبت خرده فروشی آمریکا، صعود کرد و در معاملات روز پنجشنبه، عمده رشدی که داشت را حفظ کرد.

واندانا هری، موسس شرکت تحلیل بازار نفت واندا اینسایتس اظهار نمود: درمورد چین، دورنمای خوش بینانه اوپک و آژانس بین المللی انرژی کمک کرد. عطش فزاینده چین برای نفت، رشد عظیم ذخایر نفت آمریکا را تحت الشعاع قرار داد اما هنوز فضای زیادی برای افزایش قیمت نمی بینم.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام نمود: ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته، به میزان ۱۶.۳ میلیون بشکه افزوده شده و به ۴۷۱.۴ میلیون بشکه رسیده است که بالاترین میزان از ژوئن سال ۲۰۲۱ است.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی نمود حدود یک میلیون بشکه در روز تولید نفت تا پایان سه ماهه نخست سال میلادی جاری به دنبال ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا و مکانیزم های سقف قیمت غربی، حذف خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل گران بانک کامن ولث به این نکته اشاره کردند که اوپک پلاس به دنبال افزایش تولید برای جبران تولید کمتر روسیه نخواهد بود. این به معنای آن است که وظیفه افزایش تولید بر دوش آمریکا و تولیدکنندگان غیراوپک دیگر خواهد بود تا علاوه بر جبران کاهش تولید روسیه، افزایش تدریجی تقاضای جهانی برای نفت را برآورده کنند.

منبع:

1401/11/27
12:58:51
5.0 / 5
314
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب